سرد شدن پاها زمانی که فرد دچار استرس و اضطراب یا شوک عصبی می‌شود اتفاق می‌افتد. در این حالت نه تنها پا بلکه کل بدن هم سرد خواهد شد، اما دلایل بسیار زیادی به غیر از استرس هم وجود دارد.

سردی پا معمولا وضعیتی طبیعی است که در نتیجه سرمای هوا  روی می‌دهد. در سرما رگ‌های خونی پا و یا قسمت‌های دیگر بدن شما مثل بینی منقبض شده و در نتیجه جریان خون در این ناحیه کاهش می‌یابد. این کاهش جریان خون منجر به کاهش سطح اکسیژن در قسمت‌های خارجی بدن شده و باعث کبودی پوست خواهد شد که سیانوز نام دارد.

ساعت10/دلیل اصلی پاها سرما نیست/فواید دو میوه بر سلامت بدن که کمتر دربارش گفته شده است

سیانوز در هوای سرد مسئله ای جدی نیست و پس از گرم شدن سریعا به حالت اولیه خود باز می گردد. در وضعیت های استرس زا و نگران کننده سردی پا پیش می آید و برای کاهش حداقل خونریزی بر اثر آسیب احتمالی، جریان خون در قسمت های خارجی بدن کاهش می یابد. بسته شدن جریان خون سبب باریک شدن یا مسدود شدن عروق می شود که در نتیجه منجر به تجمع چربی و کلسترول در دیواره رگ ها شده و در این حالت جریان خون به حداقل می رسد.

سرد شدن کف پا به ندرت نشانه ای از یک بیماری جدی است. اگرافراد دچار درد سینه و یا احساس فشار در قفسه سینه، کاهش بینایی، فلج یا ناتوانی در حرکت ، گیجی، نداشتن نبض در پا و یا نفس نفس زدن شوند، سریعا  باید به پزشک و اورژانس مراجعه کنند.


نوشته شده در تاریخ جمعه 12 مهر 1398    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات()