سالی تازه

ئه م روژی سالی تازه یه نه وروزه هاته وه

چیژنیکی کونی کورده و به خوشی و به هاته وه نوروزتان پیروز

به ناوی خوای گه وره و مه زن

هاووریانی خوشه ویست و هاوزمانانی به ریز، خوشک و برایانی کورد

  به بونه ی هاتنی سالی نوی و نوی بوونه وه ی سروشت و نه وروزی کورده واری جه ژنه پیروزه تان لی ده که م و له خوای گه وره ده پاریمه وه ئه م سال تان پر بی له خیر و خوشی و کامه رانی و سه ربه رزی وه دور بن له هه ر ده رد و نا خوشی و نه خوشی . به و هیوایه ئاسمانی جوانی ژینتان هه روا گه شاوه بیت و له دین و دونیا دا سه ربه رزبن.

نوروز مهم ترین جشن  در سنت کُرد ها  است . نوروز به معنای "خورشید تازه" و "روز نو " است و در زمان اعتدال بهاری جشن گرفته شده است.توضیحات بسیاری برای ریشه   نوروز با سوابق جشنواره بهار یافت می شود و قدمت آن به 3000 سال قبل بر می گردد.این جشنها برای کُردها  نمادی از پیروزی نور بر ظلمت، جشن زندگی و آزادی از ظلم و ستم است.


نوروز در آثار بسیاری از شاعران و نویسندگان کُرد زبان و نوازندگان موسیقی های محلی  نیز  ذکر شده است  . یکی از قدیمیترین سند های ثبت شده نوروز در ادبیات کردی  توسط ملای جزیری Melayê Cizîrî    (1640  - 1570 است .   

 
    بدون نور و آتش عشق،
    بدون طراح و قدرت خالق،
    ما قادر به رسیدن به اتحاد نیستیم.
             (نور برای ما تاریکی  برای شب)
    این انبوه آتش و قلب  را می شوید،
      قلب من  مدعای آن است .
         و نوروز و سال نو آمد،
    هنگامی که این چنین نوری بر افراشته شود  .


 نیز  نویسنده و  شاعر شهیر  کُرد  پیره مِرد    (1867-1950) درشعر نوروز  خود در سال 1948  می نویسد :  

    امروز روز سال نو است . نوروز بازگشته است.
    جشن  باستانی کُردها، با شادی و سرسبزی.
    برای سال های بسیاری، گل امید ما بود زیر پالگد مال شده.
    گل تازه از بهار خون جوانان بود.
    این است که رنگ قرمز در اوج بلندای افق کُردهاست .
    که حامل بشارت شادی از سپیده دم به ملل از راه دور و نزدیک است
    این نوروز بود که قلب را با چنین آتشی عجین نمود     
     که جوانان مرگ را با عشق اختصاصی پذیرا شوند
    آفرین! خورشید در حال درخشیدن است از بالادست کوههای از سرزمین مادری.
    خون شهدای ما است که  انعکاس های افق است
    این هرگز در تاریخ هیچ ملتی اتفاق نیفتاده است
    برای سینه دختران به عنوان سپر در برابر گلوله ها
]چنین نیست [ این است که ارزش گریه و عزاداری برای شهدای مام وطن
 آنها نمی میرند. آنها در قلب ملت زندگی می کنند.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 29 اسفند 1397    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: اجتماعی،     |
نظرات() 

اسفناج درمانی

ماساژ صورت با اسفناج تاثیری بالا در فرم‌گیری عضلات صورت و آبرسانی و تغذیه سلول‌های پوستی دارد؛ این ماسک از آن جهت که با برگ‌های تازه اسفناج و شیر تازه پرچرب تهیه می‌شود علاوه بر آبرسانی به سلول‌های پوست به افزایش نشاط و شادابی آنها نیز کمک می‌کند و پوستی با نشاط و جوان به خانم‌ها هدیه می‌دهد، برای تهیه این ماسک کافی است ۲ برگ اسفناج بزرگ و تازه را در نصف لیوان شیر جوشیده و داغ بریزید و آن را به مدت ۵ دقیقه روی حرارت ملایم قرار دهید، این کار موجب می‌شود تا برگ‌ها نرم و لطیف شود، بعد از این مدت برگ‌ها را از شیر خارج کنید و آنها را به کمک قاشق یا هاونگ به صورت خمیر درآورید و روی صورت‌تان ماسک کنید، اجازه دهید این ترکیب ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت روی صورت‌تان بمان، سپس آن را با کمک آب نیمه ولرم بشویید.

عوارض کاهش وزن سریع که از آن بی‌خبرید/ راهکاری مفید برای کاهش فشارخون/ گیاهی شگفت انگیز برای درمان چین و چروکمنبع خبرنگاران جوان

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 26 اسفند 1397    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

آرتروز ( قسمت آخر )

در قسمت هشتم مقاله 10 حرکت برای پیشگیری از آرتروز را به شما آموزش دادیم ، در این قسمت 7 تمرین دیگر را نیز آموزش خواهیم داد .
آرتروز ( قسمت اول )

81 – کنار دیوار ایستاده ، کف دست چپ خود را در حالی که آرنج باز است به دیوار بچسبانید . به آهستگی و با کشش عضلات بازو در حالی که کف دست همچنان با دیوار تماس دارد کتف چپ را به طرف راست و جلو حرکت دهید . در این وضعیت سر را به آهستگی و با کشش یه طرف چپ چرخانده و 20 ثانیه مکث کنید . این حرکت را 20 تا 40 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 81 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 81 پیشگیری از آرتروز82 – کنار یک میز ( مثلا میز کارتان ) ایستاده ، زیر صفحه ی میز را با دست راست گرفته و گردن را به آهستگی به طرف چپ حرکت دهید . در این وضعیت انقباض را در عضلات ساعد ، بازو ، کتف و گردن حس می کنید . 20 ثانیه در این وضعیت مکث کنید . این حرکت را با هر طرف 20 تا 40 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 82 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 82 پیشگیری از آرتروز83 – روی شکم دراز کشیده ، ساعد هر دو دست را روی زمین قرار داده و در حالی که آرنج ها زاویه 90 درجه دارند ، سعی کنید ابتدا کتف را به طرف بالا و سپس سر را به آهستگی به طرف پایین حرکت دهید . در این وضعیت 20 ثانیه مکث کنید . این حرکت را 20 تا 40 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 83 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 83 پیشگیری از آرتروز84 – دست راست را به پشت کمر برده ، با دست چپ دست راست خود را گرفته و به طرف چپ بکشید . در همین وضعیت گردن را به طرف چپ حرکت داده ، 20 ثانیه مکث کرده و به وضعیت استراحت برگردید . این حرکت را با هر طرف 20 تا 40 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 84 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 84 پیشگیری از آرتروز85 – روی صندلی نشسته ، کف دست ها را روی صندلی قرار داده و کمی قوس به کمرتان دهید . پای راست را حدود 30 سانتیمتر بالا بیاورید تا انقباض را در عضلات کمر و ران حس کنید . 20 ثانیه در این وضعیت مکث کرده و دوباره به حالت استراحت برگردید . سپس پای چپ را بالا بیاورید . این حرکت را با هر دو پا 20 تا 40 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 85 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 85 پیشگیری از آرتروز86 – روی زمین نشسته ، زانوی چپ خود را صاف کنید . زانوی راست را خم کرده و کف پای راست را در طرف چپ پای چپ قرار دهید . ساعد دست چپ را به ران راست بچسبانید . سعی کنید در این وضعیت زانوی راست را به طرف بالا حرکت دهید . 20 ثانیه در این وضعیت مکث کرده و به حالت استراحت برگردید . این حرکت را با هر طرف 20 تا 40 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 86 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 86 پیشگیری از آرتروز87 - به پهلوی راست دراز بکشید . زانوی راست را خم کنید . پای چپ را به بالا ببرید . 20 ثانیه مکث کنید و سپس به حالت استراحت برگردید . این حرکت را با هر دو پا 20-40 بار تکرار کنید .


تمرین شماره 86 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 86 پیشگیری از آرتروزمنابع

منابع :
دکتر عباس فرزانگان
,
مهندس سعید صالحیان

نوشته شده در تاریخ جمعه 24 اسفند 1397    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

آرتروز ( قسمت هشتم )

در قسمت هفتم مقاله 10 حرکت برای پیشگیری از آرتروز را به شما آموزش دادیم ، در این قسمت 10 تمرین دیگر را نیز آموزش خواهیم داد .


71 – در حالت نشسته روی صندلی انگشتان دست را در هم قلاب کرده و روی شکم روی هم قرار دهید . در همین وضعیت تنه را تا زاویه ی 45 درجه به راست و سپس به چپ بچرخانید . این حرکت را در هر وضعیت 10 تا 20 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 71 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 71 پیشگیری از آرتروز72 – در حالت ایستاده بازوها را بالا برده و ساعد ها را مانند شکل روی سر قرار دهید . به اندازه 30 درجه به طرف راست خم شده ، 20 ثانیه در این وضعیت بمانید . سپس به حالت اول برگشته و به طرف چپ خم شوید . این حرکت را 20 تا 40 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 72 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 72 پیشگیری از آرتروز73 – در حالت نشسته روی صندلی ، پای راست را روی پای چپ قرار دهید . ساعد دست راست را در طرف چپ ساق پای راست قرار داده و دست چپ را به پشت کمر ببرید . در همین حالت به اندازه ی 90 درجه به طرف چپ چرخیده ، 20 ثانیه مکث کنید . سپس به حالت اول برگردید . این حرکت را 20 تا 40 بار و با طرف مقابل نیز تکرار کنید .

تمرین شماره 73 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 73 پیشگیری از آرتروز74 –
به حالت چهار دست و پا قرار بگیرید . بازوی چپ را بالا برده و به حالت افقی قرا ر دهید . در این حالت کشش را در عضلات بازو ، کتف و سرشانه ها حس کنید . 30 ثانیه در این وضعیت مکث کرده ، به حالت اول برگشته و سپس دست راست را بالا ببرید . این حرکت را در هر دو وضعیت 20 تا 60 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 74 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 74 پیشگیری از آرتروز75 – کنار دیوار بایستید . دست راست را روی دیوار و هم سطح با لگن قرار دهید . انگشتان را به طرف بالا حرکت داده و تا آنجا که ممکن است بالا ببرید . سپس انگشتان را به طرف پایین حرکت دهید . این حرکت را با هر دو دست 20 تا 40 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 75 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 75 پیشگیری از آرتروز76 – در حالت ایستاده دست ها را در دو طرف لگن قرار داده ، به آرامی به طرف راست بچرخید . 20 ثانیه در این وضعیت ثابت مانده ، سپس به حالت اول برگردید . این بار به طرف چپ چرخیده و 20 ثانیه توقف کنید . توجه کنید که در این حرکت چرخش از کمر بوده و پاها ثابت اند . این حرکت را 20 تا 60 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 76 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 76 پیشگیری از آرتروز77 - در حالت نشسته روی صندلی ، بازوها را به صورت ضربدر روی شکم قرار داده ، به آهستگی گردن و کمر را به طرف پایین حرکت داده ، تا آنجا که ممکن است خک شوید . 20 ثانیه در این وضعیت ثابت مانده و سپس بلند شوید . این حرکت را 20 تا 40 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 77 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 77 پیشگیری از آرتروز78 – روی زمین دراز کشیده ، کمر را صاف و دست ها را در کنار بدن قرار دهید . در این حالت کف دست روی زمین قرار می گیرد . زانو ها را خم کنید تا کف پا روی زمین قرار گیرد . بازو ها را از کنار درحالی که با زمین تماس دارند به طرف بالا ی ببرید . در همین حالت ساعد ها را چرخانده تا کف دست به طرف بالا قرار گیرد . 20 ثانیه در این وضعیت بمانید و سپس به حالت اول برگردید . این حرکت را 20 تا 40 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 78 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 78 پیشگیری از آرتروز79 – در حالت ایستاده دست ها را به طرف جلو کشیده ، سپس پای راست را یک قدم کامل به عقب برده و از کمر به طرف راست بچرخید . 20 ثانیه در این وضعیت مکث کنید . این حرکت را با هر طرف 20 تا 40 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 79 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 79 پیشگیری از آرتروز80 – در حالت ایستاده پاها را از هم باز کنید . همانند شکل دست ها را جلوی بدن به موازات هم قرار دهید . بازو ها را به طرف بالای سر و عقب تر از آن کشیده به طوری که عضلات کمر و قفسه سینه کاملا به حالت کشیده قرار گیرد . 20 ثانیه در این وضعیت مانده ، سپس به طرف پایین خم شده و دست ها را بین ساق پاها قرار دهید . 20 ثانیه در این وضعیت بمانید . این حرکت را 20 تا 60 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 80 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 80 پیشگیری از آرتروزدر قسمت بعدی با 7 تمرین دیگر آشنا خواهید شد .

منابع

منابع :
دکتر عباس فرزانگان
,
مهندس سعید صالحیان

نوشته شده در تاریخ جمعه 24 اسفند 1397    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

آرتروز ( قسمت هفتم )

در قسمت ششم مقاله 10 حرکت برای پیشگیری از آرتروز را به شما آموزش دادیم ، در این قسمت 10 تمرین دیگر را نیز آموزش خواهیم داد .

آرتروز ( قسمت اول )
61 – کف دست ها ، زانو ها ، ساق پا و انگشتان پاها را روی زمین قرار دهید به گونه ای که در حالت خمیده قرار گیرند . دست راست خود را مطابق عکس کاملا به سمت بالا کشیده و سر را به سمت بالا خم می کنید . 10 تا 20 ثانیه در این وضعیت مکث کرده و سپس به حالت استراحت برگردید . این حرکت را 20 تا 60 بار با هر دست تکرار کنید .

تمرین شماره 61 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 61 پیشگیری از آرتروز


62 - وضعیت اول حرکت را به قبل را به خود بگیرید . سپس دست ها و تنه را کاملا به سمت بالا بکشید . این حرکت را 10 تا 20 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 62 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 62 پیشگیری از آرتروز63 – به پهلوی راست دراز کشیده ، مفصل زانو و لگن راست خود را خم کنید بدون اینکه مفصل زانو و لگن چپ خم شوند . بازوی راست را به حالت کشیده جلوی بدن و دست چپ را پشت گردن قرار دهید . سپس تنه را به سمت چپ بچرخانید . 10 تا 20 ثانیه در این وضعیت مکث کرده و به حالت استراحت برگردید . این حرکت را 20 تا 60 باراز هر پهلو تکرار کنید .

تمرین شماره 63 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 63 پیشگیری از آرتروز64 – در حالت ایستاده هر دو دست را کاملا به سمت بالا کشیده و سعی کنید به پشت دست ها نگاه کنید . تا آنجا که می توانید به عقب خم شوید . 10 تا 20 ثانیه در این وضعیت مکث کرده و به حالت استراحت برگردید . این حرکت را 20 تا 60 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 64 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 64 پیشگیری از آرتروز65 – روی پای راست خود ایستاده ، دست ها را جلوی بدن بکشید . پای چپ را از زانو خم کرده و کمی بالا بیاورید . سپس دست ها را به سمت راست تا زاویه ی 45 درجه بچرخانید . در طی حرکت باید به انگشت دست ها نگاه کنید . 5 تا 10 ثانیه در این وضعیت مانده و سپس به حالت استراحت برگردید . این حرکت را 20 تا 60 بار با هر پا تکرار کنید .

تمرین شماره 65 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 65 پیشگیری از آرتروز66 – پاها را به اندازه ی عرض شانه باز کرده و بازو ها را را در کنار بدن قرار دهید و تنه را تا زاویه 20 درجه به سمت راست خم کنید تا انگشتان به سمت پایین بیاید . 10 تا 20 ثانیه در این وضعیت مانده ، به حالت استراحت برگشته و به سمت چپ خم شوید . این حرکت را 20 تا 60 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 66 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 66 پیشگیری از آرتروز67 – در حالت ایستاده پاها و زانو ها را به هم نزدیک کرده ، به آرامی به جلو خم شوید و سعی کنید با انگشتان دست انگشتان پایتان را لمس کند . 10 تا 20 ثانیه در این وضعیت مانده و سپس به حالت اول برگردید . این حرکت را 20 تا 60 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 67 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 67 پیشگیری از آرتروز68 – در حالت ایستاده پا ها را به اندازه ی عرض شانه ها باز کرده ، دست ها را به پشت برده و روی لگن قرار دهید . حدود 30 درجه به سمت عقب خم شده ، پس از کمی مکث به حالت استراحت برگردید . این حرکت را 20 تا 60 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 68 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 68 پیشگیری از آرتروز69 – جلوی یک میز ایستاده ، پاها را به اندازه ی عرض شانه ها باز کنید . روی میز خم شده و ساعدهایتان را روی میز قرار دهید . پای راست را به سمت بالا کشیده ، 10 تا 20 ثانیه در این وضعیت مانده و سپس به حالت استراحت برگردید . این حرکت را 20 تا 60 بار با هر پا تکرار کنید .

تمرین شماره 69 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 69 پیشگیری از آرتروز70 – روی صندلی نشسته ، زانو ها را به هم بچسبانید . دو دست را در کنار هم قرار داده و به پایین و راست بدن خم شوید . 10 تا 20 ثانیه در این وضعیت مانده ، به حالت استراحت برگشته و سپس به سمت چپ خم شوید . این حرکت را 20 تا 60 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 70 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 70 پیشگیری از آرتروزدر قسمت بعدی با 10 تمرین دیگر آشنا خواهید شد .

منابع

منابع :
دکتر عباس فرزانگان
,
مهندس سعید صالحیان

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 23 اسفند 1397    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

آرتروز ( قسمت ششم )

در قسمت پنجم مقاله 10حرکت برای پیشگیری از آرتروز را به شما آموزش دادیم ،در این قسمت 10 تمرین دیگر را نیز آموزش خواهیم داد .

آرتروز ( قسمت اول )
51 – روی شکم دراز بکشید . آرنج ، ساعد ، انگشتان پا و شکم را روی زمین قرار دهید . سپس سر را پایین بیاورید . بدن و پای خود را بالا ببرید . 10 ثانیه در این وضعت مانده و سپس به حالت استراحت برگردید . این حرکت را 20 تا 40 بار با هر پا تکرار کنید .

تمرین شماره51 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره51 پیشگیری از آرتروز52 – روی شکم دراز کشیده صورت را روی زمین و کف دست ها را کنار صورت روی زمین قرار دهید . در این حالت آرنج ها کاملا خم می شوند . سپس نیمه ی فوقانی بدن و سر را به سمت بالا بکشید تا آرنج ها کاملا صاف شوند . 5 تا 10 ثانیه در این وضعیت مانده و بعد به حالت استراحت برگردید . این حرکت را 20 تا 60 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 52 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 52 پیشگیری از آرتروز53 – روی شکم دراز کشیده ، یک حوله ی لوله شده را زیر پیشانی گذاشته و دست ها را بالای سر بکشید . دست چپ و پای راست را همزمان بالا بیاورید . 10 ثانیه در این حالت مکث کرده و به حالت استراحت برگردید . سپس این حرکت را با دست و پای چپ انجام دهید . این حرکت را 20 تا 60 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 53 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 53 پیشگیری از آرتروز54 – روی کف دست ها و انگشتان پا طوری قرار گیرید که شکم از زمین فاصله داشته باشد . زانوی راست را خم کرده و به سمت شکم و آرنج راست بیاورید . 10 ثانیه در این وضعیت مانده ، به حالت قبل بازگشته و همین حرکت را با زانو و پای چپ انجام دهید . 10 تا 20 بار این حرکت را تکرار کنید .

تمرین شماره 54 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 54 پیشگیری از آرتروز55 – روی شکم دراز کشیده پای راست را به سمت باسن آورده و با دست ، جلوی پاشنه پای راست را گرفته و به سمت پایین بکشید . 20 ثانیه در این وضعیت مکث کرده و سپس به حالت استراحت برگردید . این حرکت را 20 تا 30 بار با هر طرف ( چپ و راست ) تکرار کنید .

تمرین شماره 55 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 55 پیشگیری از آرتروز56 – کف دست ها ، زانوها ، ساق و انگشتان هر دو پا را روی زمین قرار داده ( به حالت چهار دست و پا ) سپس پای راست خود را بالا آورده و زانو را کاملا صاف کنید . 10 تا 20 ثانیه در این وضعیت مانده و سپس به حالت استراحت برگردید . این حرکت را با هر پا 20 تا 60 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 56 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 56 پیشگیری از آرتروز57 – روی شکم دارز کشیده و دست ها را به صورت کشیده بالای سر قرار دهید به گونه ای که کف دست ها روی زمین قرار گیرد . دست ها ، شانه ها و پا ها را به سمت بالا بکشید . 10 ثانیه در این وضعیت مانده و به حالت استراحت برگردید . این حرکت را 20 تا 60 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 57 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 57 پیشگیری از آرتروز58 – روی شکم دراز کشیده و کف دست ها را در کنار صورت روی زمین قرار دهید . نیمه ی فوقانی شکم را تا زاویه ی 45 درجه بالا کشیده ، 5 ثانیه مکث کرده و به حالت استراحت برگردید . این حرکت را 20 تا 40 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 58 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 58 پیشگیری از آرتروز59 – کف دست ها ، زانو ها و انگشتان پا را روی زمین قرار داده ( به حالت جهار دست و پا ) . سپس زانو ها را صاف کنید تا باسن کاملا بالا بیاید . بعد از 10 تا 20 ثانیه به حالت اول برگردید . این حرکت را 20 تا 60 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 59 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 59 پیشگیری از آرتروز60 – کف دست ها ، زانو ها ، ساق و انگشتان پاها را روی زمین قرار دهید به گونه ای که زانوها در حالت خمیده قرار گیرند . دست راست خود را پشت گردن قرار داده ، شانه ی راست را به سمت بالا بکشید تا سر به سمت راست خم شود . 10 تا 20 ثانیه در این وضعیت مانده و به حالت استراحت برگردید . این حرکت را 10 تا 20 بار با هر دست تکرار کنید .

تمرین شماره 60 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 60 پیشگیری از آرتروزدر قسمت بعدی با 10 تمرین دیگر آشنا خواهید شد .

منابع

منابع :
دکتر عباس فرزانگان
,
مهندس سعید صالحیان

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 23 اسفند 1397    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

آرتروز ( قسمت پنجم )

در قسمت چهارم مقاله 10 تمرین برای پیشگیری از آرتروز به شما آموزش دادیم ، در این قسمت 10 حرکت دیگر را نیز آموزش می دهیم .

آرتروز ( قسمت اول )
41 – روی زمین به پشت دراز کشیده هر دو زانو را به سمت قفسه سینه کشیده و دست ها را زیر زانو قلاب کنید . 10 تا 20 ثانیه مکث کنید و سپس استراحت کنید . این حرکت را 20 تا 60 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 41 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 41 پیشگیری از آرتروز42 – روی زمین به پشت دراز بکشید . در حالی که دست ها را روی زمین فشار می دهید زانو ها را خم کرده و باسن را به سمت بالا بکشید . سپس یکی از زانو ها را باز کرده و پا را بالا آورید . 5 تا 10 ثانیه در این وضعیت بمانید و سپس استراحت کنید . این حرکت را 5 تا 10 بار با هر پا تکرار کنید .

تمرین شماره 42 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 42 پیشگیری از آرتروز43 – روی زمین به پشت دراز کشیده ، بازوها را در کنار بدن قرار داده و عضلات شکم را منقبض کنید . هر دو پا را با هم حدود 30 سانتی متر از سطح زمین بالا بیارید . بعد از 10 ثانیه مکث پاها را به اندازه ی عرض شانه ها از هم باز ، 10 ثانیه نیز در این وضعیت مانده و سپس به حالت استراحت برگردید . این حرکت را 10 تا 20 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 43 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 43 پیشگیری از آرتروز44 – روی زمین به پشت دراز کشیده و زانو ها را خم کنید . باسن را به سمت بالا کشیده و فقط پاشنه ی پای راست را از زمین بلند کنید . 10 ثانیه در این وضعیت مانده ، سپس پاشنه ی پای چپ را بالا بارید . این حرکت را 10 تا 30 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 44 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 44 پیشگیری از آرتروز45 – روی زمین به پشت دراز کشیده زانو ها را خم و کف پاها را روی زمین قرار دهید . باسن خود را بلند کرده و و زانوی راست را صاف کنید . در حالی که زانو صاف و پا کشیده است ، باسن را پایین آورده و دوباره بالا ببرید . این حرکت باسن را 10 بار تکرار کنید . بعد به وضعیت استراحت برگشته و با پای چپ این حرکت را تکرار گنید .

تمرین شماره 45 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 45 پیشگیری از آرتروز46 – روی زمین به پشت دراز کشیده زانوها را خم و کف پا را روی زمین قرار دهید . دست ها را پشت گردن قلاب کنید . شانه چپ و زانوی راست هم زمان بالا آورید تا جایی که آرنج دست چپ زانوی پای راست راست را لمس کند . 10 ثانیه در این وضعیت مانده و سپس در حالت استراحت قرار گرفته و این کار را با پای چپ و شانه ی راست تکرار کنید . این حرکت را 20 تا 60 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 46 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 46 پیشگیری از آرتروز47 – روی زمین به پشت دراز کشیده ، زانو ها را صاف کنید . دست ها را به سمت بالا آورده و شانه ها را به سمت بالا بکشید به طوری که سر زاویه ی 30 درجه با بدن پیدا کند . سپس بلند شده ، 5 ثانیه نشسته و دوباره به حالت اول برگردید . این حرکت را 30 تا 60 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 47 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 47 پیشگیری از آرتروز48 – این حرکت مانند حرکت قبلی است با این تفاوت که دست ها را پشت گردن قلاب کرده و سپس حرکت دراز و نشست را انجام می دهید .

تمرین شماره 48 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 48 پیشگیری از آرتروز49 – روی زمین به پشت دراز کشیده ، زانوها را صاف کرده و بازو ها را داخل قفسه سینه به داخل هم گره کنید . سپس بلند شده 5 ثانیه نشسته و دوباره به حالت اول برگردید . این حرکت را 30 تا 60 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 49 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 49 پیشگیری از آرتروز50 – روی زمین به پشت دراز کشیده زانو ها را خم کرده و کف پاها را روی زمین قرار دهید . دست ها را روی شکم گذاشته زانو ها را به هم چسبانده و تا آنجا که ممکن است به سمت راست حرکت دهید . 5 تا 10 ثانیه در این وضعیت مانده سپس به حالت اول برگردید . این حرکت را 20 تا 60 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 50 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 50 پیشگیری از آرتروزدر قسمت بعدی با 10 تمرین دیگر آشنا خواهید شد .

منابع

منابع :
دکتر عباس فرزانگان
,
مهندس سعید صالحیان

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 23 اسفند 1397    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

آرتروز ( قسمت چهارم )

در قسمت سوم مقاله 10 تمرین برای پیشگیری از آرتروز به شما آموزش دادیم ، در این قسمت 10 حرکت دیگر را نیز آموزش می دهیم .آرتروز ( قسمت اول )

31 – دست راست را مشت ، آرنج و ساعد خود را روی میز قرار دهید . در این حالت بازو در کنار بدن و آرنج در زاویه و آرنج در زاویه 90 درجه قرار دارد . دست را مانند شکل به داخل و خارج حرکت دهید . در هر وضعیت 10 ثانیه کشیدگی ساعد و بازو را حفظ کنید . این حرکت را 20 تا 60 بار با هر دست تکرار کنید .

تمرین شماره 31 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 31 پیشگیری از آرتروز32 – بازوها را در جلو از آرنج خم کرده و انگشتان دو دست را داخل هم قرار دهید . سعی کنید دست ها را به سمت خارج بکشید . بعد از 10 ثانیه مکث در همان وضعیت به عضلات استراحت داده و دوباره تکرار کنید . 10 تا 20 بار این حرکت را تکرار کنید .

تمرین شماره 32 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 32 پیشگیری از آرتروز33 – روی صندلی نشسته ، زانو ها را از هم دور کرده و به تدریج به جلو خم شوید . سعی کنید دست ها را تا آنجا که ممکن است پایین بیاورید . 20 ثانیه در این وضعیت بمانید و مجدداٌ به حالت اول بازگردید . این حرکت را 10 تا 20 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 33 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 33 پیشگیری از آرتروز34 – روی صندلی نشسته ، دست ها را جلوی یکی از زانو ها قلاب و زانوی خود را به آرامی به سمت عقب بکشید . در همین حال زانو را به سمت جلو به دست ها فشار دهید . 20 ثانیه در حالت کشیدگی کامل قرار گرفته و سپس به حالت استراحت برگردید . این حرکت را 10 تا 20 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 34 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 34 پیشگیری از آرتروز35 – روی صندلی پشت میز بنشینید . بازو ها و آرنج را به صورت کاملا کشیده روی میز قرار داده و به آهستگی بدن را به پایین خم کنید تا در شانه ها احساس کشش کنید . 20 ثانیه در این وضعیت مانده و سپس به حالت اول برگردید . این حرکت را 10 تا 20 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 35 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 35 پیشگیری از آرتروز36 – روی زمین به پشت دراز کشیده یکی از زانو ها را خم کنید . باسن را به سمت بالا کشیده و 10 تا 20 ثانیه نگه دارید . به حالت استراحت بازگردید . سپس با پای مقابل این حرکت را انجام دهید . این حرکت را 20 تا 60 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 36 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 36 پیشگیری از آرتروز37 – روی زمین به پشت دراز کشیده و زانو ها را خم کنید . زیر یکی از زانو ها را با دو دست گرفته و به داخل بکشید . در این حالت باسن را به سمت بالا کشیده و 10 تا 20 ثانیه در این وضعیت بمانید . در بازگشت از این وضعیت ابتدا باسن را روی زمین قرار داده بعد پا را آزاد کنید . این حرکت را 5 تا 10 بار با هر پا تکرار کنید .

تمرین شماره 37 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 37 پیشگیری از آرتروز38 – روی زمین دراز کشیده در حالی که عضلات شکم را منقبض کرده اید یکی از زانو ها را به داخل شکم جمع کنید . سپس زانو ها را با کشش عضلات ران صاف کرده و به آرامی روی زمین قرار دهید . بعد از استراحت این حرکت را تکرار کنید . این حرکت را 10 بار با هر یک از پا ها تکرار کنید .

تمرین شماره 38 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 38 پیشگیری از آرتروز39 – روی زمین به پشت دراز کشیده و زانو ها را خم کنید . دست ها را پشت سر قلاب کرده ، شانه ها و سر را به سمت بالا بکشید . 5 تا 10 بار در این وضعیت مکث کنید . این حرکت را 5 تا 10 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 39 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 39 پیشگیری از آرتروز40 – روی زمین نشسته ، دست ها را مطابق شکل پشت بدن قرار دهید به گونه ای که نوک انگشتان دست به سمت بالا کشیده و پس از 5 تا 10 ثانیه مکث به حالت استراحت برگردید . این حرکت را 5 تا 10 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 40 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 40 پیشگیری از آرتروزدر قسمت بعدی با 10 تمرین دیگر آشنا خواهید شد .

منابع

منابع :
دکتر عباس فرزانگان
,
مهندس سعید صالحیان

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 22 اسفند 1397    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

آرتروز ( قسمت سوم )

در قسمت دوم مقاله 10حرکت برای پیشگیری از آرتروز را به شما آموزش دادیم ،در این قسمت 10 تمرین دیگر را نیز آموزش خواهیم داد .آرتروز ( قسمت اول )

21 - در حالت نشسته یا ایستاده دست راست خود را پشت سر قرار داده تا ساعد پشت سر را لمس کند . با دست چپ آرنج دست راست را گرفته و به آهستگی و با کشش به سمت چپ خم شوید . 10 ثانیه در این وضعیت مانده و به حالت اول برگردید .این حرکت را 10 بار از سمت راست و 10 بار سمت مقابل انجام دهید .

تمرین شماره 21 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 21 پیشگیری از آرتروز22 - در حالت نشسته کف دست ها را روی سمت راست لگن خود قرار دهید تا کمر در حالت کاملا کشیده قرار گیرد . بازو ها را به حالت کاملا کشیده بلند کرده و به سمت چپ سر ببرید . در طی حرکت باید به دست ها نگاه کنید . 10 ثانیه در این وضعیت بمانید و سپس به وضعیت اول برگردید . این حرکت را 20 تا 60 بار، از هر طرف بدن تکرار کنید .

تمرین شماره 22 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 22 پیشگیری از آرتروز23 – در حالت نشسته دست راست را پشت کمر برده و کف دست چپ خود را روی سر قرار دهید . به آهستگی سر را به سمت چپ و پایین بکشید . به گونه ای که نگاه به سمت چپ لگن باشد . 20 ثانیه در این وضعیت مکث کرده و دوباره به حالت اول بازگردید . این حرکت را 10 بار از سمت مقابل انجام دهید .

تمرین شماره 23 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 23 پیشگیری از آرتروز24 – در حالت ایستاده یا نشسته شانه ها را به سمت بالا کشیده و 10 ثانیه نگه دارید . به حالت استراحت بر گردید و حرکت را 20 تا 60 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 24 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 24 پیشگیری از آرتروز25 – در حالت ایستاده بازوی دست راست خود را به سمت راست کشیده و با دست چپ ساعد دست راست را بگیرید . سپس با دست چپ دست راست را بدون آنکه خم شود به سمت مقابل بکشید . 10 ثانیه در این وضعیت مکث کرده و مجددا به حالت اول برگردید . 20 تا 90 بار این حرکت را تکرار کنید . بر عکس این حرکت را نیز به تعداد انجام دهید .

تمرین شماره 25 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 25 پیشگیری از آرتروز26 – بازوی راست خود را به صورت افقی و کاملا کشیده در جلوی قفسه سینه قرار دهید . با دست چپ آرنج دست راست را گرفته و به آرامی آرنج راست را به سمت چپ و عقب بکشید . 10 ثانیه در حالت کشش مانده و سپس به حالت اول بر گردید . این حرکت را 10 بار سمت راست و 10 بار از سمت مقابل انجام دهید .

تمرین شماره 26 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 26 پیشگیری از آرتروز27 – دست راست را مشت کرده ، کف دست چپ را روی آن قرار دهید . در حالت انقباض 20 ثانیه مکث کرده و سپس استراحت کنید . این حرکت را 10 تا 20 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 27 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 27 پیشگیری از آرتروز28 – دست ها را همانند شکل به عقب برده و بازوها را به سمت بالا بکشید . در این حالت باید احساس کشیدگی در عضلات جلوی قفسه سینه و شانه ها داشته باشید . بعد از 20 ثانیه مکث به وضعیت اول برگردید . این حرکت را 10 تا 20 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 28 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 28 پیشگیری از آرتروز29 – دست ها را پشت بدن برده ، با یک دست مچ دست دیگر را گرفته و به آرامی بکشید . حدود 20 ثانیه مکث کرده و به وضعیت اول برگردید . این حرکت را 10 تا 20 بار تکرار کنید . جای دست ها را عوض کرده و حرکت را تکرار کنید .

تمرین شماره 29 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 29 پیشگیری از آرتروز30 – بازوی دست خود را جلوی قفسه سینه و کف دست را روی شانه ی چپ قرار دهید . دست چپ را روی آرنج دست راست قرار داده و به آرامی به سمت عقب و خارج بکشید . 20 ثانیه در این وضعیت مانده و سپس به حالت اول برگردید . این حرکت را 10 تا 20 بار با هر دست تکرار کنید .

تمرین شماره 30 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 30 پیشگیری از آرتروزدر قسمت بعدی با 10 تمرین دیگر آشنا خواهید شد .

منابع

منابع :
دکتر عباس فرزانگان
,
مهندس سعید صالحیان

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 21 اسفند 1397    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

آرتروز ( قسمت دوم )

در قسمت اول مقاله با آرتروز و علایم آن آشنا شدید و 10 تمرین برای درمان یا پیشگیری از آرتروز آموزش داده شد . در این قسمت 10 تمرین دیگر را نیز آموزش خواهیم داد
.11 - رو به دیوار ایستاده و تا آنجا که می توانید دست ها را به سمت بالا بکشید به گونه ای که ستون فقرات کشیده شود ، 10 تا 15 ثانیه در این وضعیت مانده و استراحت کنید ، این حرکت را 20 تا 60 بار تکرار کنید .
تمرین شماره 11 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 11 پیشگیری از آرتروز12 - بازوی راست خود را در امتداد بدن به سمت راست کشیده و صاف نگه دارید به گونه ای که کف دست را به سمت جلو قرار گیرد . دست و بازوی راست خود را در همان امتداد به سمت بالا حرکت دهید . در هر وضعیت 5 تا 10 ثانیه بمانید . این تمرین را 20تا 60 بار تکرار کنید و با سمت مقابل نیز انجام دهید .

تمرین شماره 12 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 12 پیشگیری از آرتروز13 - ابتدا بازو ها را در کنار بدن قرار دهید به گونه ای که آرنج ها کاملا کشیده و کف دست به سمت عقب باشد . بازوها را به سمت جلو آورده ، 10 ثانیه مکث کنید و سپس به سمت بالا ببرید . دست خود را 10 ثانیه در وضعیت بالا نگه داشته و سپس استراحت کنید . این حرکت را 20 تا 60 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 13 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 13 پیشگیری از آرتروز14 - در حالت نشسته یا ایستاده بازوی دست خود را 90 درجه در وضعیت کشیده به سمت مقابل حرکت دهید تا ساعد به بازوی دست دیگر تماس پیدا کند ، 10 ثانیه مکث کنید و به حالت اول برگردید .این حرکت را 20 تا 40 بار تکرار کنید و با سمت مقابل نیز انجام دهید .

تمرین شماره 14 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 14 پیشگیری از آرتروز15 - بازوی راست خود را زاویه 45 درجه قرار دهید به گونه ای که کف دست راست ، ساعد دست چپ را لمس کند . سپس بازو را مانند شکل به سمت بالا ببرید ، تا با بدن زاویه 45 درجه داشته و کف دست راست به سمت جلو باشد . 10 ثانیه مکث کنید و سپس به حالت استراحت برگردید . این حرکت را 20 تا 60 بار و با سمت مقابل تکرار کنید .

تمرین شماره 15 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 15 پیشگیری از آرتروز16 - در حالت نشسته یا ایستاده بازو ها را کاملا کشیده در پهلو ها قرار دهید . در این وضعیت کف دست ها به سمت جلو قرار دارد . بازو ها را از دو طرف به بالا برده به گونه ای که کف دست ها همچنان به سمت جلو بماند . حدود 10 ثانیه دست ها را بالا نگه داشته و سپس به حالت اول برگردید . این حرکت را 20 تا 60 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 16 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 16 پیشگیری از آرتروز17 - در حالت نشسته پشت خود را کاملا صاف کنید و بازوها را به صورت کشیده در کنار قرار دهید . سپس هر دو کتف را به هم نزدیک کرده و حدود 10 ثانیه در این وضعیت نگه دارید . به حالت اول برگردید و 20 تا 60 بار این حرکت را تکرار کنید .

تمرین شماره 17 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 17 پیشگیری از آرتروز18 - در حالت نشسته پشت را صاف و کشیده نگه داشته و انگشتان دست را پشت سر قلاب کنید . به آهستگی و با کشش به سمت راست خم شوید سپس به وضعیت اول برگشته و به سمت چپ خم شوید . در هر وضعیت 10 ثانیه مکث کنید . این حرکت را 20 تا 60 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 18 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 18 پیشگیری از آرتروز19 - به حالت صاف و کشیده روی صندلی نشسته ، دست راست خود را از پهلو به صورت کشیده قرار دهید . کف دست چپ را در کنار سر قرار داده و به آرامی از کمر به سمت راست خم شوید . حدود 20 ثانیه در این وضعیت مانده و سپس به حالت اول برگردید . این حرکت را 10 بار از راست و 10 بار از سمت مقابل انجام دهید .

تمرین شماره 19 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 19 پیشگیری از آرتروز20 - در حالت ایستاده یا نشسته پشت را صاف کنید . بازوی دست راست خود را از پهلو به صورت کشیده قرار دهید . کف دست چپ را در کنار سر قرار داده و به آرامی از کمر به سمت راست خم شوید . حدود 20 ثانیه در این وضعیت مانده و سپس به حالت اول برگردید . این حرکت را 10 بار سمت راست و 10 بار سمت مقابل انجام دهید .

تمرین شماره 20 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 20 پیشگیری از آرتروزدر قسمت بعدی با 10 تمرین دیگر آشنا خواهید شد .

منابع

منابع :
دکتر عباس فرزانگان
,
مهندس سعید صالحیان

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 21 اسفند 1397    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

آرتروز ( قسمت اول )

آرتروز ( گردن ، کتف ، کمر )  

         آرتروز ( قسمت اول )

کلینیک های درمانی هر روزه با بیماران متعددی سرو کار دارند که حتی در سنین جوانی دچار درد ها و بی حسی های اندام تحتانی یا فوقانی شده اند. نه تنها سلامتی شان به خطر افتاده ، بلکه بار مالی گزافی نیز متحمل می شوند .
هزینه های تشخیص ، درمان دارویی ، درمان جراحی ، فیزیوتراپی و غیبت از کار .هزینه هایی که در بیشتر موارد پایه علمی نداشته و ناشی از اشتباهات پزشکی یا اصرار بیمار به انجام برخی درمان ها و آزمایش هاست . مثلا برای تشخیص کمر درد نیازی به انجام ام آر آی نیست مگر در مواردی خاص . در حالی که به وفور میبینیم که بیماران متعددی به علت کمر درد ام آر آی شده اند . آمار ها نشان می دهد بیش از 90 درصد ام آر آی های انجام شده برای کمر درد ، پایه های علمی نداشته و بی مورد انجام می شوند . از سوی دیگر در بیش از 20 درصد افراد سالم ام آر آی کمر غیر طبیعی است .
شما می توانید با اطلاع از روش های پیشگیری از بیماری های ستون فقرات کاری کنید تا هرگز به آنها مبتلا نشوید . حتی در زمانی که علائم بیماری ظاهر شده باشند ، می توانید با تصحیح شیوه زندگی نه تنها از پیشرفت آن جلوگیری کنید بلکه در بهبود علائم نیز بکوشید . جالب اینجاست که پیشگیری از این بیماری ها به قدری آسان و کم هزینه است که آرزو می کردید که قبل از مواجه با بیماری عضلانی استخوانی پاسخ را می دانستید .
این مجموعه مقالات مانند یک راهنمای شناخت و پیشگیری از دو بیماری سیستم عضلانی استخوانی ( یعنی کمر درد و گردن درد ) شما را یاری می نماید تا هرگز رنگ کمر درد و گردن درد را به خود نبینید . اختلالات مربوط به سیستم عضلانی استخوانی گردن و کمر شامل تمام بیماری هایی است که سیستم عضلانی استخوانی ، مهره ها ، دیسک های بین مهره و اعصاب این ناحیه را در گیر می کنند . قصد نداریم به تک تک این بیماری ها اشاره کنیم و تنها دانستن نکاتی چند در مورد پیشگیری از آنها شما را یاری می کنیم . مهم است بدانید که انجام چند ورزش ساده و روش های صحیح نشستن می تواند به راحتی از ایجاد این بیماری ها جلوگیری نماید .

علائم بیماری

1 - هر گونه احساس ناراحتی به صورت درد ، سوزش ، بی حسی و کرختی در گردن ، پس سر ، کتف ، شانه ، اندام فوقانی تا نوک انگشتان و قفسه سینه می تواند ناشی از در گیری اعصاب ، عضلات یا مهره های گردن باشد . این علائم می تواند یک طرفه یا دو طرفه باشد . زمانی که علائم در طرف چپ باشد ممکن است با درد های قلبی اشتباه شود .
2 – همین علائم در نیمه پائینی بدن که از کمر ، باسن و اندام تحتانی تا سر انگشتان پا امتداد دارد ، ممکن است ناشی از در گیری مهره ها ، عضلات و اعصاب کمر باشد .

اما چه کنید تا به آرتروز مبتلا نشوید ؟
قدم اول آموزش است .
آموختن اینکه :
- این بیماری چیست ؟
- چگونه ایجاد می شود ؟
- و مهم تر اینکه چه عواقبی به دنبال دارد ؟

قدم دوم : همانند سایر بیماری های عصر نوین تغییر شیوه زندگی است .
تغییر شیوه زندگی شامل ورزش ، روش صحیح نشستن و پیشگیری از چاقی است . ورزش مهم ترین نقش در پیشگیری و درمان آرتروز ایفا می کند و مهم تر از آن آموزش نوع ورزش است . اینکه بدانید چه ورزش هایی مفید است ؛ زیرا ورزش اشتباه می تواند باعث بدتر شدن آرتروز شود . هدف اصلی ما از آموزش ورزش های مفید برای پیشگیری و درمان است .
روش صحیح نشستن نیز موضوع مهمی است که کمتر به آن توجه می شود و یا کمتر اهمیت داده می شود . وقتی مجبورید ساعت ها پشت میز یا روی یک صندلی بنشینید باید روش صحیح نشستن را بدانید . صندلی شما باید استاندارد باشد، میز نه زیاد و نه زیاد بلند باشد ، زیرا هر کدام از این میز ها باعث می شود که کمر در هنگام کار کردن زاویه پیدا کند . روی صندلی صاف بنشینید و کمر خود را خم نکنید . به گردن زاویه ندهید و گردن را صاف نگه دارید . روش صحیح نشستن را در همه موارد رعایت کنید مخصوصا در هنگام رانندگی .
اگر شغلتان نشستن پشت میز و مخصوصاٌ کار کردن با کامپیوتر است ، برای ساعات طولانی مجبورید روی صندلی بنشینید پس بهتر است هر یک یا دو ساعت ، یک بار بلند شده چند قدم بزنید و حتی در حالت نشسته روی صندلی چند ورزش ساده انجام دهید .
قدم بعدی شروع تمرینات ورزشی است .
ورزش های پیشگیرانه را می توان در هر سنی انجام داد ، ولی اگر علائم ظاهر شده اند برای تایید تشخیص به پزشک مراجعه کنید . زیرا ممکن است علائمی مانند درد و بی حسی در دست و کتف چپ نشانه ای از بیماری قلبی باشند . در صورتی که در سنین میان سالی بوده ، دارای سابقه بیماری های همراه مانند فشار خون بالا ، چربی خون و دیابت هستید ، سابقه خانوادگی بیماری قلبی داری و یا وزن بالا داری قبل از شروع تمرینات ورزشی حتما از نظر قلبی بررسی لازم را انجام دهید . گاهی درد در دست ها و یا پا ها از آرنج و زانو به طرف پایین ممکن است ناشی از بیماری های تیروئید ، کمبود برخی ویتامین ها و حتی ام اس باشد که بهتر است قبلا بررسی های لازم انجام شود . ولی در صورتی که در سنین پایین تر قرار دارید و هنوز علائم ایجاد نشده ودر محلی مشغول به کار شده اید که مجبورید ساعت ها روی یک صندلی و پشت میز بنشینید می توانید این ورزش ها را بدون بررسی خاص شروع کنید .
همانطور که گفتیم انجام تمرینات ورزشی بهترین راه پیشگیری و درمان آرتروز است . باید بگویم که هیچ درمان دارویی جهت درمان قطعی آرتروز وجود ندارد .دارو های مسکن که با کاهش درد وضع را بدتر می کنند ؛ مصرف دارو های جدیدتر مانند داروهایی که به نام غضروف ساز در دسترس هستند در صورتی که با ورزش همراه نباشد تاثیر چندانی نخواهد داشت .
اصول کلی تمرین های ورزشی برای پیشگیری و درمان آرتروز ، تقویت عضلات اطراف مفاصل درگیر است . ورزش هایی که برای تقویت عضلات انجام می شوند و عمدتا ورزش های کششی اند . ورزش هایی که باعث ایجاد انقباض عضلات می شوند . پس دقت کنید که با حرکات زیاد و یا چرخش مفصل همراه اند مفید نبوده و حتی گاهی مضرند ، مثلا چرخش گردن موجب تشدید آرتروز می شود .
برای تقویت عضلات اطراف یک مفصل ممکن است ورزش های مختلفی وجود داشته باشد در این مجموعه مقالات فقط تعدادی را برای نمونه آورده ایم . در صورتی که ورزش های دیگری را در جای دیگری مشاهده کردید که در این مجموعه مقالات ذکر نشده اند تعجب نکنید فقط دقت کنید که آنها نیز کششی بوده و حرکت زیادی ایجاد نکنند . در هنگام انجام هر کدام از این تمرینات دقت کنید که عضلات مرتبط کاملا منقبض شده به طوری که وقتی با انگشت به عضله فشار وارد می کنید انقباض آن را کاملا حس کنید .
ورزش هایی را که برای پیشگیری از آرتروز گردن انجام می شوند ، می توانید در محیط کار و در حالت نشسته روی صندتی خود نیز انجام دهید ولی ورزش های مربوط به آرتروز کمر عمدتا در حالت خوابیده انجام می شوند .

نکته دیگر اینکه علاوه بر ورزش های گردن ورزش های مربوط به مفصل کتف را نیز اضافه کرده ایم .

1 - کف دست خود را روی پیشانی قرار داده و سر را بدون آنکه گردن خم شود به کف دست فشار دهید . دست خود را 10 تا 15 ثانیه در این حالت نگه دارید . این حرکت را 10 بار تکرار کنید . در فاصله بین هر بار انجام حرکت چند ثانیه استراحت کنید .

تمرین شماره 1 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 1 پیشگیری از آرتروز


2 - کف دست راست را سمت راست سر قرار داده و سر را بدون آنکه خم شود به کف دست فشار دهید . تعداد و زمان حرکت مانند حرکت قبل ( شماره 1 ) می باشد .این حرکت را با سمت چپ نیز انجام دهید .

تمرین شماره 2 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 2 پیشگیری از آرتروز


3 - در حالت نشسته یا ایستاده انگشتان را پشت سر قلاب کرده و سر را به سمت عقب فشار دهید . در همان حال شانه ها را بالا کشیده به گونه ای که زاویه بازوها و بدن 180 درجه شود . تا 10 ثانیه در این وضعیت مانده و سپس به خود استراحت دهید . این حرکت را 20 تا 60 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 3 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 3 پیشگیری از آرتروز


4 - کف دست راست خود را سمت راست صورت قرار داده و سر را به کف دست فشار دهید . در این وضعیت سعی کنید سر را به سمت راست چرخانده ، بدون آنکه اجازه دهید گردن خم شود . این تمرین را نیز با سمت چپ نیز تکرار کنید . مدت و تعداد حرکات مانند تمرین شماره 1 است .

تمرین شماره 4 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 4 پیشگیری از آرتروز


5 - کف دست راست را روی پیشانی قرار داده ، سر را آرام حدود 20 ثانیه به عقب فشار دهید . استراحت کنید و این حرکت را 10 تا 50 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 5 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 5 پیشگیری از آرتروز


6 – در حالیکه روی یک صندلی با پشت صاف و بلند نشسته اید ، انگشتان را پشت گردن قلاب کنید . با فشار دست به گردن قسمت بالایی آن را سمت جلو خم کنید به گونه ای که قسمت پایینی حرکت نکند . 30 ثانیه در این وضعیت مکث کنید و پس از کمی استراحت دوباره حرکت را انجام دهید . 5 تا 10 بار این حرکت را تکرار کنید .

تمرین شماره 6 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 6 پیشگیری از آرتروز


7 - همانند حرکت قبل ( شماره 6 ) روی صندلی قرار گرفته سر را به عقب حرکت دهید ، دقت کنید که فقط قسمت بالایی گردن حرکت کند . زمان مکث و تعداد تکرار مانند حرکت قبل ( شماره 6) است .

تمرین شماره 7 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 7 پیشگیری از آرتروز


8 - در حالت نشسته یا ایستاده انگشتان دست را پشت سر قلاب کرده و آرنج را به سمت عقب حرکت دهید . در همین حالت سر و شانه ها را به عقب حرکت دهید تا در ناحیه گردن و قفسه سینه احساس کشیدگی کنید . 20 ثانیه در این وضعیت بمانید و بعد از کمی استراحت ، حرکت را 5 تا 10 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 8 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 8 پیشگیری از آرتروز


9 - در حالت نشسته یا ایستاده دست ها را در دو طرف بدن قرار دهید . کف دست ها به سمت داخل باشد . هر دو دست را با هم به سمت بالا آورده و در حالت عمودی نسبت به بدن قرار دهید . سپس دست ها را با هم به سمت بالا ببرید . در این حرکت عضلات بازو و سرشانه کاملا به حالت کشیده در می آیند . دست ها را به مدت 5 ثانیه در وضعیت عمودی و 5 ثانیه به سمت بالا نگه دارید . دست ها را پایین آورده و حرکت را تکرار کنید . این حرکت را 20 تا 60 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 9 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 9 پیشگیری از آرتروز


10 - در حالت ایستاده به دیوار تکیه دهید به گونه ای که لگن ، شانه ها و سر با سطح دیوار مماس باشند . پاها را به اندازه ی عرض شانه باز کنید ، در این حالت بازو و پاشنه ها با دیوار کمی فاصله داشته باشند . شانه ها را به هم فشرده و بازوها را از حالت عمود نسبت به بدن به بالا ببرید تا با دیوار تماس پیدا کند . 5 تا 10 ثانیه در این وضعیت بمانید و سپس به حالت استراحت بر گردید . این حرکت را 20 تا 60 بار تکرار کنید .

تمرین شماره 10 پیشگیری از آرتروز
تمرین شماره 10 پیشگیری از آرتروز


منابع

منابع :
دکتر عباس فرزانگان
,
مهندس سعید صالحیان

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 19 اسفند 1397    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

آرتروز و درمان آن

آرتروز

آرتروز از شایع ترین بیماری های مفصلی است که در اثر تخریب مفصل های گوناگون ایجاد می شود . این بیماری میلیون ها نفر در جهان به ویژه افراد مسن را تحت تاثیر قرار داده است . این بیماری به صورت آهسته پیشرفت کرده و انسان را دچار دردهای متناوبی می سازد .

شروع این تغییرات معمولا در سنین جوانی در مفاصل فرد ایجاد می گردد که در بعضی مفاصل مثل شانه و زانو ابتدا به صورت نرمی غضروف مفصلی یا کندرومالاسی شروع شده که در صورت عدم درمان منجر به سائیدگی سطح مفصلی غضروف ها یا استئوآرتریت خواهد شد .

آرتروز چیست ؟
آرتروز چیست ؟


شکایت این بیماران به صورت درد با تورم و یا بدون تورم مفصل می باشد . اکنون دانشمندان ، طبق بررسی های آماری ، نشان داده اند که در صد ایجاد تغییرات دژنراتیو در افراد بلند قد غیر ورزشکار و با حجم عضلات کم ، بیشتر از افرادی می باشد که دارای قد کوتاه و عضلات قوی و ورزشکارند ، می باشد . چون عضلات قوی اطراف مفصل ، نقش حمایتی بسیار مهمی از مفاصل بازی کرده و عملا میزان سائیدگی مفصل را بسیار کاهش می دهند .
امروزه بسیاری از جوانان از درد های مفاصل در سنین جوانی رنج می برند و این به دلیل کم تحرکی در زندگی ماشینی امروز است .

جهت پی بردن به بیماری آرتروز لازم است شناختی از ساختار مفصل و غضروف داشته باشیم :
غضروف مادهای است لغزنده و تحت فشار که در انتهای استخوان قرار داد .
بافت غضروف از سه قسمت اصلی تشکیل شده است که شامل :
1- سلولهای غضروفی به نام کندروسیت ها .
2- رشته های بافت غضروفی شامل کلاژن نوع یک و دو و رشته های الاستیک .
3- ماده ژله ای زمینه ای غضروف که حالت نیمه جامد دارد و حاوی هفتاد درصد آب و مواد قندی - پروتئینی است .

ساختار مفصل و غضروف
ساختار مفصل و غضروف


این ماده که تشکیل دهنده مفصل است همواره در معرض فرسایش قرار دارد . مفصل و غضروف درون آن با پرده هایی به نام غشاهای سینوویال احاطه میشوند که مایعی را به داخل کپسول مفصلی ترشح میکند . این مایع با محافظت و نرم کردن غضروف موجب حرکت آزاد مفصل میشود . بدن با بازسازی غضروف که دائما در حال فرسایش است غضروف های سائیده شده را جایگزین می کند . مادامی که این فرآیند یعنی خارج کردن غضروف های فرسوده و بازسازی غضروف جدید تعادل داشته باشند مفاصل نیز سالم می مانند . از آغاز 40 تا 50 سالگی سرعت ترمیم مفاصل شروع به کم شدن می کند و اگر این آهستگی زیادتر شود ، روز به روز سلول های مفاصل با تحمل کار زیاد ناتوان تر می شوند و این آغاز آرتروز است .
اولین قسمتی که در آرتروز آسیب میبیند غضروف است که نا هموار و فرسوده می شود. بعد از تخریب غضروف استخوان های مجاور دچار ضایعه می گردند و در آخر سفت شدن مایع مفصلی و کپسول مفصلی رخ می دهد .
آرتروز بیشتر مفاصل تحت فشار از جمله مفصل انگشت ، زانو ، لگن و کمر را درگیر میکند و مفاصل مچ ، آرنج و شانه کمتر درگیر می شوند .

اصلی ترین علایم آرتروز
آرتروز علایم زیادی دارد ولی سه علامت آن شایع تر و مشخص تر هستند :
     1 . خشکی پس از استراحت ؛ به این معنی که گاهی اوقات وقتی مفصل به مدت طولانی بی حرکت مانده و بخواهد فعالیت کند درد خواهد داشت . شاید دیده باشید که بیماران مبتلا به آرتروز زانو ، صبحها که از خواب بیدار میشوند به سختی راه میروند اما بعد از مدتی کم کم راه رفتنشان به حالت عادی باز می گردد . خشکی مفاصل بعد از یک دوره طولانی عدم فعالیت ، بسیار شایع است ولی به ندرت بیشتر از نیم ساعت طول می کشد .
     2 . کاهش انطاف پذیری ؛ به همین دلیل بیماران مبتلا به آرتروز نمی توانند به راحتی مفاصل خود را خم و راست کنند و برای علامت بعدی هم میتوان به درد در مفصل اشاره کرد . توصیه می شود کسانی که بیشتر از دو هفته چنین علایمی را در مفاصل خود دارند حتما به پزشک مراجعه کنند .
     3 . درد که با پیشرفت بیماری ایجاد میشود ، تغییر وضعیت عناصرمفصلی همانند التهاب تاندونها و بورس ها, ضخیم شدن پرده سینوویال و درگیرشدن استخوان های زیرغضروف که از عوامل مهم ایجاد درد مفصل زانو می باشند .
     4 . احتمال ایجاد کیست در ناحیه پشت مفصل که به کیست بیکر ( Baker Cyst ) معروف است .

علائم آرتروز
علائم آرتروزتفاوت روماتیسم با آرتروز :
آرتروز و روماتیسم دو بیماری هستند که تعداد زیادی از مردم را در سنین مختلف درگیر خود می کنند ، اما از آنجا که علایم و نشانه های این دو بیماری شباهت زیادی با هم دارند ، اغلب بیماران در تشخیص آن ها دچار اشتباه می شوند .

آرتروز (استئوآرتریت)
شایع ترین بیماری مفصلی و مهم ترین علت ناتوانی مزمن در سالمندان به شمار می رود . آرتروز مفاصل لگن در مردان و آرتروز مفاصل انگشت ها و زانو در زنان شایع تر است . تفاوت های نژادی در بروز آرتروز ثابت شده اما میزان تاثیر وراثت یا شیوه زندگی ، هنوز مبهم است .
- علایم : درد مفصلی اغلب به صورت درد عمقی است که با حرکت مفصل تشدید و با استراحت تسکین می یابد اما در اثر پیشرفت بیماری ممکن است به صورت دائمی درآید ، درد و خشکی مفصل پس از مدتی بی حرکت ماندن بروز می کند ولی معمولا کمتر از ?? دقیقه طول می کشد . به علت عدم استفاده یا استفاده نادرست از عضلات ، تغییر شکل و محدودیت حرکت مفصل ایجاد می شود . در بسیاری از بیماران ، بیماری تثبیت می شود و در برخی دیگر حتی پسرفت می کند .

روماتیسم (آرتریت روماتویید)
یک بیماری سیستمیک مزمن با علت ناشناخته است . وجه مشخصه آن التهاب مفاصل محیطی با توزیع متقارن است که سیر کاملا متغیر دارد . برخی بیماران ممکن است فقط دچار بیماری خفیف کوتاه مدت و آسیب جزیی در مفصل شوند . این بیماری زنان را 3 برابربیشتر از مردان درگیر می کند . شروع بیماری اغلب در سنین 35 تا 50 سالگی است . استعداد ژنتیکی نیز موثر است ، به طوری که بروز بیماری در بستگان درجه اول افراد مبتلا 4 برابر بیشتر است .
علائم : تقریبا در دوسوم افراد ، این بیماری به صورت بی سروصدا و همراه با خستگی زودرس ، بی اشتهایی ، ضعف عمومی ، کاهش وزن و علائم مبهم عضلانی اسکلتی شروع می شود . درگیری متقارن برخی مفاصل به ویژه مفاصل دست ، مچ دست ، زانو و پا به تدریج ظاهر می شود .

روماتیسم
روماتیسمدرمان آرتروز
درمان آرتروز را هرچه سریع تر باید شروع کرد تا از تخریب بیشتر مفصل پیشگیری شود .
چندین نوع درمان برای آرتروز وجود دارد . آرتروز را با عواملی چون تغذیه ، ورزش ، دارو و جراحی میتوان کنترل نمود .

درمان های غیر دارویی
تغذیه :
تغذیه شما باید وزنتان را ایده آل نگه دارد زیرا اضافه وزن بدن مهم ترین عامل اعمال فشار زیاد روی مفصل است . با کاهش وزن ، فشار وارد بر مفصل تعدیل و درد و سفتی مفصل کاهش می یابد .
شواهدی وجود ندارد که خوردن یا نخوردن غذای خاصی در بهبود بیماری تاثیر داشته باشد . تنها مهم است که غذای سالم حاوی مقادیر کم چربی و مقادیر زیاد فیبر از دسته های غذایی مختلف ( نان ، میوه ، سبزی ، ماهی ، گوشت ، حبوبات ، شیر کم چرب ، پنیر ، ماست ) بخورید تا به این ترتیب تمام مواد مورد نیاز بدنتان فراهم گردد .
از خوردن مقادیر زیاد چربی ، کلسترول ،شکر و سدیم خوداری کنید .

ورزش :
روماتولوژیست ها ورزش و استراحت متعادل را پیشنهاد می کنند . ورزش نکردن سبب ضعف ماهیچه ، سخت شدن مفصل و کاهش تحرک می شود . از طرفی فعالیت زیاد سنگین نیز برای مفصل آسیب دیده مضر است .
مهم است که قبل از شروع هر نوع برنامه ورزشی با پزشک مشورت کنید تا پزشک بر اساس محل مفصل آسیب دیده و میزان التهاب ورزش مناسب شما ( مدت ورزش و نوع ورزش ) را تعیین کند .
نیاز نیست ورزش رسمی باشد تنها فعالیت بیشتر در برنامه خود قرار دهید از جمله پیاده روی و دوچرخه سواری به جای رانندگی ، ورزش هایی چون شنا کردن و سایر ورزش های آبی .
فعالیت خود را در طول روز تقسیم کنید تا انرژی شما حفظ شود و فشار روی مفصل کم شود . بهتر است در طول روز چند بار و مدت کوتاه ورزش کنید تا اینکه یک بار و طولانی مدت .

روماتولوژیست
روماتولوژیست


اگر شمااز دسته افرادی هستید که خشکی مفصل شما در صبح شدیدتر است بعد از یک دوش آب گرم گرفتن اقدام به ورزش کردن نمایید .
گرم و سرد کردن موضع نیز تکنیکی برای تسکین درد ، سختی و تورم مفصل است . البته یافتن تکنیک مناسب برای هر فرد نیاز به آزمایش و خطا دارد . هر یک از این روش ها را بیشتر از 20 دقیقه به کار نبرید و پس از هر بار اعمال این روش به پوست خود اجازه دهید به دمای نرمال برگردد . هم زمان با این روش از استعمال پماد و مالش در موضع استفاده نکنید زیرا ممکن است سبب سوختگی موضع شود .
تغذیه و ورزش اولین قدم در درمان آرتروز می باشند و در مواردی که با این دو پاسخ مناسب ایجاد نشد دارو درمانی شروع می شود .

دارو درمانی :
پزشک در ابتدا یک ضد درد برای افراد مبتلا به آرتروز توصیه می کند .
گلوکز آمین ماده اولیه ای است که در تولید غضروف جدید به کارمی رود و سبب رساندن مواد مغذی به سلول های غضروف می شود این مکمل وقتی در یک دوره درمانی مصرف می شود درد و علایم آرتروز را بهبود می بخشد . البته این ترکیب در مراحل اولیه آرتروز موثر است و شواهد جدید نشان داده اند که گلوکز آمین در درمان آرتروز زانو موثرنیست .
ویتامین A ، C،E از جمله آنتی اکسیدان هایی هستند که توانایی محافظت غضروف و بافت همبند را در برابر تخریب رادیکال های اکسیژن دارند .

درمان موضعی :
داروهای موضعی شامل کرم ، پماد و اسپری که روی پوست محل یا مفصل استعمال می شوند موقتا درد را تسکین می دهند .

منابع

منابع :
mayoclinic
,
arthritis
,
webmd
,
rheumatology
,
everydayhealth

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 19 اسفند 1397    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

با مصرف این روغن گیاهی قلبتان را در برابر سکته بیمه کنید

افزون بر انجام ورزش و رسیدن به تناسب اندام با گنجاندن یک روغن پر خاصیت در رژیم غذایی می‌توانید از ایجاد لخته خونی و پیامد‌های خطرناک آن جلوگیری کنید.
بپژوهش‌های جدید دانشمندان نشان می‌دهد مصرف روغن زیتون حداقل یک بار در هفته می‌تواند خطر بروز لخته خونی را کاهش دهد؛ روغن زیتون از اجزای اصلی رژیم خوراکی مدیترانه‌ای و برای سلامت قلب بسیار مفید است.
 
تحقیق‌های دانشمندان نشان می‌دهند مصرف روغن زیتون می‌تواند سبب کاهش خطر مسدود شدن عروق خونی شود که در نهایت زمینه ساز سکته مغزی و حمله قلبی است.
 

مطالعه برروی ۶۳ فرد دارای اضافه وزن بزرگسال غیرسیگاری با میانگین سنی ۳۲ سال و شاخص توده بدنی BMI ۴۴.۱ نشان داده است، افزودن روغن زیتون به رژیم خوراکی آن‌ها سبب محافظت از رگ‌های خونی و جلوگیری از بروز لخته و خونریزی داخلی می‌شود.
 
این یافته‌ها حاصل پژوهش دانشمندان دانشکده پزشکی نیویورک (the NYU School of Medicine) بر روی خواص روغن زیتون و آنتی اکسیدان‌ های موجود در آن بر سلامت قلب و عروق است.

تاثیر روغن زیتون  در پیشگیری از ایجاد لخته خونی

موادی که در ساختار مولکولی روغن زیتون وجود دارد سبب جلوگیری از ایجاد لخته خونی می‌شود؛ به گفته محققان، افراد دارای اضافه وزن بیش از سایرین درمعرض سکته مغزی یا سایر مشکل‌های قلبی عروقی قرار دارند.
 

مصرف روغن زیتون به همراه خوراک راهکاری فوق العاده برای کاستن از خطر بروز سکته مغزی و حمله قلبی در این افراد است.
 
پلاکت‌های خونی، بخشی از سلول‌های خون هستند که زمانی که در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و فعال می‌شوند سبب ایجاد لخته در رگ‌های خونی می‌شوند.
 
این مشکل که با نام آترواسکلروز شناخته می‌شود زمینه ساز بروز مشکل‌های سلامت، چون حمله قلبی و سکته مغزی می‌شود.
 
محققان به افراد توصیه می‌کنند به همراه وعده‌های خوراکی خود از روغن زیتون استفاده کنند تا سلامت قلب و عروق آنها حفظ شود.
 
نتیجه‌های این مطالعه در جدیدترین کنفرانس (the American Heart Association's Epidemiology and Prevention/Lifestyle and Cardiometabolic Health Scientific Sessions) در هوستون آمریکا ارائه داده شده است.
منبع:Dailymail

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 19 اسفند 1397    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

بهترین درمان های خانگی برای جوش صورت

در این مطلب برای شما از از درمان های ساده جوش صورت صحبت خواهیم کرد.

 یکی از مسایلی که بدترین تاثیر روانی را روی خانم ها می تواند بگذارد جوش است یک جوش ساده قبل از رفتن به عروسی روی صورت می تواند اعصاب خانم ها را در حد اخراج از محیط کار بهم بریزد!

جوش صورت از کجا می آید؟

جوش یک مشکل پوستی است که در اثر تجمع چربی در بخش های مختلف بدن از جمله صورت , قفسه سینه, شانه, گردن و... به صورت جوش های سریاه , جوش سر سفید و... رخ می دهد.

 حذف جوش صورت با عسل

یک اپلیکاتور پنبه‌ای استریل را در عسل طبیعی فرو ببرید و روی پوست بمالید و پوست را حداقل به مدت ۳۰ دقیقه به حال خود بگذارید و بعد از آن با آب گرم بشویید.

نکته: علاوه بر این می‌توانید با افزودن پودر دارچین به عسل ماده‌ی سفت‌تری به‌ دست بیاورید و آن را شب تا صبح در هنگام خواب روی جوش بگذارید.

  تمیزی یا غیر تمیزی؟ مساله این است!

تنها کثیف بودن پوست منجر به بروز آکنه و جوش نمی شود، بلکه بسیاری از انواع لکه ها و جوش های پوستی به دلیل شستشوی زیاد پوست به وجود می آیند، زیرا شستشوی زیاد سبب تحریک پوست می شود. مواد شوینده پوست، مثلا صابون ها، حاوی مواد شیمیایی هستند که تماس بیش از اندازه این مواد با پوست منجربه کاهش سلامت پوست و در نتیجه بروز لکه ها و جوش های پوستی می شود.

می توان مناطق مستعد بروز جوش های پوستی را با یک پاک کننده‌ی ملایم و آب گرم، روزی دو بار شست تا تحریک پوست برای بروز جوش های پوستی را به حداقل رساند.

 درمان جوش صورت با گلاب

استفاده از گلاب هم یکی از راه های پیشگیری و همچنین درمان جوش های صورت است. برای این کار خوب است صورت خود را هر روز با گلاب شست وشو دهید. البته بهتر است این کار قبل از خواب انجام شود تا گلاب مدت زمان بیشتری روی پوست باقی بماند.

 درمان جوش صورت با سرکه سیب

دو قاشق غذاخوری سرکه سیب را با یک قاشق غذاخوری آب مخلوط کنید؛ بعد یک گوش‌پاک‌کن را به این محلول آغشته کنید و روی جوش‌ها بمالید.سرکه سیب باکتری‌‌های مولد آکنه و سلول‌های مرده سطح پوست را از بین می‌برد و در نتیجه تا حدی التهاب جوش می‌خوابد و صبح که بیدار شوید میزان قرمزی جوش تا حد زیادی کاهش یافته ‌است.

 درمان جوش با سبزیجات

میوه و سبزی بخورید. سعی کنید سبزی و میوه بخصوص سبزی‌های حاوی ویتامینA مثل هویج، اسفناج، شاهی و گوجه‌فرنگی را زیاد مصرف کنید.

 درمان جوش صورت با خمیر دندان

آنچه که ما برای تمیزی دهان و دندان استفاده می کنیم به سادگی می تواند جوش های صورت را خشک و اندازه آنها را کوچک کند. البته خمیر دندان برای افرادی که از آکنه ها و جوش های مزمن رنج می برند کارکرد چندانی ندارد و می تواند به پوست آنها آسیب جدی بزند. شب ها پس از مسواک زدن مقدار کمی خمیر دندان روی انگشت خود بزنید و آن را روی جوش های پوستی خود بگذارید و صبح ها آن را بشویید. فراموش نکنید که برای تسکین پوست تنها از خمیر دندان سفید استفاده کنید.

 درمان جوش با انواع ماسک های خنک

ماسک ماست و خیار , ماسک سیب رنده شده و عسل و کمی آبلیمو و.... ماسک های فوق العاده مناسبی برای برطرف کردن جوش صورت هستند.

 به یاد داشته باشید

از مصرف مواد آرایشی چرب خودداری کنید. استفاده از این گونه مواد چرب، منافذ پوست را مسدود می کند و جوش های پوستی و آکنه زیادی را ایجاد می کند. از مواد آرایشی استفاده کنید که حاوی مواد معدنی سبک و پودری شکل هستند که احتمال بروز جوش و آکنه را کمتر می کند.

 درمان جوش صورت با سیر

یک حبه سیر را دو نیم کنید.

سیر را روی جوش بمالید و بعد از ۵ دقیقه با آب ولرم بشویید.

این کار را چند بار در روز تکرار کنید.

نکته: خوردن روزانه‌ی یک حبه سیر خام به پاک‌سازی خون‌تان نیز کمک می‌کند. اما توجه کنید که در مصرف سیر خام زیاده‌روی نکنید تا معده‌ی شما اذیت نشود.

 ترفند از بین بردن قرمزی جوش

قطره ضدقرمزی چشم هم می‌ تواند به شما کمک کند یعنی قطره‌ چشمی که برای کم کردن قر مزی چشم‌ها استفاده می‌شود. اگر کرم ضدآکنه ندارید می‌توانید به جای آن از چنین قطره‌ای استفاده کنید. این قطره می‌تواند قرمزی جوش را کم کند اما هیچ تاثیری در بهبود جوش‌ها ندارد.

منبع: الودکتر

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 15 اسفند 1397    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

خواص کره بادام‌زمینی

کره بادام زمینی برای کودک بالای یک سال و نیم، منبع غنی از همه مواد لازم بدن است و رشد کودک را تضمین می‌کند و از کم‌خونی و رنگ پریدگی، کوتاهی قد کودک جلوگیری می‌کند، بنیه بدنی را تقویت و باعث وزن گیری کودک و افزایش هوش می‌شود؛ کره بادام زمینی بسیار شیرافزاست و بخاطر ویتامین B۶ و اسیدفولیک زیادی که دارد از ویار بارداری پیشگیری می‌کند، ضمنا از سرفه خشک در فصول سرد جلوگیری و یک ضد یبوست معجزه آساست، طبق نتایج تحقیقات متخصصان تغذیه، کسانی که روزی یک بند انگشت کره بادام زمینی می‌خورند هرگز سکته نمی‌کنند و به سرطان سینه و تخمدان مبتلا نخواهند شد.

//

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 15 اسفند 1397    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

زیتون عامل کاهش التهاب بدن

ترکیبات تشکیل دهنده زیتون نه تنها به عنوان ترکیبات آنتی اکسیدانی عمل می‌کنند بلکه دارای خاصیت ضد التهابی نیز هستند؛ این عوامل باعث کاهش التهاب در بدن می‌شوند، مصرف زیتون باعث کاهش درد و التهاب در مفاصل، ماهیچه‌ها، قسمت‌های آسیب دیده، تاندون‌ها و اندام‌های مختلف بدن می‌شود، به خصوص در شرایط آرتریت، نقرس و دیگر شرایط روماتیسمی، زیتون می‌تواند درد را کاهش دهد.

///

خواص بی‌شمار هل

اگر کمر درد، درد عضلانی یا رماتیسم دارید هر زمانی که چای دم می‌کنید از هل استفاده کنید یا لای برنج یک دانه «هل» درسته قرار دهید؛  هل سالم‌ترین دیکلوفناک و عضله باز کن و مسکن دنیاست، جالب است بدانید که هل خاصیت ضد سرفه دارد، همچنین کبد و کلیه را تقویت می‌کند و یک مولتی ویتامین طبیعی به شمار می‌رود از این رو توصیه می‌شود این دانه خوش عطر را در برنامه غذایی خود جای دهید.

///

منبع خبرنگاران جوان

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 6 اسفند 1397    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

دانستنی‌های جالب در مورد حیوانات که شاید باور نکنید+تصاویر

دنیای حیوانات، شگفتی‌های فراوانی دارد که ما از خیلی از آن‌ها بی‌اطلاع هستیم.

دنیای حیوانات، شگفتی‌های فراوانی دارد که ما از خیلی از آنها بی‌اطلاع هستیم. مثلا آیا می‌دانستید نوعی ستاره دریایی وجود دارد که هرگز نمی‌میرد و پس از قطع شدن عضوی از بدنش یا آسیب دیدن، به جای مردن، شروع می‌کند به جوان شدن تا به مرحله جنینی برسد و سپس دوباره زندگی را از نو آغاز کرده و رشد می‌کند! و جالب‌تر اینکه این چرخه بدون محدودیت می‌تواند تا انتهای جهان ادامه داشته باشد.

اگر مشتاق هستید تا از برخی دیگر از واقعیت‌های شگفت‌آور مربوط به حیوانات آگاه شوید، از شما دعوت می‌کنیم تا در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

 

۱- ببرها نه تنها موهای راه راه دارند، بلکه پوست بدن آن ها نیز راه راه است. از همه جالب تر اینکه هیچ دو ببری خطوط رنگی بدنشان مشابه همدیگر نیست.

دانستنی‌های جالب در مورد حیوانات که شاید باور نکنید+تصاویر

۲- سنجاب های قرمز، قارچ های تازه را از شاخه های درختان آویزان می کنند تا خشک شوند تا در طول روزهای سرد زمستانی از آن ها تغذیه کنند.

دانستنی‌های جالب در مورد حیوانات که شاید باور نکنید+تصاویر

۳- جنین های کوسه درون رحم مادر، همدیگر را می خوردند به طوری که در بیشتر مواقع فقط دو جنین در شکم مادر باقی می ماند.

دانستنی‌های جالب در مورد حیوانات که شاید باور نکنید+تصاویر

۴- نهنگ های قاتل، گونه ای از دلفین ها هستند. این موضوع غیر قابل باور است، اما واقعیت دارد.

دانستنی‌های جالب در مورد حیوانات که شاید باور نکنید+تصاویر

۵- زنبورهای عسل ژاپنی می توانند شکارچیان خود را پخته و بکشند. هنگامی که زنبورهای سرخ به لانه زنبورهای عسل حمله می کنند، آن ها برای دفاع از خود با هم متحد شده و یک فرم توپی را شکل می دهند. باد ناشی از حرکات و بال زدن آن ها دمای داخلی این محیط دایره ای را تا حدی افزایش می دهد که به پخته شدن و مرگ زنبور سرخ می انجامد.

دانستنی‌های جالب در مورد حیوانات که شاید باور نکنید+تصاویر

۶- گاوها نیز همانند انسان دوستان صمیمی دارند و وقتی از آن ها جدا می شوند، غمگین و تنها خواهند شد. پیرو تحقیقات دانشمندان مشخص شده که میزان تپش قلب گاوها هنگامی که در کنار دوستان صمیمی خود هستند پائین بوده و کمترین میزان استرس را تجربه می کنند.

دانستنی‌های جالب در مورد حیوانات که شاید باور نکنید+تصاویر

7- عقاب طلایی و عقاب تاس برای شکار بزهای کوهی، آن ها را از روی صخره کشیده و به پایین پرت می کنند، سپس جسد آن را برداشته و به لانه خود می برند.

دانستنی‌های جالب در مورد حیوانات که شاید باور نکنید+تصاویر

8- فیل های ماده پس از رسیدن به بلوغ یائسه می شوند.

دانستنی‌های جالب در مورد حیوانات که شاید باور نکنید+تصاویر

9- پنگوئن ها هم زانو دارند. زانوها و پاهای پائینی آن ها در زیر پرهایشان مخفی است.

دانستنی‌های جالب در مورد حیوانات که شاید باور نکنید+تصاویر

10- Turritopsis dohrnii نوعی ستاره دریایی با سلول های نامیراست و دانشمندان کشف کرده اند که وقتی آسیبی به این جانور وارد می گردد، روند رشد سنی آن برعکس می شود. به این معنی که با گذشت زمان، جوان و جوان تر می شود تا اینکه به روز اول تولد خود باز می گردد. در این مرحله، دوباره از نو، رشد کرده و شروع به بزرگ شدن می کند.این گونه از ستاره دریایی می تواند تا آخر دنیا به تولید مثل خود ادامه دهد.

دانستنی‌های جالب در مورد حیوانات که شاید باور نکنید+تصاویر

11- مدفوع وامبت (جانور کیسه داری شبیه خرس) به شکل مکعب مربع است. این حیوانات با مدفوع خود، قلمروشان را مشخص می کنند و مربعی و صاف بودن آن به جای دایره ای بودن، باعث می شود تا مدفوع در منطقه موردنظر خود باقی بماند.

دانستنی‌های جالب در مورد حیوانات که شاید باور نکنید+تصاویر

12- دلفین ها، نهنگ ها و خوک های دریایی (پورپوس) ناف دارند.

دانستنی‌های جالب در مورد حیوانات که شاید باور نکنید+تصاویر

13- پرافتخارترین سگ نشان دار تاریخ «سرگینت استابی» نام دارد که در زمان خود به مقام گروهبانی رسید.

۱۴- مارمولک شاخ دار می تواند از چشمان خود خون به بیرون بپاشد.

دانستنی‌های جالب در مورد حیوانات که شاید باور نکنید+تصاویر

۱۵- عقاب های تاس تا آخر عمر با یک جفت می مانند.

۱۶- عرق بدن اسب آبی، قرمز رنگ است و اینگونه به نظر می رسد که گویا در حال خون ریزی هستند.

۱۷- آلپاکا (گونه ی اهلی شده ی شتر لاما) می تواند از تنهایی بمیرد.

دانستنی‌های جالب در مورد حیوانات که شاید باور نکنید+تصاویر

۱۸- چشمان گوزن شمالی در تابستان طلایی و در طول زمستان آبی است.

دانستنی‌های جالب در مورد حیوانات که شاید باور نکنید+تصاویر

منبع خبرنگاران جوان

نوشته شده در تاریخ شنبه 4 اسفند 1397    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات