حذف غذاهای پر شکر از رژیم غذایی کودکان

تغذیه در پوسیدگی دندان، بیش فعالی و چاقی کودکان نقش به سزایی دارد.
محمد حسین عزیزی متخصص و رئیس انجمن صنایع غذایی در گفت‌و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: پوسیدگی دندان، بیش فعالی و چاقی به دنبال رژیمهای غذایی پر شکر در کودکان به وجود می‌آید.

وی اظهار داشت: نقش تغذیه در موارد فوق حائز اهمیت است. کودکان و نوجوانانی که رژیمهای پر شکر دارند، باید از غذاهای حاوی مواد شیرین همچون شیرینی جات، مواد کافئین دار همانند کاکائو و نوشابه و خوراکی‌هایی که مواد افزودنی و رنگ دارند، اجتناب کنند و به جای آن از میوه ها، لبنیات و گوشت سفید به خصوص ماهی استفاده کنند.

عزیزی با بیان اینکه پوسیدگی دندان، بیش فعالی و چاقی هر سه ارثی و ژنتیکی‌اند، افزود: فعالیتهای ورزشی به همراه رژیم غذایی کم شکر، نقش به‌سزایی در زندگی روزمره‌ی کودکانی که درگیر بازیهای کم تحرک کامپیوتری هستند ایفا می‌کند و داشتن حداقل 1 الی 2 ساعت تحرک در روز برای کودکان لازم دانست.

وی ادامه داد: آموزش نقش مهمی در این موضوع دارد که از طریق خانواده، مدرسه و رسانه‌های جمعی صورت می‌گیرد و به اصطلاح الگوی مصرف کمک می کند.

عزیزی در پایان خاطرنشان کرد: رژیم به تنهایی کافی نیست و اگر کودکی مشکل خاصی دارد، باید از پزشک متخصص متناسب با شرایط(سن، قد و زون) مشاوره مناسب بگیرد.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 30 دی 1394    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

افراد قوی بیماری را شکست می‌دهند

برخی بر این باورند اینکه می گویند انسان های قوی سخت ترین بیماری ها را شکست می دهند، شایعه ای بیش نیست و برای درمان بیماری ها بعد از توکل به خدا تنها باید دست به دامن پزشکان شد.
 به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛شاید اسمش را تلقین بگذارید، بهبود بیماری ها را می گویم. حتما اتفاق افتاده که روزهایی حالتان تعریفی ندارد اما وانمود می کنید که خوب هستید، شاید باور نکنید، همین حس مثبتتی که واقعیت ندارد، می شود درمان حال بدتان.

علت گیر افتادن هرچه بیشتر مردم در چنگال بیماری های خطرناکی از جمله سرطان، با وجود داروهای رنگارنگ و دستگاه های خارق العاده ی تشخیص نیاز به بررسی های جدی و بنیادی دارد اما سوال اصلی که ذهن خیلی از انسان ها را مشغول میکند این است : چگونه خرچنگی که ثانیه ای رشد می کند و بیمار، خانواده و سرمایه را به خاک سیاه می نشاند، با خنده های از ته دل و امیدواری به زندگی ریشه کن می شود؟

آیا در واقع این امکان وجود دارد که آدمی بتواند با تقویت روحی یک معضل جسمانی را از بین ببرد؟

صد رحمت به علوم دست و پاشکسته ی دیروز
خیلی از متخصصان معتقدند این دو بعد انسان بسیار به هم مرتبطند. نسرین طهرانی ،رئیس مرکز تحقیقات سلامت خانواده و روانشناس در پاسخ به چگونگی ارتباط این ابعاد به خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران جوان گفت:کشف و قدرت تمیز و تشخیص موضوعات سلامت و بهداشت افراد جامعه، متأثر از ارتباطات در هم تنیده بین ابعاد مختلف انسان هستند و همانطور که جدایی ابعاد یک انسان از هم در جای خود امکان ناپذیر است، ابعاد موضوع سلامت انسان نیز، در جای خود از هم جدایی ناپذیر میباشد و نیاز به نگاهی جامع و یکپارچه دارد، اگرچه به ضرورت باید به نیازهای جزء جزء آن نیز تسلط داشت.

در این میان نقطه ی عطفی میان طب قدیم و انگشت شمار بودن مبتلایان بیماری های صعب العلاج در جهان ظاهر می شود. این آمار سر به فلک کشیده ی بیماری های گوناگون امروز جامعه ی پزشکی را به دنبال کشف علت تناقض این موضوع می کشاند.

جزئی نگری، پزشکان را به بیراهه می کشاند
طهرانی در این خصوص می گوید:دیروز، بنابر ضرورت نیاز انسان، علوم یکپارچه ای که دستاورد دانشمندانی چون حکیم ابوعلی سینا بود، رو به تجزیه و تخصصی شدن گذاشت و نتیجه آن بدست آمدن علوم و تخصص های مختلف بود و امروز، باز بنا بر ضرورت و نیاز؛ انسان، نقطه تلاقی همان علوم مجزا و تخصصی گردیده است.

در گذشته طبیبان دید کلی نگر داشتند به این معنی که اگر بیماری به سراغ یک عضو بدن ،به عنوان مثال کلیه می آمد، پزشکان وقت با دیدی جامع به تمام اعضا و قسمت های بدن سعی در معالجه ی فرد داشتند. اما امروزه علت درد کلیه فقط با بررسی و معاینه ی این عضو ،تشخیص ،و در نهایت تنها با داروهای مرتبط درمان می شود.

تفکر مثبت، کلید مشترک درمان بیماری ها
حال با گذشت قرن ها از خاک خوردن قوانین طب حکیمانی چون ابن سینا ،پزشکان قصد دارند با بازگشت به گذشته راهی برای جبران اشتباهات خود بیایند.

طهرانی معتقد است:بیماری یک مساله تک‌بعدی نیست و وقتی در مورد آن صحبت می‌کنیم، باید کلی‌تر به این مساله نگاه کنیم. بیماری مجموعه‌ای از عوامل وراثتی، بیولوژیک، اجتماعی، روا‌ن‌شناختی و معنوی است که مجموع این عوامل باعث شکل‌گیری یک بیماری می‌شود، پس باید با دیدگاهی چند وجهی به بیماری ها و حتی مشکلات نگاه کرد و مجموعه ای از عوامل اجتماعی، اقتصادی، شخصیتی ، روا‌ن‌شناختی ، زیستی و حتی اعتقادی را باید مدنظر قرار داد تا بتوانیم با دیدگاهی جامع به بررسی یک موضوع یا بیماری بپردازیم.

با این مقدمه می‌توانیم در این مورد بحث کنیم که آیا داشتن تفکر مثبت منجر به درمان بیماری‌ها می‌شود یا خیر.

امیدواری پشت هر خرچنگی را به خاک می مالد
نوع تفکر بر روند بهبودی بیماری موثر است. طهرانی افزود: در برخی موارد حتی در مقابله با بیماری‌های خاص مثل انواع سرطان‌ها هم می‌توان از طریق تفکر مثبت به درمان بیماری کمک کرد.

عباس مروت، متخصص سرطان در رابطه با تأثیر نگرش امیدوارانه و مثبت در درمان سرطان گفت: ما انسان‌ها معتقد هستیم، باور‌ها می‌توانند بسیاری از مسائل را تغییر دهند. داشتن فکر خوب به بهبود بیماری کمک می‌کند. به همین علت به پرستاران توصیه می‌شود که با بیماران سرطانی خوش برخورد باشند، چرا که این مسئله باعث می‌شود تا بیمار نگاه مثبتی نسبت به بیماری خود داشته باشد.

بیماری ها مثل سرطان خودخواه هستند
طهرانی ادامه می دهد: بیماری هایی که در بعد بدن، جسم یا فیزیک ما اتفاق می افتند براحتی ابعاد دیگر ما را تحت تاثیر قرار می دهند. فرض کنید فردی دچار بیماری سرطان می شود. در این شرایط جسم فرد درگیر یک موضوعی به نام بیماری خاص یا نوعی سرطان شده بطور حتم تاثیر جدی بر روی بعد روانی فرد خواهد گذاشت و ممکن است این تاثیر به شکل افسردگی، اضطراب، نگرانی، ناامیدی و یا حتی خشم بروز پیدا کند و همینطور در بعد اجتماعی ممکن است، تاثیر جدی در ارتباطات اجتماعی، شغلی، خانوادگی، عاطفی، جنسی، تحصیلی و یا هر نوع ارتباط دیگری بگذارد. از طرف دیگر فرد با بیان جملاتی مثل "این امتحان خداوند است" یا "چرا من" تاثیر بعد اعتقادی بر بیماری و برعکس را نشان می دهد.

یک دست صدا ندارد
تحت این شرایط ناگفته پیداست تفکر مثبت می تواند نوع و میزان ترشح نوروترانسمیترهای مغز را تحت تاثیر قرارداده و هیجانات منفی را کنترل نموده و در این بین داشتن اعتقادات معنوی شرایط را تقویت نمود و فرد علی رغم آگاهی از یک خطر جدی برای ادامه زندگی بواسطه یک بیماری خاص، آرام است و به زندگی عادی خود ادامه داده و حتی نگرش مثبتی به درمان دارد. امید به زندگی را از دست نداده و با دقت و نظم خاصی به درمان خود می پردازد.

از طرفی گاهی بیمار نگرش مثبت به بیماری دارد اما خانواده، وی را همراهی نمی‌کند. تأثیر تفکر مثبت و انرژِی‌های مثبت در دنیا ثابت شده و در افراد تاثیر بسیاری دارد. بنابراین خانواده و اطرافیان بیماران سرطانی باید نشان دهند که بیمار برایشان مهم است و برای خوب شدنش تلاش می‌کنند. این مسئله بیمار را از نظر روانی تقویت می‌کند.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 29 دی 1394    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

دوست دارید تا عیدلاغر شوید؟ ماست بخورید!

ماست علاوه بر فواید بی‌شماری که دارد می‌تواند در چربی‌سوزی و کاهش وزن بسیار مفید و موثر عمل کند.
به گزارش خبرنگار کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران، خوردن 2 فنجان ماست در طول روز در کنار پیروی از برنامه غذایی مناسب  و کم‌کالری می‌تواند چربی‌ها و وزن بدن شما را کاهش دهد. تحقیقات نشان داده است افرادی که از این شیوه پیروی کرده‌اند، توانسته بعد از مدتی نه چندان طولانی 22 درصد بیشتر کاهش وزن داشته باشند.

 علاوه بر این تحقیقاتی دیگر نشان داده است که افرادی که در برنامه غذایی خود، جایی برای مصرف ماست نگذاشته‌اند و یا به طور روزانه ماست مصرف نمی‌کنند، 81 درصد بیشتر دچار اضافه وزن و چاقی شده‌اند. در واقع ماست ماده غذایی مغذی است که سرشار از کلسیم است و چربی‌سوزی موثر به حساب می‌آید.

گفتنی است؛ ماست به علت حاوی بودن باکتری‌های مفیدی به نام پروبیوتیک باعث تقویت سیستم گوارش بدن می‌شود و هضم بهتر غذا کمک می‌کند و همچنین خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، نشان داده شده است که باکتری‌های موجود در ماست سلول‌های سفید مبارزه‌کننده با عفونت را در جریان خون تقویت می‌کند و عملکرد سیستم ایمنی بدن را افزایش می دهد.

اگر ماست به طور منظم و روزانه مصرف شود، می‌تواند عفونت‌های قارچی موجود در قسمت‌های مختلف بدن را به شکلی موثر کاهش دهد. ماست علاوه بر کلسیم سرشار از پروتئین و بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی همچون پتاسیم، فسفر، ید، روی و ویتامنی B5 است. علاوه بر این در ماست ویتامین B12 نیز وجود دارد که باعث عملکرد مناسب سیستم عصبی بدن و حفظ سلول‌های قرمز خون می‌شود.

علاوه بر این، ماست چربی بد خون و کاسترل را افزایش و چربی خوب خون را افزایش می‌دهد. عضم ماست نسبت به شیر راحت‌تر است. برخی افراد بعد از خوردن شیر دچار نفخ یا اسهال می‌شود. از طرف دیگر، برخی افراد به دلیل حساسیت به پروتئین و عدم تحمل لاکتوز، نمی‌توانند به طور منظم از شیر استفاده کنند در صورتی که ماست این طور نیست.

نوشته شده در تاریخ شنبه 26 دی 1394    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

راز لکه‌های سفید روی ناخن کشف شد

برخی‌ها معتقدند که کمبود کلسیم لکه‌های سفید را روی ناخن ایجاد می‌کند، در صورتیکه این باور اشتباه است و عوامل دیگر در بروز این لکه‌ها دخیل هستند.
دکتر داوودی متخصص پوست، مو و زیبایی در گفت‌وگو با خبرنگار،حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: برخی افراد بر این باور هستند که همان گونه که کلسیم برای قوام و سختی استخوان ضروری است، بنابراین کمبود آن می‌تواند در سلامت ناخن نیز تأثیر داشته باشد، در صورتی که چنین تصوری اشتباه است و کلسیم هیچ ارتباطی با سلامت ناخن ندارد.
وی ادامه داد: خطوط سفیدی که در صفحه ناخن برخی افراد دیده می‌شود، بیشتر به دلیل وارد شدن ضربه به ناخن ایجاد می‌شود که برای جلوگیری از بروز آن به افراد توصیه می‌شود صفحه ناخن را چرب نگه دارند تا شکنندگی آن ها کاهش یابد.
این متخصص پوست و مو اظهار داشت: این لکه‌ها در قاعده ناخن ایجاد می‌شود و با رشد ناخن از بین می‌روند، بنابراین نمی‌توان آن را به عنوان مشکل تلقی کرد و به پزشک مراجعه کرد. وقتی ضربه به ناخن وارد می‌شود، موجب ایجاد حباب‌هایی در صفحه ناخن می‌شود که در نهایت به صورت خطوط سفید دیده می‌شود که امکان دارد به مدت 3 تا 4 ماه بر روی ناخن باقی بماند اما افراد باید توجه داشته باشند که اگر این خطوط افزایش یافت و به سایر ناخن‌ها سرایت کرد، باید به پزشک مراجعه کرد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: کمبود منیزیم می‌تواند موجب افزایش آسیب پذیری ناخن در برابر ضربه و ایجاد خطوط سفید شود که برای درمان به این افراد برای مدتی مولتی ویتامین تجویز می‌شود تا این کمبود جبران شود.

نوشته شده در تاریخ جمعه 25 دی 1394    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

آجیل را در فریزر نگهداری نکنید

نگهداری آجیل در فریزر موجب تولید ماده‌ای خطرناک به نام قارج آفلاتوکسین می‌شود.
دکتر حسینی متخصص طب سنتی در گفت‌و‌گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: آجیل و مغزها منبعی غنی از پروتئین‌ها، ویتامین‌ها و املاح معدنی هستند و به دلیل انرژی زیادی که این مغزها تولید می‌کنند به افرادی که می‌خواهند لاغر شوند، توصیه نمی‌گردد.
وی ادامه داد: از دیدگاه طب سنتی آجیل‌هایی مناسب هستند که با پوست سختشان نگهداری شوند (پوست سخت آن ها باعث می‌شود خواصشان حفظ شود).
دکتر حسینی با اشاره به جدا کردن پوست مغزها تصریح کرد: برخی از خانواده‌ها مغزها را از پوست خود جدا می‌کنند و در فریزر نگهداری می‌کنند، در حالی که در این صورت علاوه بر این که خواص آن ها از بین می‌رود، باعث تولید ماده‌ای خطرناک به نام قارج آفلاتوکسین می‌شود. 
وی بیان کرد: با وجود خواص مفید مغزهاف مردم باید توجه کنند که از مصرف بالای آن‌ها خودداری نمایند، چون علاوه بر افزایش وزن، باعث اختلال در سیستم گوارشی و درد معده می‌شود، از این رو سقف مجاز خوردن آجیل و مغزها 10 عدد در روز است.
این متخصص طب سنتی خاطرنشان کرد: آجیل نباید بوی کهنگی دهد و مصرف آجیل خام بهتر از بو داده یا نمکی بودن آن است چون در آجیل خام ویتامین‌های مثل A و E از بین نمی‌رود.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 23 دی 1394    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

با این گیاهان به جنگ دیابت بروید

مصرف برخی از گیاهان می‌تواند در کاهش قندخون در افراد سالم دیابتی مؤثر باشد.
حاج محمدخانی پژوهشگر طب سنتی در گفت‌و‌گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان  گفت: دیابت از منظر طب سنتی یک سوء مزاج گرم کبدی است، وقتی که براساس برخی واکنش‌ها حرارت کبد بالا می‌رود، فشاری که بر کلیه وارد می‌شود باعث می‌شود مقدار آب با مایعات که در کلیه است بر اثر این حرارت دفع بشود و در بدن زنگ خطر نیاز به آب زده شود، این سیر دورانی را دولاب کلیوی یا دیابت نامیده می‌شود.

وی گفت: در طب سنتی براساس مزاج افراد و وضعیت آنان نگاه متفاوت است و هرکس براساس نوع مزاج می‌تواند از برخی مواد استفاده کند یا نکند، برای برخی افراد که مزاج سرد دارند، یک نوع مواد و دارو پیشنهاد می‌شود و برای افراد گرم مزاج داروهای دیگر تجویز می‌شود.

حاج محمدخانی ادامه داد: به طور کلی برخی از موادی وجود دارند که برای کاهش قند خون دیابت می‌توان استفاده کرد، از جمله خیار، توت خشک، نارنج، گلابی، برگ درخت توت، آب انارترش، سیر و پیاز، کاهو، شنبلیه، تخم شنبلیه، تمرهندی که بسیار مفید هستند.

وی بیان کرد: همچنین گیاهانی مثل رازیانه که به صورت جوشانده و عرق استفاده می‌شود، آب غوره، تخم گشنیز، سنبل سفید، تخم کاهو، در مزاج‌هایی که گرم هستند، بیشتر جوابگو هستند، البته افراد نباید سردی، شوری را با هم بخورند، همچنین گیاهانی مثل کلیوره یا مریم گلی، تخم شلغم، آویشن، برگ زیتون، برگ درخت گردو که تازه نباشد، ترشک و برخی گیاهان دیگر نیز در کاهش دیابت مؤثر هستند.

این پژوهشگر طب سنتی در پایان گفت: بهترین نکته در درمان دیابت پرداختن به ورزش به صورت روزانه 40 دقیقه که ابتدا به صورت آرام و سپس سریع انجام بگیرد است، پرهیز از مصرف زیاد گوشت و مواد نشاسته‌ای و رعایت آداب و اصول خوردن مواد غذایی است تا مزاج دچار سردرگمی نشود.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 23 دی 1394    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

راه کارهایی برای درمان کم خونی

تبیان - کم خونی، وضعیتی است كه درآن ، تعداد یا اندازه گلوبولهای قرمز یا مقدارهموگلوبین موجود درخون كاهش یافته و تبادل اكسیژن و دی اكسید كربن بین خون و سلول ها دچار اختلال می شود .

از علل ایجاد كننده كم خونی می توان كمبودهای تغذیه ای ، خون ریزی ، ناهنجاری های ژنتیكی ، بیماریهای مزمن یا مسمومیت های دارویی را نام برد .

منظور از كم خونی های تغذیه ای ، كم خونی هایی است كه در اثر دریافت كم مواد مغذی ایجاد می شوند .

از مهم ترین مواد غذایی جهت خون سازی ، كه كمبود آن در خون بدن موجب بروز كم خونی می شود می توان به آهن ، ویتامین B12 و اسید فولیك اشاره كرد كه از بین آنها كم خونی ناشی از فقر آهن یكی از شایع ترین نوع كم خونی تغذیه ای است .

كم خونی ناشی از فقر آهن

فقرآهن یكی از شایع ترین اختلالات تغذیه ای در كشور های در حال توسعه و مهمترین نوع كم خونی تغذیه ای در كودكان و زنان ، در سنین باروری است كه با ایجاد گلبول های قرمز كوچك و كاهش میزان هموگلوبین مشخص می شود . اگر چه پیامدهای اقتصادی و اجتماعی كم خونی فقرآهن به صورت كمّی محاسبه نشده ولی لازم است به این نكته توجه شود كه این بیماری سبب اتلاف منابع و مراقبت های بهداشتی ، كاهش بهره وری در اثرافزایش میزان مرگ و میر ، ابتلا به بیماری در مادران و كودكان و بالاخره كاهش ظرفیت جسمی و روانی در بخش بزرگی از جامعه می شود .

میزان نیاز به آهن

میزان نیاز به آهن براساس سن ، جنس و وضعیت فیزیولوژیكی افراد متفاوت است . مثلاً زنان باردار به علت افزایش حجم خون ، رشد جنین و جفت ، و سایر بافتها به آهن بیشتری نیاز دارند . به همین دلیل بیش از سایرین در معرض خطر كم خونی قرار دارند .

در شیر خواران - در صورت سلامت مادر- ، میزان آهن موجود در شیر مادر برای 4- 6 ماه اول زندگی كافی است ولی در مورد نوزادانی كه با وزن كم متولد می شوند ذخایرآهن كم بوده و باید بعد از 3 ماهگی آهن اضافی به صورت قطره خوراكی خورانده شود . همچنین بستن پیش از موقع بند ناف نیز به دلیل اینكه نوزاد را از یك سوم كل خونش محروم می كند خطر فقر آهن را افزایش می دهد .

دلایل فقر آهن

دلایل گوناگونی برای فقر آهن وجود دارد كه از آن جمله می توان به علل زیر اشاره كرد :

1 – دریافت نا كافی آهن به دلیل رژیم غذایی مورد استفاده ای كه در آن آهن كمی وجود دارد ، مانند بعضی از رژیم های گیاه خواری .

2 – جذب ناكافی آهن در اثر اسهال ، كاهش ترشح اسید معده ، مشكلات گوارشی یا تداخلات داروئی ( داروهایی مثل كلستیدامین ، سایمتیدین ، پانكراتین ، رانیتیدین و تتراسایكلین. )

3 – افزایش نیاز به آهن برای افزایش حجم خون در دوران نوزادی ، نوجوانی ، بارداری و شیر دهی .

4 – خون ریزی زیاد در دوران عادت ماهانه ، در اثر جراحات و ناشی از هموروئید ، بیماری های بدخیم یا انگل ها .

كمبود آهن در مردان بزرگسال معمولاً در اثر از دست دادن خون است .

علائم كم خونی ناشی از فقر آهن

بعضی از علائم كم خونی آهن عبارتند از :

1 – رنگ پریدگی زبان و مخاط داخل لب و پلك چشم

2 – خستگی زود رس

3 – بی تفاوتی

4 – سرگیجه و سردرد

5 – خواب رفتن و سوزن سوزن شدن دست ها و پاها

6 – حالت تهوع

7 – در كم خونی های شدید گود شدن روی ناخن

درمان كم خونی ناشی از فقر آهن

برای درمان كم خونی چند روش وجود دارد كه بهترین و كم خطرترین آنها استفاده می شود ؛ بهترین و كم خطرترین راه استفاده از مكمل های خوراكی است . درمان با نمك های ساده آهن ، چون سولفات فرو خوراكی ، كاملاً موثر بوده و به شكل قرص ، كپسول یا مایع است كه مصرف آن ها باید تا چند ماه ادامه یابد .

چنانچه این قرص ها با معده خالی مصرف شوند ، جذب آنها بهتر و بیشتر صورت می گیرد ولی در این حالت سبب تحریك معده و بروز مشكلات گوارشی خواهند شد .

عوارض گوارشی ، ناشی از مصرف آهن نظیر تهوع ، دل پیچه ، سوزش قلب ، اسهال یا یبوست را می توان به حداقل رساند ؛ به شرطی كه آهن را به میزان كم مصرف كرده و به تدریج به میزان آن افزود تا به حد مورد نیاز بدن برسد. بهتر است قرص آهن ، آخر شب قبل از خواب استفاده شود تا عوارض ناشی از آن كاهش یابد.

ویتامین Cجذب آهن را افزایش می دهد . به همین دلیل معمولاً مصرف ویتامینC به همراه آهن پیشنهاد می گردد . البته علاوه بر درمان دارویی باید به میزان آهن قابل جذب در غذا نیز توجه كرد.

جذب آهن غذا ، اغلب تحت تأثیر شكل آهن موجود در آن می باشد. آهن موجود در پروتئین های حیوانی مانند گوشت گاو، ماهی و پرندگان ( آهن هِم) بیشتر جذب می شود در حالیكه جذب آهن پروتئین های گیاهی مانند سبزی ها و میوه ها ( آهن غیر هم) كم تر می باشد.

باید توجه داشت كه ویتامین C جذب آهن سبزی ها و میوه ها( آهن غیرهم) را بیشتر می كند. مصرف چای همراه یا بلافاصله بعد ازغذا نیز می تواند جذب آهن را تا 50 درصد كاهش دهد.

منابع غذایی آهن دار

منابع غذای آهن دارعبارتند از جگر، قلوه ، گوشت قرمز، ماهی، زرده تخم مرغ ، سبزی های دارای برگ سبز تیره مانند جعفری ، اسفناج و حبوبات ؛ مثل عدس و لوبیا، هم چنین میوه های خشك ( برگه ها) به خصوص برگه زرد آلو و دانه های روغنی.

عوامل افزایش دهنده جذب آهن و منابع غذایی آنها

1. اسید سیتریك و اسید اسكوربیك ( ویتامینC) كه درآلو، خربزه، ریواس، انبه، گلابی، طالبی، گل كلم، سبزی ها ، آب پرتقال، لیمو شیرین ، لیمو ترش، سیب و آناناس وجود دارند، می توانند عوامل افزایش دهنده جذب آهن در بدن باشند-.

2. اسید مالیك و اسید تارتاریك كه در هویج ، سیب زمینی، چغندر، كدو تنبل ، گوجه فرنگی، كلم پیچ و شلغم موجود است ، سبب افزایش جذب آهن می شود.

3. محصولات تخمیری مثل سس سویا نیز در این دسته از عوامل گنجانده می شوند.

 

توصیه های زیر را به كار بندید :

1. استفاده از غذاهایی كه غنی از آهن می باشند.

2. فاده از منابع غذایی حاوی ویتامین در هر وعده غذایی ، جهت جذب بهتر آهن ( مثل پرتقال، گریپ فروت، كوجه فرنگی، كلم، توت فرنگی، فلفل سبزو لیمو ترش)

3. اندن گوشت قرمز، ماهی یا مرغ در برنامه غذایی .

4. پرهیز از مصرف چای و قهوه همراه یا بلافاصله بعد از غذا

5. برطرف كردن مشكلات گوارشی و یبوست

6. تصحیح عادات غذائی غلط ( مثل مصرف مواد غیر خوراكی مانند خاك ، یخ )

7. مشاوره با پزشك و متخصص تغذیه جهت پیش گیری به موقع و یا بهبود كم خونی

8. استفاده از نان هایی كه از خمیر ورآمده تهیه شده اند

9. استفاده از خشكبار مثل توت خشك ، برگه آلو، انجیر خشك و كشمش كه منابع خونی از آهن هستند.

10. استفاده ازغلات و حبوبات جوانه زده .

11. شست وشو و ضد عفونی كردن سبزی هایی كه استفاده می كنید.

12. شستن كامل دست ها با آب و صابون ، قبل از تهیه مصرف غذا و پس ازهر باراجابت مزاج .

13. مصرف روزانه یك قرص آهن از پایان ماه چهارم بارداری تا سه ماه پس از زایمان در زنان باردار.

14. مصرف قطره آهن هم زمان با شروع تغذیه تكمیلی تا پایان 2 سالگی در كودكان .

" آشپزی ویژه "

 

سالاد شاهی آبی ( برای افراد كم خون )

مواد لازم :

4 فنجان
شاهی آبی یا اسفناج تازه خام،

2 فنجان
گوجه فرنگی گیلاسی یا تزیینی،

5 تا 6 عدد
سیب زمینی استانبولی،

نصف فنجان
مغز تخمه آفتاب گردان،

3 قاشق غذا خوری
پنیر خامه ای ،

1-2 قاشق غذا خوری
سركه سیب،

1 قاشق غذا خوری
شكر و یا عسل،

2 قاشق غذا خوری
كنجد بو داده،

1 فنجان
لوبیای قرمز پخته،


این سالاد مملوازویتامین های B ,C,K و هم چنین سرشارازاملاح معدنی وآهن است.بنابراین افراد كم خون یاAnemic می توانند از این سالاد خوش مزه بهره های بسیاری ببرند .

اگر شاهی آبی در دسترس نبود می توانید از اسفناج تازه خام استفاده كنید.

طرز تهیه

سیب زمینی استانبولی را در آب جوش بپزید و سعی كنید در موقع پوست كردن آن را یك اندازه و یك شكل در آورید. وقتی سیب زمینی را آب پز كردید بگذارید تا خنك شود.

شاهی آبی یا اسفناج را پاك نموده و بشویید . وقتی خشك شد آنها را مانند كاهو خرد كنید و كنار بگذارید.

سپس در ظرفی جداگانه ، شاهی آبی یا اسفناج را با گوجه فرنگی ، سیب زمینی، لوبیای قرمزپخته ، مغز تخمه و كنجد بود داده با هم مخلوط كنید.

برای سس سالاد از یك شیشه خالی دردار استفاده كنید . پنیرخامه ای ، سركه ، شكر ( یا عسل ) را در آن بریزید ، درِ شیشه را محكم ببندید و خوب تكان دهید . سپس كمی نمك و فلفل به آن بیفزایید و دوباره خوب تكان دهید . می توانید كمی ماست نیز به آن اضافه كنید . سس را روی سالاد بریزید ، به مدت 10 دقیقه در یخچال بگذارید و سپس میل كنید.

برای خاصیت بیش تر این سالاد ، جوانه ماش ، جوانه شبدر و حتی عدسی پخته به آن بیفزایید.

..................................................................................

درمان های ساده به شیوه طبّ سنّتی
۱- قبل از هر چیز، نسبت به رفع و درمان علل ایجاد کم خونی که در ابتدای مقاله ذکر شد؛ اقدام کنید. اکثر مواقع، این اقدام، به تنهایی برای درمان کم خونی کفایت می کند.


۲- یک میخ آهنی یا یک نعل اسب آهنی را به هنگام پخت غذاهای آبکی داخل ظرف غذا بیاندازید تا در طول مدت طبخ غذا، مقادیر فراوانی آهن یونیزه و قابل جذب را در غذا آزاد کند. البتّه و به طور مشخّص، منظور ما قطعه آهنی است که چکش کاری شده و داخل کوره رفته باشد؛ اینچنین قطعه آهنی، به راحتی و در مقادیر فراوان، آهن یونیزه آماده جذب آزاد می کند. در آهنگری های قدیمی، یافتن چنین چیزی کاری ساده است. فراموش نکنید که میخ های فولادی موجود در ابزارفروشی ها، برای این کار مناسب نیستند. یک راه مناسب دیگر آن است که این قطعه آهن را روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا کاملاً سرخ شود و سپس آن را در ظرف آبی بیاندازید. با چند بار تکرار این عمل، ظرف آب تبدیل به یک منبع سرشار از آهن یونیزه خواهد شد که به راحتی می توانید از آن به خصوص برای رفع کم خونی کودکان استفاده کنید.


این کار بسیار ساده و ارزان، برای درمان کم خونی فقر آهن کاملا مؤثر است و در عین حال، عوارض ناشی از مصرف داروهای حاوی آهن، مثل عدم تحمّل گوارشی و مانند آنها را به دنبال ندارد. مزیّت دیگر این کار این است که چون همه اعضای خانواده از این غذا استفاده می کنند؛ کم خونی های پنهان و تشخیص داده نشده در دیگر اعضای خانواده نیز، خود به خود درمان می شود. برای اطمینان قلبی از اثربخشی این روش، می توانید مدّتی بدون اطّلاع اعضای خانواده نسبت به این کار اقدام کنید؛ پس ازمدّتی نه چندان طولانی، شاهد افزایش نشاط و تحرّک در بین آنها خواهید بود. اگر احیانا با این کار طعم یا مزّه غذا عوض می شود؛ مدّت زمان جوشیدن آهن را کم کنید و آن را در حدّی تنظیم کنید که با عدم تغییر طعم و رنگ غذا، بتوانید این کار را ادامه دهید. با توجّه به این که با شرایط فعلی زندگی، همه ما، تقریبا همیشه در معرض ابتلا به کم خونی هستیم؛ سعی کنید که این عمل را به صورت یک عادت تغذیه ای درآورید؛ البتّه فراموش نکنید که هنگام کشیدن غذا، میخ یا نعل را از آن خارج کنید!


پیشینیان ما به سادگی این مشکل را حل کرده بودند. به این ترتیب که غذا را در ظروف مسی طبخ می کردند و برای هم زدن آن هم از ملاقه ای آهنی(معروف به حسوم) استفاده می کردند و جالب این که در فواصل هم زدن غذا، می گذاشتند ملاقه داخل غذا معلّق بماند؛ به این ترتیب، غذایی طبخ می شد که حاوی مقادیر کافی مس و آهن بود که هر دوی آنها از عوامل مؤثّر در خونسازی هستند. استفاده از ظروف چدنی برای طبخ غذا نیز به دلیل آزاد کردن مقادیر زیادی آهن، همان خاصیت را داشت، تا آن جا که خانواده هایی که عادت به استفاده از ظروف چدنی دارند؛ تقریبا هیچ گاه دچار این مشکل نمی شوند. بنابراین توصیه ما به همه خانواده ها این است که برای جلوگیری و درمان کم خونی و داشتن خانواده ای پرانرژی و نشاط، از این ظروف برای طبخ غذا استفاده کنند. در آینده ای نزدیک و در مقاله ای مفصّل، به معرّفی انواع ظروف مفید و مضرّ برای طبخ غذا خواهیم پرداخت.


۳- در بین غذاهای مختلف، بهترین غذاها برای خونسازی، گوشت و عسل هستند. بهترین گوشت، گوشت گوسفند و شتر است. از گوشت گاو و گوساله، مرغ ماشینی و ماهی، توقع چندانی نداشته باشید. بهترین حالت برای استفاده از گوشت در افراد کم خون، حالت کبابی و پس از آن پختن در شیشه و پختن در شیر است. اگر علاقه ای به این روش ها ندارید، از روش های دیگر استفاده کنید، ولی سراغ سرخ کردن گوشت نروید.


و امّا عسل:
تکلیف عسل روشن است. به هر شکل که مایلید آن را در برنامه غذایی روزمره خود بگنجانید امّا خوردن آب عسل، در بین سایر روش ها ارجح است برای خوردن آب عسل دو شیوه را پیشنهاد می کنیم:
الف- مقدار دلخواهی عسل را در آب حل کنید(حدّاقل یک قاشق غذاخوری در یک لیوان آب). سپس مقداری آب لیموترش تازه(و نه آبلیمو) به آن اضافه کنید و پس از خنک شدن آن در یخچال( و نه خنک کردن آن با یخ) این نوشیدنی بسیار گوارا و لذیذ را به آرامی و جرعه جرعه میل نمایید. این نحوه استفاده از عسل که در روایات وارد شده از حضرات معصومین، علیهم السّلام به عنوان شربت عسل از آن یاد شده است در رفع طیف وسیعی از مشکلات ازجمله کم خونی، خستگی های مزمن و کمبود انرژی، انواع مشکلات گوارشی، درمان بیماری های عفونی، بهبود سینوزیت، کمک به تحمّل بهتر روزه داری و … بسیار مؤثّر است. توصیه اینجانب به تمام افراد سالم و بیمار آن است که از این نوشیدنی شفابخش غافل نشوید. آب لیموترش تازه علاوه بر ایجاد طعمی بسیار دلنشین، دارای خواصّ دارویی فراوانی بوده ضمن جلوگیری از ترش شدن محلول آب عسل، با ایجاد تعادل نسبی در طبع نوشیدنی، باعث می شود که تقریبا تمامی افراد با هر مزاجی قادر به استفاده از این دارو باشند. توصیه ما به افراد کم خون آن است که روزی دو یا سه لیوان از این شربت گوارا را نوش جان کنند و در مدّت کوتاهی شاهد آثار شفابخش آن باشند.


ب- یک روش بسیار مؤثّر در درمان کم خونی آن است که یک قسمت عسل را با پنج تا هفت قسمت آب و چند قطعه دارچین نکوبیده، آرام بجوشانیم تا آب آن نصف شود و روزی دو سه لیوان مصرف کنیم. این نوشیدنی به ویژه در درمان کم خونی افراد بلغمی(افراد سردمزاج و رطوبتی) بسیار مؤثّر است و در صورت تداوم مصرف، علاوه بر درمان کم خونی، در کاهش وزن این گونه افراد نیز مؤثّر است. افزودن آب لیموترش تازه به این نوع آب عسل نیز می تواند مطلوب باشد.


۴- جوانه های حبوبات و غلّات در درمان کم خونی و البته در درمان بسیاری دیگر از بیماری ها بسیار مفید هستند. از آنها غافل نشوید. در این میان جوانه گندم چیز دیگری است. روزی یک قاشق مربّاخوری از پودر جوانه گندم(یا ۵-۴ قاشق غذاخوری جوانه گندم تازه) را به هرنحوی که مایل هستید و تا درمان کامل  علایم و عوارض کم خونی؛ مصرف کنید. البتّه معمولا جوانه گندم به عنوان درمان کننده کم خونی کمتر مطرح می شود امّا در عمل چنین اتّفاقی خواهد افتاد به ویژه که آثاری چون افزایش اشتها و تنظیم قاعدگی بانوان که تأثیر زیادی در درمان کم خونی دارند از آن قابل انتظار خواهد بود. جوانه ماش نیز به ویژه در درمان کم خونی کودکان مفید است.


۵- گیاهان گزنه، شنبلیله و ریحان در افزایش تولید گلبول های قرمز در بدن بسیار مؤثرند.
۶- بسیاری از خوراکی های قرمز رنگ، خون سازند؛ مثل زرشک آبی و کوهی، شاتوت، عنّاب، چغندر رسمی(لبو)، چای ترش، زغال اخته و…. می توانید عصاره داروهای فوق(و به ویژه آب زرشک و شاتوت) را با عسل شیرین و میل کنید که البتّه قبل از آن باید مطمئن شوید که این خواراکی ها با طبع شما سازگارند. در این بین، خوردن یکی دو لیوان آب انار قرمز، اثری عالی در درمان کم خونی دارد. اگر این نوشیدنی خوشمزه را با عسل شیرین کنید که نور علی نور خواهد بود. نکته آخر این که فراموش نکنید که گوجه فرنگی، ربّ و غذاهای مصنوعی قرمز رنگ، نه تنها جایی در این فهرست ندارند؛ بلکه از مظنونین اصلی ایجاد کم خونی هستند.


۷- از پوشیدن لباس قرمز غافل نشوید، تاثیر این امر در افزایش خونسازی در بدن ثابت شده است.
۸- بادکش( حجامت گرم و خشک) روی استخوان های پهن بدن یک روش بسیار خوب در تحریک سلول های مغز استخوان به خونسازی است. برای این کار، یک روز جلوی بدن(قسمت جلوی ران و روی استخوان جناغ سینه) و روز دیگر، قسمت عقب بدن(قسمت پشت ران، قسمت پشت ساق، روی کتف ها و به طور عرضی روی قسمت بالایی باسن) را تا چهل مرحله بادکش کنید.


۹- حجامت: تصور عامه مردم این است که افراد کم خون نباید حجامت کنند. اگر چه این امر در مورد افرادی که کم خونی شدید دارند صادق است، اما در کم خونی های عادی که بین عموم مردم شایع است، حجامت؛ با خارج کردن مواد زاید و سمی از بدن(به ویژه سرب)، استخوان ها را تحریک به خونسازی می کند. آثار جنبی حجامت مانند افزایش اشتها و … هم در این مساله مؤثر است.


۱۰- استفاده از این موادّ غذایی به درمان کم خونی کمک می کند: روغن حیوانی، کره محلّی، کنجد خام، مغزها(خام)، مویز، شاهدانه(خام)، تخم مرغ خانگی(و به ویژه زرده آن که به صورت عسلی آب پز شده باشد)، خرما، برگه ها به ویژه برگه زردآلو، شیره خرما و انگور، ارده، حلواارده، توت و انجیر خشک و ….


۱۱- یکی از علل کم خونی، مصرف نان های حاوی جوش شیرین است که اگرچه استفاده از آن مدّ تهاست که ممنوع شده است امّا همواره باید از نانوایی های مطمئن خرید کنید. ورآمدن خمیر نیز یکی از مهمترین عوامل در انتخاب نان مصرفی در کسانی است که از کم خونی رنج می برند.


یک نسخه لذیذ و مؤثّر: هر روزیک عدد سیب را ( که بهتر است سیب سرخ یا سیب گلاب باشد ) با پوست رنده کرده، دو قاشق غذاخوری گلاب، دو قاشق غذاخوری عرق بیدمشک و یک قاشق غذاخوری عسل به آن افزوده میل نمایید. این خوراک گوارا و خونساز، تأثیر به سزایی در آرامش اعصاب نیز دارد. برای تأثیر بیشتر این نسخه(به ویژه اثر آرام بخشی آن)، می توانید یک قاشق چایخوری تخم ریحان یا فرنجمشک نیز به آن اضافه کنید. این ترکیب، همچنین برای درمان انواع مشکلات قلبی و به ویژه ضعف عضلات قلب و نیز شجاع نمودن افراد ترسو و کم دل! مؤثّر است.


نکته مهم در درمان کم خونی فقرآهن آن است که باید درمان را تا یکی دو ماه پس از رفع کامل علایم و عوارض ادامه داد تا ذخایر مغز استخوان نیز از آهن سیراب شوند.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 21 دی 1394    | توسط: مظفر کریمی    |    |
نظرات() 

معجونی فوق العاده برای درمان سریع كم خونی و خستگی

خستگی دست از سرتان بر نمی‌دارد؟ احساس کم‌خونی می‌کنید؟ موهایتان ضعیف شده و می‌ریزد؟ ناخن‌هایتان شکننده شده است؟

معجونی فوق العاده برای درمان سریع كم خونی و خستگی

خستگی دست از سرتان بر نمی‌دارد؟ احساس کم‌خونی می‌کنید؟ موهایتان ضعیف شده و می‌ریزد؟ ناخن‌هایتان شکننده شده است؟ طبق آمارهای جهانی خانم‌ها در طول زندگی‌شان حداقل یک مرتبه دچار کمبود آهن می‌شوند. کمبود آهن نیز به آنمی یا همان کم‌خونی منجر می‌شود. اگر طرفدار داروهای طبیعی و گیاهی هستید بهتر است به سراغ گیاه گزنه بروید.

علائم کم‌خونی چیست؟
* خستگی زیاد
* کاهش تمرکز
* نفس‌نفس زدن
* رنگ و روی پریده
* موها و ناخن‌های ضعیف و شکننده
* ضعف بدنی در برابر بیماری‌ها
در واقع خستگی و کم‌خونی از نتایج کمبود آهن هستند.


کم‌خونی از چه چیزی ناشی می‌شود؟
معمولاً کمبود آهن بیشتر به دلیل عدم دریافت آن از طریق مصرف مواد غذایی مناسب ناشی می‌شود. لازم است که نیازهای روزانه‌تان به این ماده‌ی معدنی را از طریق مصرف مواد غذایی سرشار از آن که به خوبی هم جذب بدن می‌شوند تامین کنید. با این حال توجه داشته باشید که کم‌خونی می‌تواند جزئی یا خیلی جدی باشد که تشخیص آن با پزشک است. در این صورت نیز لازم است به همراه مواد غذایی از مکمل هم استفاده کنید. کم‌خونی درجه‌ی «نهاییِ» کمبود آهن است. در این صورت شما باید بدنتان را تقویت کنید و مصرف مواد غذایی سرشار از آهنتان را بالا ببرید.

کم‌خونی‌های جزیی خطر کمتری دارند اما تبدیل به یک امر رایج شده‌اند. در این صورت احساس خستگی به جانتان می‌افتد و نمی‌توانید به درستی روی کار و درستان تمرکز کنید. اگر در این مرحله به فکر جبران آهن خود نباشید امکان دارد وضعیت بدتر شود و دچار کم‌خونی شدید شوید.

چه کسانی بیشتر در معرض این مشکلات قرار می‌گیرند؟
بیشتر خانم‌ها در معرض کمبود آهن قرار می‌گیرند به خاطر اینکه هر ماه به دلیل عادت ماهانه آهن از دست می‌دهند که باید به فکر جبران آن باشند. نوجوانان، خانم‌هایی که خونریزی زیاد دارند، خانم‌های باردار، زنان شیرده یا خانم‌های در آستانه‌ی یائسگی بیشتر در معرض کمبود آهن قرار می‌گیرند. آهن نقش اساسی در ساخت هموگلوبین‌های خون دارند و زمانی که خون از طریق خونریزی هدر می‌رود احتمال کم‌خونی نیز بیشتر می‌شود.

گاهی وقت‌ها خودتان نمی‌توانید کمبود آهن را تشخیص بدهید. مطمئن‌ترین روش برای تشخیص این مشکل آزمایش خون است. اما اگر احساس خستگی زیاد می‌کنید یا اینکه رنگ و روی‌تان پریده و خسته است احتمال دارد آهن بدنتان کم شده باشد. پس لازم است به پزشک مراجعه کرده و آزمایش خون بدهید.

چگونه می‌توان آهن بیشتری جذب کرد؟
اول از همه بدانید که گیاه گزنه و برخی از جلبک‌ها سرشار از آهن هستند. احتمالاً حتی فکرش را هم نمی‌کردید که این گیاه به ظاهر خشن منبع فوق‌العاده‌ی آهن باشد. برای اینکه بتوانید آهن موجود در سبزیجات را به خوبی جذب کنید باید آن‌ها را با ویتامین C مصرف کنید تا بیشتر جذب بدن شود. مزیت برتر گزنه این است که این گیاه سرشار از آهن و هم زمان ویتامین C می‌باشد. بر خلاف مثلاً عدس که آهن دارد اما فاقد ویتامین C است.

گوشت قرمز نیز سرشار از آهن است اما مصرف زیاد آن می‌تواند به سلامتی و همچنین جیبتان آسیب برساند. علاوه بر این بیشتر خانم‌هایی که گوشت هم می‌خورند باز با کم‌خونی مواجه‌اند.

معمولاً برنامه‌ی غذایی روزانه‌ی اکثر ما فاقد میوه‌های صدفی مانند بادام می‌باشد که حاوی آهن است. اما باید بدانید دانه‌ی کنجد یا سویا نیز به اندازه‌ی جگر آهن دارد. اما مشکل این است که آهن این دانه‌های گیاهی کمتر جذب می‌شود. جعفری، غلات کامل مانند گندم سیاه یا چاودار و ارزن، حبوبات مانند عدس، تخمه‌ی آفتاب‌گردان و غیره نیز از منابع غیر حیوانی خوب آهن محسوب می‌شوند.

چگونه می‌توان از آهن گزنه استفاده کرد؟
برای رسیدن به نتیجه‌ی سریع و دلخواه، کم‌خونی‌تان را با گزنه درمان کنید. که هم طبیعی است و هم خیلی زود نتیجه را می‌بینید. می‌توانید به مدت چند هفته روزانه برگ تازه‌ی گزنه مصرف کنید. به این ترتیب که دمنوش گزنه درست کنید. برگ‌های تازه یا خشک گزنه را در آب جوش بریزید و بگذارید به مدت 10 تا 15 دقیقه دم بکشد. می‌توانید از پودر گزنه هم استفاده کنید. توجه داشته باشید که کپسول‌های گزنه نیز در عطاری‌ها یا داروخانه‌ها وجود دارد که می‌توانید از آن استفاده کنید.

نتیجه اینکه..
کم‌خونی نتیجه‌ی سبک زندگی کنونی ما و عدم مصرف مواد غذایی سرشار از آهن است. در بین همه‌ی راه‌های طبیعی برای جبران کمبود آهن مصرف گزنه بهتر است. این گیاه که همه جا می‌روید نشاط و سرزندگی را به شما هدیه داده و همین طور رنگ و رویتان را بهتر می‌کند.

                                             

منبع:tebyan

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 21 دی 1394    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

اگر دچار کم‌خونی هستید این مواد خوراکی را مصرف نکنید

خوردن بیش از حد چای سبز و لبنیات احتمال کم‌خونی خصوصاً در زنان را افزایش می‌دهد.
دکتر فاطمه جوادی محقق طب سنتی در خصوص عوامل بروز کم‌خونی در گفتگو با خبرنگار  حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: کاهش مصرف گوشت قرمز باعث بروز کم‌خونی در افراد می‌شود.

وی با تأکید بر این که مشکل کم‌خونی در زنان بیش‌تر از مردان است، افزود: یکی از دلایلی که زنان نسبت به مردان بیشتر در معرض کم‌خونی قرار می‌گیرند دوره عادت ماهیانه است که برای جبران آن باید از مواد غذایی حاوی‌ آهن استفاده کرد.

جوادی پیرامون علائم بروز کم‌خونی تصریح کرد: سردرد، سرگیجه، خواب زیاد، ریزش مو، خستگی و احساس ضعف در پاها از علائم ابتلا به کمبود آهن و کم‌خونی تلقی می‌شوند.

وی با تأکید بر این که مصرف بیش از حد چای سبز که ماده قابل توجه‌ زنان جهت کاهش وزن محسوب می‌شود و در بیماری کم‌خونی مؤثر است، افزود: از آن جایی که بسیاری از زنان جهت کاهش و تسریع در روند کاهش وزن به چای سبز روی می‌آورند همین امر احتمال ابتلای آنها به کم‌خونی را افزایش می‌دهد.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 21 دی 1394    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

هر آنچه درباره ویندوز 10 نمی دانید را اینجا بخوانید

ویندوز 10 از یک ظاهر و واسط کاربری جدید بهره می‌برد. برخی ویژگی‌ها در ویندوزهای 7 و 8 نیز وجود داشته‌اند و بسیاری به تازگی به آن اضافه شده است.
 ویندوز 10 از یک ظاهر و واسط کاربری جدید بهره می‌ برد. برخی ویژگی‌ ها در ویندوز های 7 و 8 نیز وجود داشته‌ اند و بسیاری به تازگی به آن اضافه شده است. همچنین موارد متعددی نسبت به گذشته تغییر پیدا کرده است. در واقع، از مرحله‌ ورود به ویندوز و خروج از آن، کار ها به روش‌ های متفاوتی انجام می‌ پذیرند.

آشنایی با دسکتاپ‌ های جدید

استفاده از عبارت «دسکتاپ‌ ها» در تیتر این بخش یک اشتباه املایی نیست. در ویندوز 10 شما می‌ توانید چندین دسکتاپ داشته باشید و هر دسکتاپ دارای فضای مجازی مربوط به خود است که می‌ تواند چند صفحه داشته باشد. این موضوع بدین معناست که روز هایی که ویندوز تنها دارای یک صفحه‌ دسکتاپ یکتا بود، پایان یافته است. در تصویر 1-1 شما می‌توانید یک صفحه‌ی دسکتاپ با تنظیمات پیش‌فرض را مشاهده کنید. همان‌ طور که در تصویر ملاحظه می‌‌ کنید، مایکروسافت نسبت به نسخه‌ های قبلی ویندوز تغییراتی را در نوار ابزار پدید آورده است و آن را تمیز تر کرده است. دکمه‌ Start نیز منوی Start را باز می‌کند.
 
آموزش ویندوز 10
 استفاده از دسکتاپ برای سازمان‌دهی کارها
 
راست‌کلیک بر روی دکمه‌ی Start، منوی میانبری که در تصویر نمایش داده شده است را باز می‌کند. کلیک بر روی هر یک از گزینه‌ های موجود در این منوی میانبر، وظیفه‌ خاص خود را انجام می‌ دهد. در زیر منوی Shut down or sign out نیز می‌توانید گزینه‌ های اضافی جهت خاموش کردن دستگاه، ورود به حالت Sleep و خروج از حساب کاربری را مشاهده کنید.
 
نکته: برای خروج سریع‌ تر از حساب کاربری می‌توانید کلید های Win+L را نیز فشار دهید.
 
آموزش ویندوز 10

دسترسی سریع به گزینه‌ها و قابلیت‌های پرکاربرد
 
نکته: جهت دسترسی سریع‌ تر به این منو می‌ توانید از کلیدهای میانبر Win+X استفاده کنید.
 
در تنظیمات پیش‌فرض، منوی میانبر دارای دو گزینه جهت باز کردن Command Prompt در حالت Standtard و یا Administrator است. شما می‌ توانید این دو گزینه را با دو گزینه‌ مربوط به باز کردن Windows PowerShell جایگزین کنید:

بر روی فضای خالی از صفحه‌ دسکتاپ راست‌ کلیک کنید و Properties را انتخاب کنید.

در پنجره‌ Properties به تب Navigation بروید.

در تب Navigation گزینه‌‌ Replace Command Prompt with Windows PowerShell را فعال نموده و روی OK کلیک کنید.
 
کورتانا و جستجو

قسمت جستجو امکان جستجو سریع و آسان Control Panel ،Settings، فایل‌ های شخصی، اپلیکیشن‌ ها و وب را به شما می‌ دهد. برای استفاده از قابلیت جستجو، هنگامی که منو Start باز است شروع به جستجو کنید و یا در قسمت جستجو کلیک کنید و عبارت مورد نظرتان را تایپ نمایید.
 
همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید، اولین باری که از جستجو استفاده می‌ کنید، گزینه‌ ای جهت تنظیم Cortana به عنوان دستیار شخصی‌ مجازی‌، در اختیار خواهید داشت. در صورتی که مایل به تنظیم کورتانا هستید روی Next کلیک کنید و مراحل را طی نمایید. یا این که بر روی Not Interested کلیک کنید و جستجو خود را انجام دهید.
 
نکته: اگر کورتانا را تنظیم نکنید و ترجیح داده باشید از این قابلیت بعداً استفاده کنید، کافی است روی قسمت جستجو کلیک کنید و سپس روی آیکن چرخ‌ دنده کلیک کنید. اکنون در قسمت تنظیمات جستجو گزینه‌ی Cortana Can Give You Suggestions را بر روی Off تنظیم کنید. این کار باعث می‌ شود پیغامی که در تصویر نمایش داده می‌شود مجدد پدیدار شود و امکان تنظیم Cortana فراهم شود.
 
آموزش ویندوز 10

استفاده از کورتانا به عنوان دستیار شخصی
 
همچنین نتایج مربوط به وب نیز به طور پیش‌ فرض در لیست نتایج جستجو نمایش داده می‌ شود. اگر مایلید محتویات نتایج جستجو تنها شامل Control Panel ،Settings، فایل‌ های شخصی و اپلیکیشن‌ ها شود، پس از کلیک بر روی قسمت جستجو، روی آیکن چرخ‌ دنده کلیک کنید و در قسمت تنظیمات جستجو، گزینه‌ Search Online را بر روی Off تنظیم کنید. البته باید دانست که گزینه‌ ها و پارامتر های قدرتمند بسیاری جهت بهینه‌ سازی عملیات جستجو وارد. 
 
نکته: هنگامی که برای بار اول وارد حساب کاربری خود در ویندوز می‌ شوید، ویندوز شروع به آماده‌ سازی محیط می‌‌ کند. یکی از این کار ها ساخت ایندکس‌ های جستجو جهت جستجو سریعتر شما در آینده است. در نتیجه اگر در این زمان اقدام به جستجو کنید، ممکن است پیامی با محتوی We're getting search ready را مشاهده کنید که اشاره به همین موضوع دارد.
 
Task View و تغییر دسکتاپ‌ها

در نوار Taskbar ویندوز 10، در کنار آیکن جستجو، آیکن Task View قرار دارد. با کلیک بر روی این آیکن می‌ توانید پنجره‌ های باز و در حال اجرا در هر یک از صفحات دسکتاپ را مشاهده کنید. برای این کار می‌توانید از کلید های ترکیبی Win+Tab نیز استفاده کنید. همان‌ طور که در تصویر 1-5 مشاهده می‌‌ کنید در پنل Task View، شما می‌ توانید پیش‌ نمایشی از هر یک از دسکتاپ‌ های خود مشاهده کنید و بین آن‌ ها گردش کنید. همچنین می‌ توانید یک دسکتاپ جدید ایجاد و یا حذف کنید. امکاناتی که این پنل در اختیار شما قرار می‌دهد شامل موارد زیر است:
  • اضافه کردن یک دسکتاپ جدید با کلیک روی گزینه‌ی New Desktop.
  • گردش میان دسکتاپ‌‌ ها با کلیک روی دسکتاپ مورد نظر.
  • حذف یک دسکتاپ با راست‌ کلیک بر روی آن و انتخاب دکمه‌ ضربدر.
آموزش ویندوز 10

استفاده از پنل Task View و مدیریت دسکتاپ‌ها
خبرنگاران جوان

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 20 دی 1394    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: آموزشی،     |
نظرات() 

چرا در مجالس عزا خرما سرو می‌کنند؟

با مصرف خرما درجه صبر انسان بالا رفته و باعث می‌شود تا بر مشکلات و مصیبت‌ها غلبه کند.
حاج محمدخانی پژوهشگر طب سنتی در گفتگو با خبرنگارحوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به علت سرو خرما در مراسم عزا اظهار داشت: در مراسمات عزا و سوگواری میزبان بیشتر غذاهایی با طبع گرم مثل خرما، حلوا و گلاب سرو می‌کنند که علت اصلی آن طبع سرد غم و اندوه و همچنین اشک چشم است که افراد با مصرف موادی با طبع گرم سردی آن از بین برود.

وی بیان کرد: در اثر استرس و نگرانی، گلبول‌های خون حرکتشان کند شده و این امر سبب کاهش فشارخون و رفت عواطف انسانی می‌شود و همچنین در مواردی باعث افت شدید قند خون و غش کردن افراد عزاداری می‌شود.

این پژوهشگر افزود: به خاطر نوع تغذیه ایرانی‌ها و این که تمایل زیادی به خوردن غذاهای آبزی دارند این مسئله سبب می‌شود تا طبع بدن‌شان سرد گونه باشد و از کاهش فشارخون رنج می‌برند.

وی ابراز داشت: حلوا و خرما سبب بالا بردن صبر و تحمل افراد در زمان بروز مشکلات می‌شود و باعث شده که افراد اندوه وارد شده را تحمل کند و با این مسئله کنار بیاید.

حاج محمد خانی در پایان گفت: گریه به دلیل طبعی سرد باعث کاهش فشارخون و سفیدی پوست‌ می‌شود و به همین دلیل است که در زمان وارد شدن مصیبت افراد سرد و بی‌حس می‌شود.

نوشته شده در تاریخ جمعه 18 دی 1394    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

ماهی بخورید، سرطان نگیرید

با مصرف ماهی به دلیل مقادیر زیادی از ویتامین و املاح از بروز سرطان‌های مختلف جلوگیری می‌شود.
اولیایی متخصص تغذیه در گفتگو باخبرنگار کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران  با اشاره به فواید مصرف ماهی اظهار داشت: مصرف ماهی به دلیل داشتن امگا 3 و ویتامین D یکی از مواد غذایی سالم برای تقویت سیستم ایمنی و دفاعی بدن و شادابی افراد است به طوری که افراد با مصرف منظم و با برنامه‌ این ماده دریایی خود را در برابر انواع بیماری‌ها و حتی سرطان‌های خطرناک ایمن می‌کنند.

وی بیان کرد: در رژیم‌های غذایی مناسب، با حذف گوشت قرمز و استفاده از غذاهای گیاهی و ماهی که نقش مهمی در پیشگیری از سرطان روده بزرگ دارد می توان از سرطان پیشگیری کرد و طبق مطالعات انجام شده افرادی که از ماهی استفاده نمی‌کنند 45درصد بیشتر دچار بیماری روده بزرگ می‌شوند.

این متخصص با بیان این که مصرف‌ ماهی از التهاب و سرطانی شدن سلول‌های خون جلوگیری می‌کند، افزود: ماهی سرشار از اسیدهای چرب اشباع نشده است و همین امر سبب می شود تا به وسیله پیوندهای دوگانه‌اش تنظیم فعالیت‌های بدن را تنظیم می‌کند.

اولیایی ابراز داشت: ماهی همچنین حاوی مقایر ویتامین D است که این ویتامین از بروز سرطان سینه و کولون در زنان جلوگیری می‌کند و همچنین ویتامین D، عروق خونی که منجر به رشد تومورهای خطرناک مغزی می‌شوند را به طور کامل مسدود و از رشد سلول‌های سرطان جلوگیری می کند.

وی در پایان گفت: افرادی می‌خواهند عمر طولانی و سالمی داشته باشند نباید از مصرف منظم ماهی غافل شوند، زیرا این آبزیان دریایی منبعی از پروتئین، امگا 3 و ویتامین D است که برای سلامتی و شادابی بدن مفید است.

نوشته شده در تاریخ جمعه 18 دی 1394    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

بهشتی از خواص زیرپای این میوه‌ها

برخی از میوه‌ها همچون سیب به دلیل خواص و اثرات مثبت فراوانی که برای بدن دارند به میوه بهشتی معروف هستند.
دکتر صفوی متخصص  تغذیه در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: سیب، انار، انجیر، خرما، زیتون، انگور خواص زیادی دارند و به میوه‌های بهشتی معروف می‌باشند. از بین این میوه‌ها سیب پرخاصیت‌تر است و 30 گونه خوشبو و خوش طعم دارد و پوست آن معده را پاکیزه می‌کند.

وی افزود: قند سیب قرمز از سیب سبز بیشتر است. سیب سبز برای درمان بیماری نقرس، جلوگیری از خون دماغ، از بین بردن تب مفید است. آب سیب ضدعفونی کننده و شستشو دهنده معده کود می‌باشد.

این متخصص تغذیه در خصوص دیگر خواص سیب تصریح کرد: سیب فسفر دارد و وقتی صبح ناشتا خورده شود از اسهال جلوگیری می‌کند، همچنین درمان گرفتگی صدا و چاقی و مؤثر بودن برای کیسه صفرا و بیماری‌های دیابت از دیگر خواص مفید سیب است. 

وی در پایان با اشاره به خواص دیگر میوه‌های بهشتی خاطرنشان کرد: انار سرشار از ویتامین، پتاسیم ضدسرماخوردگی است و برای از بین بردن بوی دهان، تقویت کبد و خونسازی برای آن، درمان سرطان و فشارخون مفید است، همچنین انجیر برای تصفیه خون و بیماری‌های قلبی و عروقی، انگور با ویتامین‌های A,B,C و مقداری منیزیم و کلسیم و آهن و فسفر پتاسیم و غیره از دیگر میوه‌های بهشتی مفید محسوب می‌شوند.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 17 دی 1394    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

ضرورت گنجاندن مواد پروتئینی به رژیم غذایی

مواد پروتئینی برای بدن به ویژه در تأمین انرژی مفید است و باید به اندازه کافی مورد استفاده قرار گیرد.
محمدتقی انوشه پزشک متخصص تغذیه در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به این که گوشت و مواد پروتئینی برای بدن خیلی مؤثر است، گفت: پروتئین یک منبع مهم انرژی است و تأمین کننده انرژی بدن است، این مواد گوشتی می‌توانند سه نوع منبع انرژی در بدن تولید کنند که شامل قند، چربی و پروتئین است.

وی ادامه داد: پروتئین در واقع همان آمینواسیدها هستند که ترکیب ساختاری پروتئین در بدن را به وجود می‌آورد و همه اندام‌ها عضلات، اندام‌های داخلی انرژی مورد نظر خود را از آن تأمین می‌کنند و پروتئین باید در رژیم غذایی به اندازه کافی وجود داشته باشد.

انوشه خاطرنشان کرد: کمبود پروتئین در بدن باعث تحلیل بافت‌ها، عضلات و کاهش سیستم ایمنی بدن می‌شود، به هر حال همه مواد غذایی ساختار پروتئینی دارند و حداقل باید پروتئین‌های گیاهی و گوشتی مصرف شود و همه اینها به عنوان یک منبع مهم تأمین انرژی و نقش ساختاری و اساسی در بدن انسان را به عهده دارد.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 15 دی 1394    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

این نوشیدنی سیم کشی مغزتان را عوض می‌کند

یکی از نوشیدنی‌های پرطرفدار در دنیا می‌تواند تأثیری منحصر به فرد و استثنایی بر سلول‌های مغزی و جریان خون بدن بگزارد.
به گزارش خبرنگارحوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، براساس جدیدترین تحقیقات مصرف قهوه می‌تواند باعث سیم‌کشی مجدد سلول‌های مغزی شود.

گفتنی است، انجام اسکن مغزی MRI از افراد هر دو روز به مدت 18 ماه نشان داده است که افراد پس از مصرف قهوه دچار تغییرات مغزی شگفت‌انگیز می‌شوند.

بررسی‌ها نشان می‌دهند، کارشناسان تغییراتی منحصر به فرد در خون و نیز سلول‌های مغزی افراد پس از خوردن مشاهده کرده‌اند.

براساس بررسی‌ها یک ارتباط مستقیم بین ژن‌ها، فعالیت‌های مغزی و نیز مصرف قهوه وجود دارد. کارشناسان به ویژه مصرف قهوه در ساعات اولیه روز را برای افزایش سطح هوشیاری مغز و خونرسانی به سلول‌های مغزی مؤثر می‌دانند.

کارشناسان اعتقاد دارند مصرف قهوه همچنین باعث کاهش عوامل التهاب زا، تحریک خلق و خو و نیز تغییر اندازه شبکیه چشم می‌شود.

کارشناسان مصرف به اندازه قهوه را به ویژه به افراد شاغل در مشاغل پیچیده، افراد سالمند با مشکل ضعف حافظه، دانش‌آموزان و نیز افرادی که در صدد یادگیری مهارت‌های جدید هستند توصیه اکید می‌کنند. 

پژوهشگران در عین حال توصیه اکید می‌کنند افراد از مصرف قهوه بسیار شیرین تا حد امکان خودداری کنند و نیز در ساعات پایانی شب از نوشیدن قهوه پرهیز کنند.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 15 دی 1394    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

لباس شسته شده را داخل خانه خشک نکنید

دلایلی وجود دارد که بر این موضوع اشاره دارد که خشک کردن لباس‌ها در جایی که زندگی می‌کنید، تاثیرات منفی بر سلامتی می‌گذارد و خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها را در شما افزایش می‌دهد.
به گزارش خبرنگار کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران، مطالعات حاکی از آن است که بخار ناشی از خشک کردن لباس‌های شسته‌شده برای سلامتی افراد مضر است و به همین دلیل خشک کردن لباس‌ها در داخل خانه به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

گزارش شده است که یکی از افرادی که این هشدار را نادیده گرفته است به عفونت ریه مبتلا شده است و به علت دچار شدن به قارچ‌هایی که به سبب خشک کردن لباس روی شوفا‍ژ در اتاق پذیرایی در بدن او بوجود آمده‌اند او را با مشکلات ریوی شدیدی روبه‌رو شده است.

پزشک معالج او گفته‌ است که اگر هرچه سریع‌تر خشک کردن لباس‌ها را در داخل خانه متوقف نکند، بیماری او بدتر از این خواهد شد. به این علت او به مدت 12 ماه با کنار گذاشتن این کار و تغییر روش خشک کردن لباس‌ها، توانسته است پیشرفت‌های بسیار خوبی را در روند درمان بیماری خود تجربه کند.

این فرد نمونه‌ای از هزاران هزار نفر است که به علت خشک کردن لباس‌هایشان در فضای داخلی خانه و با استفاده از وسایل گرمایشی دچار مشکلات متعددی شده‌ است.

متخصصان هشدار داده‌اند که خشک کردن لباس‌های شسته‌شده با استفاده از وسایل گرمایشی در داخل خانه، درجه رطوبت داخل خانه را تا 30 درصد افزایش می‌دهد و دمای بسیار مناسبی را برای رویش قارچ‌ها بوجود می‌آورد.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 14 دی 1394    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

قوی ترین انگل کش های بدن را بشناسید

مطالعات نشان داده است که نوشیدن این 3 چای گیاهی با شکم خالی انگل‌های بدن و تخم‌های آن‌ها را به طور کامل از بین می‌برد.
به گزارش خبرنگار کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران، بسیاری از افراد از علائم شایع انگل همچون گرفتگی عضلات، نفخ، یبوست و اسهال رنج می‌برند. این انگل‌ها بسیاری اوقات با علم پزشکی قابل تشخیص نیستند و به همین دلیل پزشکان برای برطرف کردن آن‌ها معمولا داروهای مختلفی را تجویز می‌کنند. اما این داروها تنها علائم را از بین می‌برند و خود انگل را از بین نمی‌برند و همچنان انگل در بدن می‌ماند.

اما در اینجا به 3 چای گیاهی اشاره می‌کنیم که اگر روزانه به طور منظم با شکم خالی نوشیده شوند، می‌توانند انگل‌ها و تخم‌های آن‌ها را نابود کنند. برای برطرف کردن این انگل‌ها و تخم‌های آن‌ها در ابتدا با گیاهانی همچون میخک، گردو سیاه و سفید و برنجاسف کوهی شروع کنید. این گیاهان در برطرف کردن انگل‌ها و تخم آن‌ها بسیار موثر است. می‌توانید این گیاهان را به طور روزانه با چای خود بنوشید و برای خوش‌طمع کردن آن مقداری عسل به آن اضافه کنید.

عسل نیز مانند کدو تنبل و دانه‌های پایاپا خاصیت ضد انگلی بسیار موثری دارد. سیلیس‌های زمینی نیز گیاهی دیگر است که با قطعه قطعه کردن آن و خوردنش انگل‌ها از بین می‌روند.

اگر این روش‌ها برای شما موثر نبود می‌توانید از روش گرسنه نگه داشتن انگل‌ها استفاده کنید به این صورت که با غذا نخوردن و روزه گرفتن انگل‌ها را گرسنه نگه دارید. در واقع شما باید روده بزرگ خود را سم‌زدایی کنید زیرا روده بزرگ پلاک‌هایی را ایجاد می‌کند که انگل‌ها از طریق آن‌ها تغذیه می‌کنند. برای گرسنه نگه داشتن انگل‌ها می‌توانید به مدت 2 هفته ر‍‍‍‍ژیم آبمیوه بگیرید. بعد از دو هفته انگل‌ها از طریق مدفوع دفع می‌شوند.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 14 دی 1394    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

آناناس، ارزان ترین و موثرترین شربت ضد سرفه

مطالعات نشان داده‌اند آناناس خواص فراوانی دارد و ترکیبی ساده از آن می‌تواند در درمان گلودرد و سرفه‌های ناشی از قرار گرفتن در هوای آلوده بسیار موثر باشد.
 به گزارش خبرنگار کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران،آناناس حاوی بروملین و آنزیمی با خواص ضدالتهابی است و باکتری‌ها و عفونت‌ها را از بین می‌برد. آب آناناس تازه می‌تواند 5 برابر بهتر از شربت سینه تاثیر بگذارد. یک فنجان آب آناناس تازه حاوی تقریبا 50 درصد از ویتامین C مورد نیاز بدن را در روز تامین می‌کند.

آناناس این ماده مغذی و مفید آنزیم‌های حیاتی مورد نیاز بدن را تامین می کند. در واقع وظیفه این آنزیم‌های حیاتی تنظیم متابولیسم و تبدیل انر‍‍ی در بدن را بر عهده دارد. علاوه بر این، آب آناناس مقادیر زیادی منگنز و ماده معدنی است که عمدتا به شکل‌گیری بافت‌ها و استخوان‌های پیوندی بسیار کمک می‌کند. منگنز نیز به جذب بیشتر کلسیم کمک کرده و موجب سوخت‌وساز چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها می‌شود.

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که از سرفه‌های مکرر و طولانی و یا ذات‌اریه رنج می‌برید، می‌توانید به جای شربت سینه از آناناس استفاده کنید و اثرات شگفت‌انگیز آن را تجربه کنید.

آناناس علاوه بر اینکه از شربت سینه کم‌هزینه‌تر است، هیچ مواد شیمیایی و یا سمی ندارد و حاوی مواد مغذی است که می‌تواند سرماخوردگی را از بین ببرد.

نوشیدن آب آناناس می‌تواند گلو را صاف کند و به خارج کردن مخاط از گلو کمک کند. گاهی اوقات افزایش خلط‌ها در ریه‌ها و سینوس‌ها می‌تواند موجب سرفه‌های طولانی، عطسه و عفونت‌های دردناک می‌شود. بهتر است آب آناناس را خودتان تهیه کنید و از خرید آب آناناس‌های آماده خودداری کنید.

دستور تهیه شربت آناناس برای مهار سرفه و درد گلو:

· یک فنجان آب آناناس تازه

· 4/1 فنجان آب لیمو

· یک حبه سیر

· 1 قاشق غذاخوری عسل خام

· 2/1 قاشق چایخوری فلفل قرمز

نوشته شده در تاریخ شنبه 12 دی 1394    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

اثرات شگفت‌انگیز سوپ مرغ

مصرف سوپ مرغ اثرات بسیار منحصر به فرد بر به دست آوردن سلامت بر افراد از خود بجای می‌گذارد.
به گزارش خبرنگارحوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، کارشناسان علت واقعی اثر گذاری مصرف سوپ داغ مرغ در حین سرماخوردگی و یا ابتلا به آنفولانزا را در افراد پیدا کرده‌اند.

گفتنی است،براساس تحقیقات مصرف سوپ داغ باعث رفع احتقان و گرفتگی بخش‌های تنفسی بدن و از بین رفتن عفونت سیستم ایمنی بدن می‌شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهند، مصرف سوپ داغ حتی موثر‌تر از بخور صورت می‌تواند التهاب ریه‌ها و مخاط بینی را کاهش دهد و به پشتیبانی از گلبول‌های سفید خون برای مقابله با عوامل بیماری زا بپردازد.

پزشکان عنوان کرده‌اند پروتئین و کلسیم موجود در سوپ مرغ دارای اثر ضد التهابی در بدن است این یافته‌ها حاصل تحقیقات محققان دانشگاه هال بر روی اثرات مواد غذایی در مقابله با بیماری‌ها است.

کارشناسان مصرف سوپ مرغ را بویژه در فصول سرد سال به زنان باردار، افراد سالمند، افراد دچار سیستم ایمنی ضعیف و بیماران توصیه اکید می‌کنند.

براساس شواهد تاریخی اثر گذاری سوپ مرغ بر سلامت افراد ریشه در قرون قبل دارد و پزشکان سنتی نیز آن را به بیماران خود تجویز می‌کردند.

کارشناسان مصرف سوپ مرغ با انواع سبزیجات و آبلیمو تازه را به بیماران توصیه می‌کنند.

نوشته شده در تاریخ شنبه 12 دی 1394    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

ادویه‌ای برای مقابله با آلزایمر

امروزه هنوز روشی موثر و مناسب برای مقابله با آلزایمر شناخته نشده است. با این حال پزشكان و نورولوژیست‌ها بر ضرورت داشتن تغذیه‌ای سالم تأكید دارند. در سال 2013، محققان دانشگاه كالیفرنیا از تأثیر ادویه‌ای ساده در حفظ و ارتقای سلامت مغز پرده برداشتند. این ادویه چیزی نبود جز دارچین، که تا حد امكان از ابتلا و پیشرفت زوال عقل پیشگیری می‌كند. در این مطلب با تأثیر این ادویه پرخاصیت در پیشگیری از آلزایمر بیشتر آشنا می‌شوید.
 
تركیبات ضدآلزایمر دارچین
 
دارچین حاوی دو تركیب فوق‌العاده است كه از مغز حفاظت می‌كنند. این دو تركیب عبارتند از سینامیك الدهید و اپی كاتچین كه مانع از تجمع پروتئین آسیب رسانی می‌شوند كه باعث بروز آلزایمر می‌شود. پروتئین تاو (Tau) كه باعث بروز زوال عقل می‌شود مشكلاتی در ارتباطات داخلی نورون‌ها ایجاد می‌كند. این پروتئین‌ها اتحاد و همكاری برخی از بافت‌های مغزی را دچار مشكل می‌كنند. خوشبختانه دارچین به دلیل دارا بودن دو تركیب مهم ذكر شده از بروز این مشكلات ممانعت می‌كند. نتایج بررسی‌های دیگر نیز نشان می‌دهند كه این ادویه علاوه بر پیشگیری از آلزایمر از ابتلا به بیماری قند نیز جلوگیری می‌كند. بهتر است بدانید حدود 20 درصد افرادی كه از دیابت نوع 2 رنج می‌برند در معرض آلزایمر قرار می‌گیرند. دارچین قند خون را به میزان 29 درصد كاهش می‌دهد. برای این كار كافی است كه به مدت 40 روز، روزانه دو مرتبه یك چهارم قاشق چایخوری دارچین مصرف كنید. با این حال محققان همچنان در حال انجام بررسی‌های تكمیلی هستند. البته نباید برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری در مصرف این ادویه نیز دچار افراط شد. كافی است آن را در آشپزخانه داشته باشید و به طور مرتب و به میزان معقول به غذاهایتان بزنید.
 
 
دارچین روی میوه‌های خام
 
سیبی را با دقت بشویید و با پوست خرد كنید. مقداری پودر دارچین روی آن بپاشید و میل كنید. می‌توانید یك عدد پرتقال را نیز پوست بگیرید و به قطعات كوچك‌تر تقسیم كنید. سپس 25 گرم عسل را با 2 گرم پودر دارچین مخلوط كرده و روی آن بریزید. در این صورت پرتقالی شیرین و طعم‌دار میل خواهید كرد. علاوه بر این اگر به میوه پاپایا دسترسی دارید نیز می‌توانید آن را دو نیم كرده و مقداری ماست شیرین به آن بزنید و كمی پودر دارچین روی آن بپاشید و میل كنید.
 
 
چای با طعم دارچین و عسل
 
برای تهیه چای دارچینی به یك عدد چوب دارچین معادل 3 گرم، 1 قاشق غذاخوری عسل (25 گرم) و 1 لیوان آب (200 میلی لیتر) نیاز دارید. كافی است اول آب را داغ كرده و زمانی كه به جوش آمد چوب دارچین را با عسل به آن بیفزایید. اجازه دهید به مدت 20 دقیقه بجوشد و زیر شعله را خاموش كنید و بگذارید برای دقایقی بماند. می‌توانید روزانه دو مرتبه از این چای خوشمزه میل كنید. چای دارچین به هضم غذا، كاهش التهاب‌های بدن و بهبود جریان خون كمك زیادی می‌كند.
 
 
حرف حساب
 
حرف حساب این است كه در روزگار ما دارویی برای مقابله با بروز آلزایمر و همچنین درمان آن وجود ندارد. البته فقط آلزایمر نیست و در روزگاری كه ما زندگی می‌كنیم خیلی از بیماری‌ها درمانی ندارد. تنها راهی كه می‌توان از آلزایمر و بسیاری از بیماری‌های دیگر پیشگیری كرد داشتن سبك زندگی سالم است. برای بهبود حافظه و پیشگیری از آلزایمر، سالم زندگی كنید و هر روز با انجام بازی‌های فكری، قدرت دركتان را بالا ببرید. از مواد غذایی سالم غافل نشوید و از هر موقعیتی برای مصرف دارچین استفاده كنید.
 
قهوه با طعم دارچین
 
نتایج بررسی‌های متعدد نیز نشان داده است كه قهوه برای محافظت از سلامت مغز و به ویژه پیشگیری از آلزایمر مفید است. بنابراین می‌توانید در وعده صبحانه یك فنجان قهوه را با كمی دارچین میل كنید. مطمئن باشید طعم فوق‌العاده آن روز خوبی را برایتان رقم می‌زند و علاوه بر این مغزتان را بیش از پیش حفاظت می‌كنید. كافی است مثل همیشه قهوه را دم كنید و چند گرم یا یك نوك انگشت دارچین روی آن بپاشید. البته می‌توانید داخل فنجان چایتان نیز كمی پودر دارچین بریزید و از عطر و طعم چایتان لذت ببرید.
 
تاثیر دارچین بر آلزایمر
 
به گفته نورولوژیست‌ها، بیماری آلزایمر در حال پیشرفت و گسترش در بین مردم كل دنیاست. این بیماری به یك دلیل ساده بروز می‌كند و آن هم زندگی طولانی است. در واقع این بیماری بیشتر در بین افراد 80 سال و بیشتر بروز می‌كند. هر چه سن و سال بالا می‌رود خطر بروز زوال عقل بیشتر می‌شود. با این حال محققان به بررسی‌های خود ادامه داده و تمام تلاش خود را برای به تاخیر انداختن بیماری و بهبود كیفیت زندگی بیماران به كار گرفته‌اند. نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد كه دارچین باعث كاهش تأثیر آلزایمر می‌شود و بروز آن را به تأخیر می‌اندازد.


منبع:شفاف

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 10 دی 1394    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

جوانه شبدر درمانی برای کم‌خونی و پلاکت پایین

جوانه شبدر گیاهی اعجاز انگیز است و در درمان کم‌خوبی و پلاکت پایین مورد استفاده قرار می‌گیرد.
محمدباقر مینایی پزشک طب سنتی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به اثرات اعجاز انگیز جوانه شبدر بر روی بدن  انسان گفت: خواص درمانی این گیاه در نوع خود بی‌نظیر بوده و با داشتن ویتامین‌هایی چون A و C ، ریبوفلاوین و نیاسین آرامش‌بخش اعصاب و در درمان افسردگی مفیده بوده و می‌توان در مکمل‌های غذایی هم از این گیاه استفاده کرد.

وی ادامه داد: گیاه و جوانه شبدر خاصیت ضد سرطانی بالایی دارد و همچنان پیشتاز میدان رقابت‌ در مقابل مکمل‌های غذایی مصنوعی و غیر مصنوعی است و برای درمان کم خونی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مینایی در ادامه با اشاره به اینکه این گیاه برخلاف اسمش پرکاربردترین گیاه در بین گیاهان دارویی است؛ تصریح کرد: چون این گیاه پرکاربردتر از گیاهان دارویی دیگر در بین گیاهان طب سنتی است بنابراین جایگاه به مراتب والاتر از گذشته دارد و بعضی از افراد با شنیدن اسمش دچار ناراحتی می شوند ولی در عوض نمی‌دانند که چه خاصیت شگفت‌انگیزی دارد.

این پزشک طب سنتی خاطر نشان کرد: خواص درمانی این گیاه بیشتر در درمان کم‌خونی و پلاکت‌ پایین، تصفیه کننده خون و تنظیم فعالیت‌های کبدی‌،‌ بدخلقی ناشی از علائم یائسگی مورد استفاده است و چون در آن آنتی‌اکسیدان به مقدار کافی وجود دارد خاصیت ضد سرطانی نیز دارد و در پیشگیری از بروز چین و چروک زودرس در پوست و پیشگیری از پوکی استخوان و بیماری‌های قلبی به کار می رود.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 10 دی 1394    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

ترشک،‌ منبعی غنی برای جبران ویتامین C بدن

ترشک گیاهی غنی از ویتامین C در درمان برخی ناراحتی ها و جبران کمبود ویتامین C در بدن مفید است.
پویان پژوهشگر گیاهان دارویی در گفت‌وگو با خبرنگارحوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان ترشک ایرانی گیاهی متعلق به خانواده علف هفت بند است که برخی منابع طب گیاهی آن را حماض نامیده‌اند. برگ‌های آن ترش مزه است، ساقه آن برافراشته و گل ها در ساقه گل دهنده پراکنده‌اند. در ترشک پتاسیم اگزالات و تارتاریک اسید وجود دارد همچنین وجود سدیم‌، پتاسیم، کلسیم و فسفر در ترکیبات آن گزارش شده است.

وی ادامه داد: ترشک ایرانی در بیشتر مناطق گسترش دارد اما هنوز بعنوان گیاه دارویی شناخته شده نیست و در اغلب روستاهای منطقه قائنات می توان آن را مشاهده کرد‌ در میان عشایر مرسوم است که از دانه‌های این گیاه استفاده می کنند. طریقه استفاده آن هم به این ترتیب است که دانه‌های این گیاه را می‌کوبند و پس از مرطوب کردن در محل درد و مفاصل می گذراند و نقش مسکن را ایفا می کند. همچنین در ناراحتی های ادراری و کلیوی و اسهال خونی کاربرد دارد.

پویان اظهار داشت: گیاه ترشک منبع ویتامین C است پس کسانی که کمبود ویتامین C دارند این گیاه می‌تواند برای آنها منبع ویتامین C باشد علاوه بر آن این گیاه آهن و فسفر کافی هم دارد‌.

وی در پایان خاطر نشان کرد: این گیاه دارویی اشتهاآور و تصفیه کننده و هضم‌کننده بسیار خوبی است و بخاطر تصفیه‌کنندگی برای کسانی که دارای جوش‌های موضعی و پوستی هستند مفید است.

باید مد نظر قرار گیرد این دارو به علت داشتن اسید اکسولید نباید زیاد به طور مداوم مصرف شود چون برای مثانه و کلیه می تواند مضر باشد.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 10 دی 1394    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

کاکائو بخورید تا کلیه تان سالم بماند

افراد با نارسایی کلیه در معرض خطر بالای مشکلات قلبی هستند و مهم ترین علت مرگ و میر در بیماران کلیوی بیماری های قلبی است.
به گزارش خبرنگار کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران، قلب و کلیه ارگان های مهم در بدن هستند. اگر یک عضو از کار بیفتد دیگر اعضای  بدن تحت تاثیر قرار میگرند.

اگر قلب پمپاژ خود را متوقف کند قلب از خون پر می شود و فشار خون بالا می رود وبه همین سبب خون در کلیه انباشته شده و اکسیژن خون کاهش می یابد.

شیوه زندگی و تغییر رژیم غذایی برای حفظ سلامت قلب و عروق و کاهش خطر بیماری های قلب برای بیماران کلیوی یک امر ضروری است.

فلاوانول کاکائو اثرات مثبتی بر عملکرد رگ های خونی در افراد با عملکرد کلیوی سالم می گزارد.
فلاوانول موجود در کاکائو و شکلات سیاه بخشی از یک گروه بزرگتر از ترکیباتی به نام فلاونوئید است که به طور طبیعی در غذاهای گیاهی وجود دارد فلاوانول همچنین در چای نیز یافت می شود، اما  در دانه کاکائو یک ترکیب خاص ومنحصر به فرد از آن یافت می شود.

با توجه به گزارش از دانشگاه تافتز در دانشگاه مدفورد آمریکا دانشمندان دریافته اند که فلاوانول کاکائو تاثیرمثبتی بر سیستم گردش خون می گزارند و  به حفظ انعطاف پذیری شریان ها کمک می کند. در این گزارش آمده که در سال 2013، کمیسیون اتحادیه اروپا ادعا بهداشتی که 200 میلی گرم فلاوانول کاکائو می تواند  به حفظ قابلیت ارتجاعی رگ های خونی کمک کند تا جریان خون به حالت طبیعی باز گردد.

این معادل 2.5 گرم از فلاونون پودر کاکائو و یا 10 گرم از فلاونون شکلات تیره است. این را نمی توان به راحتی با یک نوار شکلات طور منظم و یا محصول دیگر خوراکی در مقایسه شود، به عنوان غلظت فلاوانول در پردازش و گنجاندن مواد تشکیل دهنده دیگر بستگی دارد.

دکتر تینوشراساف از بیمارستان دانشگاهی در اسن آلمان و همکارانش مزایای فلاوانول کاکائو در بیماران مبتلا به مشکلات کلیویرا تست کردند.

به57 بیماران دیالیزی یک نوشیدنی غنی از فلاوانول کاکائو (900 میلی گرم در روز) و به گروهی دیگر نوشیدنی بدون فلاوانول کاکائو اما با محتوای تغذیه مشابه نوشیدنی گروه اول اما بدون فلاوانول کاکائو داده شد.

پس از 30 روز، محققان دریافتند که فلاوانول کاکائوبه بهبود عملکرد رگ های خونی وکاهش  فشار خون دیاستولیک  کمک می کند. این اثرات در گروه دوم مشاهده نشد

در سرمقاله همراه، دکتر کارمینزکاللی و دکتر فرانسیسکا مالاماچی از موسسه ملی شورای پژوهش فیزیولوژی بالینی در ایتالیا  اشاره کردند که بار بیماری های قلبی عروقی در بیماران دیالیزی  ویرانگر است که مداخله فلاوانول کاکائو امید بخش و سزاوار توجه کامل توسط جامعه نفرولوژی است.

پس از 30 روز، محققان دریافتند که فلاوانول کاکائو خوبی تحمل شده بود توسط بیماران، و آن بهبود عملکرد رگ های خونی و فشار خون دیاستولیک کاهش می یابد. این اثرات در گروه که مصرف نوشیدنی کنترل مشاهده نشد.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 7 دی 1394    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

عرقیات شاه کلید درمان خشکی پوست

مصرف عرقیات کمک می‌کند تا حرارت کبد که باعث خشکی در بدن می‌شود، کاهش یابد.
دکترحسینی متخصص طب‌سنتی در گفتگو باخبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: خشکی پوست جزو بیماری‌هایی است که خیلی از مردم بخصوص در فصل سرما به آن دچار می‌شوند. بهترین راه برای درمان خشکی پوست افزایش رطوبت بدن است که می‌توان عرق کاسنی یا عرق شاه‌تره مصرف کرد چرا که این عرقیات، حرارت کبد را که باعث خشکی در بدن می‌شود کاهش می‌دهد و از این طریق جلوی خارش‌های پوستی گرفته می‌شود. 

وی با اشاره به دیگر راه‌های درمان عنوان کرد: همچنین برای درمان خشکی پوست می‌توان از انواع سبزی، میوه، غلات، دانه‌های خوراکی و آجیل استفاده کرد. مصرف سبزی‌هایی مانند هویج، کدوحلوایی یا میوه‌هایی مانند نارنگی، پرتقال، طالبی، زردآلو و لیمو به‌دلیل داشتن بتاکاروتن باعث شادابی پوست می‌شوند. 

دکتر حسینی ادامه داد: یکی دیگر از راه‌های درمان خشکی پوست، پیشگیری یا درمان موضعی است که می‌توان جاهایی از پوست را که دچار خارش یا خشکی شده با انواع روغن‌های موضعی مانند روغن زیتون، بادام‌شیرین یا گل بنفشه ماساژ داد. این روغن‌های موضعی باعث افزایش رطوبت در سطح پوست می‌شوند و استفاده از آن‌ها برای همه گروه‌های سنی مناسب است.
 
این متخصص طب سنتی درخصوص موارد توصیه‌ای خاطر نشان کرد: مصرف جوانه گندم، سبوس برنج و نخود فرنگی نیز باعث دریافت ویتامین ب١ و جلوگیری از خشکی پوست می‌شود. مصرف میوه‌هایی سرشار از ویتامین‌های آ و سی به شادابی پوست کمک می‌کند. مصرف بالای غذاهای سرخ شده و فست‌فود‌ها برای پوست مناسب نیست و خوردن نوشابه، چیپس، شکلات و تنقلات برای پوست مضر است.

گفتنی است بخور کردن در منزل، خواب کافی و ورزش کردن نیز از عواملی است که باعث بازسازی و ترمیم سلول‌های پوستی می‌شود.

نوشته شده در تاریخ شنبه 5 دی 1394    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

حواستان به "کتری" هست؟

شواهد حاکی است، آلومینیوم در درازمدت باعث بروز آلزایمر و بیماری‌هایی همچون زخم معده، خشکی دهان، یبوست، پوکی استخوان، کم‌خونی، تغییر رنگ زبان و بی‌تعادلی در راه رفتن می‌شود که البته این عوارض به‌طور قطع ثابت نشده است.
حواستان به از زمانی که سماور زغالی، نفتی، برقی و گازی جای خود را به کتری داده‌ است، چند سالی می‌گذرد و حالا در بازار به‌جز سماور تزئینی که با آب طلا روکش شده و معدودی سماور برقی و گازی، آنچه دیده می‌شود، انواع و اقسام کتری‌های بلند و کوتاه و پهن و شیر‌دار و دسته‌دار و سوت‌دار رو گازی است که با جنس‌های مختلف آلومینیوم، استیل و پیرکس یا در انواع لعابی به فروش می‌رسند و چون کتری‌های آلومینیومی سبک، زودجوش و ارزانقیمت‌ترند، بیشتر مورد اقبال خانواده‌ها قرار گرفته‌‌اند.
 
اما همان‌طور که ظروف پخت و پز آلومینیومی تهدیدکننده سلامت افراد هستند، جوش آوردن آب در کتری یا قوری آلومینیومی هم می‌تواند با مهاجرت یون‌های آلومینیوم به آب، سبب انتقال آن به نوشیدنی و بروز بیماری شود و هر‌چه آب، بیشتر در این ظروف جوشیده شود، مقدار آلومینیوم وارد شده به آن بیشتر می‌شود‌.
 
شواهد حاکی است، آلومینیوم در درازمدت باعث بروز آلزایمر و بیماری‌هایی همچون زخم معده، خشکی دهان، یبوست، پوکی استخوان، کم‌خونی، تغییر رنگ زبان و بی‌تعادلی در راه رفتن می‌شود که البته این عوارض به‌طور قطع ثابت نشده است.

همچنین استفاده از قوری‌های آلومینیومی برای تهیه دمنوش یا جوشانده گیاهان برگی شکل و ترش مزه، موجب خروج بیشتر آلومینیوم از ظرف و ورود آن به نوشیدنی می‌شود. متخصصان طب سنتی بر این باورند که استفاده طولانی‌مدت از کتری آلومینیومی می‌‎تواند در جذب روی و سلنیوم بدن اختلال ایجاد کند. توصیه می‌شود اگر در این جنس کتری رسوب آب ایجاد شده، کنده نشود چون از ورود آلومینیوم به آب‌جوش جلوگیری می‌کند.
 
کتری استیل

 
استیل همان فولاد ضدزنگ است که از ترکیب آهن و فلزات دیگر همچون کروم، نیکل، مولیبدن و تیتانیوم ساخته می‌شود. کتری استیل در مقایسه با کتری آلومینیومی مقاوم‌تر و بهداشتی‌تر است، ولی کمی دیر جوش می‌آید، اما نکته مهم آن که در انواعی از ظروف و کتری‌های استیل غیراستاندارد که در بازار به‌وفور یافت می‌شود از سرب استفاده می‌شود که حتی در مقادیر کم سمیت بالا دارد و شناسایی آن توسط مصرف‌کننده غیر‌ممکن است.
 
کتری پیرکس و لعابدار فلزی

 
روکش‌ لعابی معمولا روی کتری‌هایی از جنس آهن یا چدن کشیده می‌شود. کتری‌های لعابدار از نظر بهداشتی سالمند، البته تا زمانی که لعاب سطح آن آسیب ندیده باشد و بدون خط و خش باشد. لعاب از اکسید فلزاتی همچون سرب، مس، کادمیوم، آرسنیک و پیگمنت‌های رنگی شیمیایی تهیه می‌شود که در صورت ریختگی و ورود به بدن برای سلامت مضر است و از طرفی با ترک خوردگی لعاب، یون‌های فلز زیر آن در آب جوش حل و وارد بدن می‌‎شود.

کند ذهنی، افسردگی و بعضی مسمومیت‌های درازمدت از عوارض آن است. کتری پیرکس نیز از نظر بهداشتی سالم است و می‌توان از آن روی شعله ملایم گاز استفاده کرد اما بر اثر گرم و سرد شدن ناگهانی و شدید می‌شکند.
 
با توجه به این که اغلب کتری‌های موجود در سطح بازار، غیراستاندارد است و تائیدیه بهداشتی ندارد و معلوم نیست از چه جنس فلزی تهیه شده، مسئولان و بازرسان ذی‌ربط باید در این باره اعمال نظر بیشتری مبذول دارند.

منبع: جام جم

نوشته شده در تاریخ شنبه 5 دی 1394    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

نسل جوان قربانی فناوری‌های جدید

ورود بازیهای کامپیوتری باعث شد تا نوجوانان و جوانانی که دیروز در باشگاه‌ها و مراکز ورزشی اوقات فراغت خود را سپری می‌کردند بیشترین وقت خود را به این بازی‌ها اختصاص دهند که نتیجه آن پیدایش درد‌هایی در ستون فقرات و اختلالاتی در ساختار آن است. نسل جوان قربانی فناوری‌های جدیدبه گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در سالیان گذشته با ورود کامپیوتر‌ها به زندگی افراد، عوارض این تکنولوزی جدید بصورت کمردرد و درد‌هایی در دست‌ها و گردن افراد که ناشی از نوع نشستن نامناسب و عدم تحرک و استفاده ناصحیح از این فن آوری نوین بود خود را نشان داد. 
ورود بازیهای موبایلی و اپلیکیشن‌هایی چون تلگرام و غیره باعث شد که نوعی اعتیاد در استفاده از این نرم افزار‌ها در بین تمام اقشار جامعه ایجاد شود بطوری که بسیاری از افراد ساعت‌های متمادی با گردنی خم شده به استفاده از این ابزار‌ها روی آورند و عوارض استفاده طولانی مدت از این فناوری‌ها روز به روز بیشتر خود را نمایان می‌کند. 
دکتر فرجود شکوهی عضو فیزیوتراپیست شورای عالی سازمان نظام پزشکی در خصوص عوارض استفاده نامناسب از این نوع فناوری‌ها می‌گوید: ورود تلفن‌های همراه و استفاده مداوم از پیامک‌ها و اپلیکیشن‌های مختلف باعث شد که سر هنگام نوشتن پیامک به پایین خم شده و فشار بسیار مضاعفی به ستون فقرات گردنی وارد شود که در دراز مدت باعث اسپاسم و گرفتگی شدید عضلات گردن و همچنین تخریب دیسک مهره‌های گردنی و ایجاد آرتروز زود هنگام و حتی بیرون زدگی دیسک گردن شود. 

وی می‌افزاید: نتیجه این امر بروز سردرد‌هایی با منشاء نامشخص، سرگیجه، حالت تهوع، دردهایی در گردن و دست‌ها، سوزن سوزن شدن و بی‌حسی و ضعف عضلات دستهاست تا جایی که فرد حتی از گرفتن یک لیوان هم عاجز می‌شود. در واقع بدن ما مانند یک زنجیره بسته عمل می‌کند و هر تغییر کوچک روی هر قسمت از بدن روی نقاط دیگر تاثیر مستقیم دارد. مثلا کوتاهی ۲ سانت یکی از پا‌ها در دراز مدت باعث آسیب به زانو‌ها؛ کمربند لگنی و ستون فقرات و حتی گاهی باعث درد‌هایی در مفصل فک صورت می‌شود. 
وی با اشاره به اینکه قوس‌ گردن درست به مانند ضربه گیر برای ستون فقرات است؛ ادامه می‌دهد: این قوس جلوی ضرباتی را که به ستون فقرات وارد می‌شود؛ می‌گیرد و زمانی که گردن به سمت جلو و پایین خم می‌شود، قوس گردنی کاهش یافته و یا از بین رفته و صاف می‌شود. 
عضو فیزیوتراپیست شورای عالی نظام پزشکی در ادامه اضافه می‌کند: این حالت سبب می‌شود تا فشار وزن سر بر مهره‌های گردن حتی تا شش برابر نیز افزایش یافته و گاهی حدود ۲۸ کیلوگرم وزن بر این ناحیه وارد می‌شود که این فشار سبب تخریب دیسک‌های گردنی یا حتی بیرون زدن دیسک گردن می‌شود. 
 به گفته وی این تغییر شکل مهر‌های گردنی باعث تغییر شکل کل ستون فقرات می‌شود که در نتیجه حتی ممکن است موجب فشار به کمر بند لگنی و حتی دیسک کمر شود. 
آرتروز زودرس در کمین دختران جوان
یکی از خطراتی که ساختار ستون فقرات نوجوانان و جوانان را به هنگام استفاده از فناوری‌های جدید تهدید می‌کند آرتروز زودرس است که اگر نادیده گرفته شود عوارض آن جبران ناپذیر خواهد بود. 
شکوهی با بیان اینکه ساختار ستون فقرات هنوز در نوجوانان قوام نیافته است؛ اظهار می‌کند: نوجوانان و جوانان بویژه دختران جوان که نسل مادران فردای جامعه هستند بدنبال استفاده ناصحیح از فناوری‌های نوین در معرض ابتلا به تغییر شکل ستون فقرات، آرتروز زود رس و دیسکوپاتی مهره‌ها هستند که اگر با بیماری خاموش قرن که پوکی استخوان است ترکیب شود؛ فاجعه‌ای در ساختار ستون فقرات نسل آینده بروز خواهد کرد که جبران شدنی نیست. 

راههای کمک به درمان در دانش آموزان
ورزش صبحگاهی در تمام سطوح مدارس اجباری و با نظارت دقیق انجام شود. 
زنگ‌های ورزش در مدارس خصوصا دخترانه جدی گرفته شود. 
وزارت آموزش و پرورش با انجمن فیزیوتراپی ایران تفاهم نامه‌ای جهت بررسی و کنترل وضعیت ستون فقرات دانش آموزان وهمچنین آموزش تمرینات ویژه تحت نظر متخصصین فیزیوتراپیست امضاء نماید. 
والدین نظارت بیشتری بر نحوه استفاده مداوم فرزندانشان از این نوع تکنولوژی‌ها داشته باشند. 
اپلیکشن‌های هشدار دهنده در این زمینه ساخته شود. 
این فیزیوتراپیست در خصوص سایر افرادی که به نوعی با این نوع فناوری‌ها سروکار دارند خاطرنشان می‌کند: افراد باید به این نکته اساسی توجه کنند که هر چه بیشتر سر به سمت پایین خم شود، فشار بر مهره‌های گردن بیشتر می‌شود لذا جهت بهبود این وضعیت باید سر را کمتر به سمت پایین خم کرده و روزانه حرکات کششی انجام دهند. 
به گفته وی افراد می‌توانند جهت راهنمایی‌های بیشتر با توجه به وضعیت‌شان به نزدیک‌ترین کلینیک فیزیوتراپی محل کار یا زندگی‌شان مراجعه نموده و از متخصصین فیزیوتراپیست جهت تمرینات ویژه که شامل تقویت عضلات ضعیف یا استرچ عضلات کوتاه شده و همچنین تمریناتی جهت اصلاح ساختار ستون فقرات است؛ کمک بگیرند تا در صورت لزوم این بیماران به مراکز درمانی مناسب ارجاع داده شوند.

نوشته شده در تاریخ جمعه 4 دی 1394    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

داروی کورتون با سلامتی ما چه می‌کند ؟

متأسفانه داروی کورتون به دلیل اثر سریعی که در از بین بردن تنها علائم ظاهری بیماری دارد بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.
حمید عمادی، متخصص بیماری‌های عفونی در  گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوانبا اشاره به نسخه‌ای که اکثر اطباء برای افراد مبتلا  به بیماری‌هایی از قبیل سرماخوردگی می‌پیچند، گفت: اکثر پزشکان برای افراد مبتلا به بیماری‌هایی نظیر سرماخوردگی داروهایی از قبیل کورتون را تجویز می‌کنند.

وی در ادامه افزود: این قبیل داروها به دلیل این که سریع اثر کرده و علائم ظاهری بیماری را بهبود می‌بخشند طرفداران زیادی دارد.

دکتر عمادی در تشریح عوارضی که مصرف این داروها به همراه دارد، گفت: این دارو به ظاهر بیماری را از بین می‌برد اما در واقع سیر بهبود واقعی بیماری را طولانی کرده و در برخی موارد باعث بروز و تشدید عفونت‌هایی در بدن می‌شوند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: به هنگام ابتلا به چنین بیماری‌هایی استفاده از داروها و روش‌هایی که به طور واقعی بیماری را از بین می‌برند همچون استراحت، تغذیه مناسب، رعایت موارد بهداشتی و پوشاندن بدن به اندازه کافی در مقابل سرما توصیه می‌شود.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 3 دی 1394    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

حقایقی که پاهایتان راجع‌به مغزتان می‌گویند

تحقیقات حاکی از آن است بین تناسب بدن و مغز رابطه‌ای وجود دارد و افرادی که پاهای عضلانی و قوی‌تری دارند، مغزی قوی‌تر دارند و یا در آینده خواهند داشت.
به گزارش خبرنگار کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران، بر اساس مطالعه‌ای که در مجله علم پیری‌شناسی منتشر شد، 324 دوقلوی آمریکایی بین سن‌های 43 تا 73 سالگی مورد بررسی و آزمایشات مختلفی قرار گرفتند و میزان قدرت پاهای آن‌ها اندازه‌گیری شد. نتایج نشان داد که دوقلوهایی که پای قوی‌تر و عضلانی‌تری داشتند در آزمایش‌های حافظه و یادآوری  18 درصد بهتر از جفت خود عمل کردند و آن جفت‌هایی که پای قوی‌تری داشتند، تغییرات شناختی کمتری را در 10 سال بعد تجربه کردند.

اسکن مغزی نیز نشان داد جفت‌هایی که پای قوی‌تری داشتند به همان نسبت مغز قوی‌تری نسبت به جفت دوقلو خود داشتند و اسکن‌های مغزی آن‌ها نیز با یکدیگر متفاوت بود.

پیش از این، مطالعات و تحقیقات دیگر نشان داده بودند که بین تناسب فیزیکی از پیاده‌روی گرفته تا افزایش وزن و قدرت ذهنی ارتباطی وجود دارد. محققان بر این باورند که فعالیت‌های فیزیکی به علت آزاد شدن هورمون‌هایی از عضلات ورزش‌داده‌شده می‌توانند بر عملکرد مغز تاثیر بسیار مثبتی بگذارند.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 1 دی 1394    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

با خوردن خوش اخلاق شوید!

مواد غذایی مختلف می‌تواند در تغییر حالات و روحیات ما موثر باشد اما اینکه کدام عادات غذایی خلق و خوی ما را بهتر می‌کند نکته قابل توجهی است.
دکتر مجید حسن قمی متخصص تغذیه در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به اینکه کربوهیدرات‌ها یکی از تاثیر گذارترین مواد در بهبود خلق و خو هستند گفت:بدن و مغز درطول شبانه روز به مقادیری کربوهیدرات نیاز دارد، با مصرف کربوهیدرات‌ها، واکنش سرتونین در مغز ایجاد می‌شود این هورمون بعنوان واسطه عصبی در حالت شادابی تاثیر گذار است و در بدن تولید می‌شود. 

وی ادامه داد: کاهش این هورمون در خون سبب بروز حالاتی مثل افسردگی‌، بی‌قراری‌، دردهای میگرنی، فشار خون بالا و بی‌نظمی خواب می‌شود، با استفاده از بعضی غذاها می توان مقدار تولید این هورمون را در مغز افزایش داد. 

کاکائو و شکلات تلخ و همچنین آجیل‌ها، کیوی‌، آناناس، گیلاس، گوجه فرنگی، موز و آلو از بهترین منابع غذایی سروتونین هستند. 

بررسی‌های زیادی ثابت کرده مصرف غذاهای دریایی در بهبود حافظه موثر است از این رو دکتر حسن قمی اظهار داشت: مصرف ماهی در سنین پایین‌تر در رشد مغز و پیشرفت سلول‌های کودکان موثر است. مصرف امگا 3 و 6 در افراد بزرگسال به بهبود اختلالاتی مثل افسردگی و پرخاشگری کمک و از پیشرفت آلزایمر جلوگیری می‌کند. این مواد در ماهی سالمون، شاه‌ماهی و ساردین بیشتر از سایر ماهی‌ها است و مصرف دو تا سه وعده ماهی در هفته می‌تواند به سلامت بدن کمک کند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: معمولا کمبود ویتامین‌های گروه B12 با بی‌حسی، بی‌حوصلگی، رخوت و خستگی همراه است این ویتامین همراه آهن می‌تواند به ایجاد خلق و خوی بهتر کمک کند. معمولا دیده می شود افراد کم‌خون بی‌حوصله‌اند و از تعاملات اجتماعی هم دوری می‌کنند، نکته حائز اهمیت اینکه خون‌سازی هنگامی بدرستی انجام می شود که همه فاکتورهای مورد نیاز از جمله ویتامین B12 ، دیگر ویتامین‌های B از جمله B6 ، آهن و اسید فولیک و ویتامین C و پروتئین کافی در اختیار بدن وجود داشته باشد گوشت‌ها‌، جگر‌، تخم مرغ، شیر و لبنیات، سبوس گندم و آجیل‌ها، مواد غذایی حاوی ویتامین B هستند.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 1 دی 1394    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات()