علمی -آموزشی مظفرکریمی
عقل سالم دربدن سالم
درباره وبلاگ


دروبلاگ آخرین دستاوردهای علمی وپزشکی در رابطه با طب سنتی جهت استفاده کاربران وجوددارد کانال مرتبط به وب در تلگرام tabsnati@ می باشد

مدیر وبلاگ : مظفر کریمی
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
مطالب وب را چگونه می بینید

سوالاتی که کاربران باشگاه خبرنگاران در قسمت"کلینیک آنلاین" مطرح کرده بودند، توسط "متخصصین گوارش " پاسخ داده شده است.
شما هم می توانید با مراجعه به کلینیک باشگاه خبرنگاران و طرح سوالات خود پاسخ را از پزشکان مطرح در آن بخش دریافت كنید.
اما پاسخ سوالات برخی از کاربران درخصوص "بیماری های گوارشی" كه توسط  ناصر ابراهیمی دریانی فوق تخصص گوارش  و پیمان ادیبی متخصص گوارش داده شده است، به شرح زیر است:

مصرف امپرازول آری یا خیر؟
پیمان ادیبی فوق تخصص گوارش در پاسخ به این سوال گفت: اگر بیماری لازم است با نظر پزشک برای مدت طولانی دوره بیش از 6 ماه امپرازول یا ترکیبات مشابه آن را مصرف کند لازم است به توصیه‌های پزشکی برای مصرف مکمل‌های غذایی،‌ویتامین‌D ،‌ویتامین‌های گروه B و منیزیم پایبند باشد. 

وی افزود: به اندازه کافی تحرک داشته باشد و طبق دستور پزشک دوز دارو تنظیم گردد چون این بیماران اغلب مبتلا به برگشت ترشحات معده به مری و یا رفلاکس هستند . 

ادیبی تصریح کرد: گروهی از این بیماران که التهاب بافتی در معده دارند مصرف این دارو یک الزام است و بیمار نباید به خاطر ترس از عوارض احتمالی اندک دارو از مصرف آن خودداری کند. 

نفخ روده چیست‌؟ 
پیمان ادیبی متخصص گوارش درباره نفخ روده گفت: نفخ روده که به صورت اتساع سراسر شکم و افزایش گاز در روده‌ها خود را نشان می‌دهد در مرحله ابتدایی از اصلاح شیوه زندگی برای این افراد استفاده می‌شود. 

وی تصریح کرد: برای این بیماران آزمایش تشخیصی و درمانی تجویزو برای  دو هفته لبنیات از سبد غذاییشان حذف می‌شود .پس از این مدت دوباره شروع به مصرف لبنیات کرده اگر علائم ادامه داشت برای تنظیم رژیم غذایی با متخصص تغذیه مشورت کنید. همچنین حجم غذایتان راکم و به آرامی را به اتمام برسانید . از خوردن غذای چرب، مانده ،گرم شده و پرخوری اجتناب کنید. 


درد شدید روده به هنگام اجابت مزاج 
پیمان ادیبی متخصص گوارش در پاسخ به این سوال گفت: درد نشانه‌ای از روده‌ای حساس یا تحریک پذیر یا IBS است که درسوالات قبلی به آن اشاره شد . 

اسپاسم و تیر کشیدن در معده به هنگام روزه داری 
پیمان ادیبی متخصص گوارش در پاسخ به این سوال گفت: حتما به پزشک متخصص مراجعه شود. 

درد معده پس از خوردن غذا 
پیمان ادیبی متخصص گوارش در پاسخ به این سوال گفت: درد قبل و بعد از خوردن غذا در معده ،‌احساس سنگینی  و پری ،‌ عدم امکان خوردن یک وعده کامل غذا نشانه‌ای از سو‌ءهاضمه است.

میکروب و ورم معده چیست؟ 
پیمان ادیبی متخصص گوارش در پاسخ به این سوال گفت: اکثر بالغین ایرانی ناقل میکروب و ورم معده هستند. وجود میکروب معده چه در آزمایش چه در نمونه برداری و حتی درآزمون‌های غیر مستقیم مانند تنفس ،‌به معنی بیماری نیست و اگر بیمار شرایط درمان را ندارد لازم نیست تحت درمان آنتی بیوتیک قرار گیرند . 

وی اظهار کرد: برخی برای حذف یک بیماری مانند زخم معده یا اثنی عشر فعال که در آندوسکوپی یا عکس اثبات شده و برخی برای پیشگیری تحت درمان قرارمی‌گیرند مانند افراد با سابقه فامیلی سرطان معده، مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک برای میکروب معده توصیه نمی‌شود. توجه کنید که آزمایشات خونی سطح واکنش بدن به میکروب را نشان می‌دهد. همچنین بالا یا پایین رفتن مقدار آن ارزش زیادی نداشته و در پیشگیری وجود یا عدم وجود میکروب از آزمایشات خون را نمی‌توان اثبات کرد.  

اسهال طولانی مدت و کلنوسکوپی  
پیمان ادیبی متخصص گوارش در پاسخ به این سوال گفت: کلنوسکوپی تشخیص درمان نیست حتما به پزشک مراجعه شود. 

آب خوردن و حالت تهوع 
پیمان ادیبی متخصص گوارش در پاسخ به این سوال گفت: جزئی از علائم سو ء هاضمه بوده و کم کردن حجم مایع و استفاده از آب ولرم رفع می شود. 

بواسیر، خونریزی هنگام اجابت مزاج  
پیمان ادیبی متخصص گوارش در پاسخ به این سوال گفت: بیماران مبتلا به یبوست با علائم اختلال دفع ،دیر به دیر دستشویی رفتن، مدفوع سفت، مستعد علائم بیماری های اطراف مقعد نیز هستند ،  مدفوع سفت همراه با زور زدن باعث خراشیدگی در مقعد یا شقاق یا ترک یا فیشر می شود با این عمل احتمال برجسته شدن عروق وریدی مقعد که هموروئید نامیده می شود زیاد است. 
وی ادامه داد: گه گاهی این عروق پاره شده خونریزی می کندوجود عروق بواسیر خطر عمده ندارد. یک سوم مردم هموروئید دارند. 

مشکل مری همراه با بلع 
پیمان ادیبی متخصص گوارش در پاسخ به این سوال گفت: احساس گیر کردن غذا در هنگام بلع یک یافته مهم طبی است و حتما باید توسط پزشک با روش های مناسب مانند آندوسکوپی بررسی شود. 

بارداری و سوزش سردل 
پیمان ادیبی متخصص گوارش در پاسخ به این سوال گفت: بسیاری از خانم های باردار که ممکن است تا نیمی از چنین زنان را در بر بگیرد دچار سوزش سر دل ، ترش کردن و تهوع باشنداین علائم به علت تغییرات هورمونی بارداری در سه ماهه اول و حجم رحم و جنین در سه ماهه سوم است، اجتناب از خوردن چای، قهوه، غذای پرچرب، پر ادویه و مصرف غذا در حجم کم و دفعات زیاد این علائم را کاهش می دهد. 

وی افزود: این بانوان در ابتدای صبح و در انتهای شب یک تکه کوچک نان خشک یا بیسکویت شور و گاهی 3 تا 5 قاشق آنتی اسید پس از غذا برای کاهش علائم استفاده کنند، در صورت ادامه این علائم با پزشک خود مشورت کنند. 

پرخوری و لاغری 
پیمان ادیبی متخصص گوارش در پاسخ به این سوال گفت: به پزشک تغذیه مراجعه شود.
 
تغییر رنگ صورت به دلیل کم خونی
پیمان ادیبی متخصص گوارش در پاسخ به این سوال گفت: به پزشک متخصص خون و آنکولوژیست مراجعه شود.

احساس مسمومیت پس از صرف صبحانه 
پیمان ادیبی متخصص گوارش در پاسخ به این سوال گفت: تهوع پس از غذا می تواند به علت رفلاکس یا برگشت ترشحات اسیدی معده به مری یا سوء هاضمه باشد اگر این علائم بیش از یک ماه به طول انجامد یا فرد بالای 50 سال باشد یا همراه با استفراغ مکرر و مشاهده خون در استفراغ ، مدفوع سیاه و شل باید در اسرع وقت جهت اندوسکوپی با پزشک مشورت کند. 

انگل درمان شده و عدم وزن گیری 
پیمان ادیبی متخصص گوارش در پاسخ به این سوال گفت: به پزشک تغذیه مراجعه کنید. 

کبد چرب و درمان 
پیمان ادیبی متخصص گوارش در پاسخ به این سوال گفت: تظاهر کبدی چاقی است، یعنی اضافه وزن باعث تجمع چربی در احشاء داخلی است که بزرگترین آن کبد است درمان دارو نیست بلکه تغییر شیوه زندگی با کاهش وزن است. 

بیماران قند سحری چه بخورند؟
پیمان ادیبی متخصص گوارش در پاسخ به این سوال گفت: به متخصص غدد و متابولیسم مراجعه کنید . 

دل درد زیر ناف 
پیمان ادیبی متخصص گوارش در پاسخ به این سوال گفت: مشکوک به روده تحریک پذیر یا IBS می باشد. 

خارج کردن کیسه صفراو غرش روده 
پیمان ادیبی متخصص گوارش در پاسخ به این سوال گفت: پس از جراحی شکم مانند خارج کرن کیسه صفرا نشانه های سر و صدا و نفخ، درد و دل پیچه ممکن است به علت روده حساس باشد. 
پیشگیری از سرطان گوارش 
ناصر ابراهیمی دریانی فوق تخصص گوارش در پاسخ به این سوال گفت: سرطان کلون با تست ژنتیکی مشخص می شود. کسانی که زیر 50 سال هستند با آزمایش نمونه بافت سرطانی ،(آزمایش NSR) نمونه بافتی برداشته و اگر مثبت باشد آزمایش کلونسکوپی انجام دهند این عارضه از یک پلیپ آغاز و به سرطان تبدیل می شود. اگر زمینه ارثی وجود دارد حتما کلونسکوپی انجام دهید. 
سرطان معده و پیشگیری از آن 
ناصر ابراهیمی دریانی فوق تخصص گوارش در پاسخ به این سوال گفت: سرطان معده ارثی با آزمایش ژنتیک مشخص و اگر یکی از افراد درجه اول مبتلا به این سرطان بود، در سنین پایین آندوسکوپی انجام دهید در صورت مشاهده میکروب هلیکوباکتر درمان را آغاز کنید. 

شلی دریچه معده 
ناصر ابراهیمی دریانی فوق تخصص گوارش در پاسخ به این سوال گفت: شلی دریچه معده باعث رفلاکس و التهاب مری می شود. از خوردن غذای حجیم و پرچرب پرهیز کنید. 

روده عصبی چیست؟ 
ناصر ابراهیمی دریانی فوق تخصص گوارش در پاسخ به این سوال گفت: روده عصبی یا IBS روده تحریک پذیر است که 20 درصد از افراد جامعه با حساسیت بیش از حد گیرنده روده درد شکم، اجابت مزاج ، مدفوع تکه تکه، کف و بلغم و غرغر شکم مواجهند که با نوع تغذیه ، پرهیز از مصرف نخود، باقلا، عدس، آش رشته، نوشابه های گاز دارد ، لبنیات همراه با لاکتاز ، استرس و استفاده از داروهای کاهش اسپاسم از این عارضه پیشگیری کنند. 

آنزیم های کبدی و افزایش آن 
ناصر ابراهیمی دریانی فوق تخصص گوارش در پاسخ به این سوال گفت: آنزیم کبدی علل مختلفی دارد و این عارضه ناشی از چاقی می باشد. لذا ضرورت دارد کسانی که با سندروم متابولیک ، (فشارخون، دیابت، چربی ) مواجه هستند از خوردن غذاهای چرب ، شیرین خودداری و با روزانه نیم ساعت ورزش که افزایش ضربان قلب را به همراه داشته باشد این بیماری را درمان کنند. 

رفلاکس صفرا چیست؟ 
ناصر ابراهیمی دریانی فوق تخصص گوارش در پاسخ به این سوال گفت: رفلاکس صفرا برگشت ترشحات صفراوی از صفرا به معده می باشد که به جای اسید مواد قلیایی برگشت می کند که گاستریت یا التهاب معده را در پی دارد . 

سنگ کیسه صفرا و درمان 
ناصر ابراهیمی دریانی فوق تخصص گوارش در پاسخ به این سوال گفت: سنگ کیسه صفرای بدون علامت نیاز به جراحی ندارد. اگر اندازه سنگ از 3 سانتی متر بزرگتر باشد و یا دور کیسه صفرا را آهکی کرده و بیمار با شرایط عدم دسترسی به پزشک مواجه باشد سنگ خارج می شود در غیر اینصورت نیازی به عمل ندارد.نوع مطلب : علمی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 18 شهریور 1396 03:51 ق.ظ
Heya i'm for the first time here. I came across this board and
I find It truly useful & it helped me out much.

I hope to present something back and aid others such as you helped me.
دوشنبه 30 مرداد 1396 11:54 ق.ظ
Hello to every single one, it's actually a pleasant for me
to visit this website, it consists of important Information.
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:02 ب.ظ
Yes! Finally something about foot pain between toes.
پنجشنبه 24 فروردین 1396 11:26 ب.ظ
Everything is very open with a very clear
clarification of the challenges. It was truly informative.
Your website is very helpful. Many thanks for sharing!
یکشنبه 20 فروردین 1396 05:40 ب.ظ
Hi there, its pleasant paragraph regarding media print, we all know
media is a enormous source of data.
چهارشنبه 2 تیر 1395 03:08 ب.ظ
امیدوارم همیشه شاد باشین و سلامت
ممنون
خوشحال میشم به منم سر بزنید
چهارشنبه 2 تیر 1395 02:33 ب.ظ
امیدوارم همیشه شاد باشین و سلامت
ممنون
خوشحال میشم به منم سر بزنید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه