درمان‌های خانگی برای رفع گرفتگی صدا + علت گرفتگی صدا

خواننده‌ها و افرادی که مجبورند با صدای بلند صحبت کنند، اغلب از گرفتگی صدا رنج میبرند. برای درمان گرفتگی صدا خوردن شربت شلغم و عسل مفید است.
گرفتگی صدا
ارهای صوتی به وجود اورنده صدا و حنجره عضوی است که صدا از آن خارج میشود و در ابتدای نای و مری قرار دارد. هر گونه عفونت یا مشکل در حنجره و گلو، موجب ناراحتی در هنگام غذا خوردن، نفس کشیدن، بلعیدن یا صحبت کردن میشود. افرادی که از صدای خودشان سود بزرگی میبرند مانند خوانندهها و یا افرادی که به واسطه شغلشان مجبورند بیشتر اوقات با صدای بلند صحبت کنند مانند معلمان و اساتید، اغلب اوقات از گرفتگی صدا رنج میبرند و از آن شکایت دارند. هچنین در سایر موارد نیز ممکن است گرفتگی صدا رخ دهد مانند آلرژی و حساست و یا هنگام سرما خوردگی این حالت بیشتر اتفاق می افتد.

علت گرفتگی صدا چیست؟

برخی علتهای متداول در بروز گرفته شدن صدا عبارتند از

 • فریاد زدن، گریه کردن و بلند صحبت کردن به مدت طولانی
 • عفونتهای گلو، سرماخوردگی، عفونت سینوسها یا سرفههای پی در پی
 • آلرژی (باعث تورم و حساس شدن حنجره و تارهای صوتی میگردد)
 • بیماریهای مرتبط با تیروئید و رشد خوش خیم یا بدخیم غده تیروئید
 • آلودگی و خشکی هوا
 • ضربه مستقیم به حنجره
 • برخی بیماریهای عصبی مانند ام اس و سکته مغزی که بر روی اعصاب این ناحیه اثر میگزارند.

 راهکارهای درمان خانگی گرفتگی صدا

 • خوردن مایعات فراوان و گرم و مرطوب نگه داشتن حنجره

خوردن مایعات فراوان و گرم نگه داشتن حنجره و مرطوب کردن هوای تنفسی بیشترین تاثیر را برای درمان گرفتگیهای ناشی از فریاد زدن و صحبت کردن با صدای بلند است. استراحت صوتی و عدم استفاده از مواد تحریک کننده حنجره نیز به درمان سریعتر کمک خواهد کرد.

 • شلغم

یکی از بهترین درمانها برای باز شدن صدا، خوردن شلغم و غرغره کردن آبی است که در آن شلغم جوشیده و پخته شده است.

 • شربت شلغم و عسل

خوردن ترکیب شلغم و عسل نیز از دیگر راهکارهای درمان خانگی گرفتگی صدا است. به این منظور یک شلغم سفید را به صورت افقی دایره دایره برش دهید و روی برشها عسل بمالید. سپس آنها را محکم نگه داشته و در جهت طولی برش دهید. و دوباره روی آن عسل بمالید. برشهای شلغم را بر روی هم قرار دهید، برای این کار میتوانید شلغمها را با نخ آشپزی یا نخی که تمیز شسته شده باشد به هم ببندید. 12 – 14 ساعت اجازه دهید به حال خود بماند. شربت شلغم و عسل در پایین ظرف جمع خواهد شد. یک قاشق چایخوری از این شربت را سه بار در روز همراه با آب گرم بخورید. این شربت در باز شدن صدا بسیار موثر است.

 

 • دمنوش گل گاوزبان و عناب

دمنوش تهیه شده از گیاه دارویی گل گاو زبان و عناب را بهتر است به صورت گرم و روزی دو مرتبه میل نمایید.

 • انجیر و بادام به همراه عسل

برای تسکین تحریکات مزمن گلو و حنجره، استفاده از ترکیب بادام و انجیر بسیار مفید است. 2 تا 3 عدد انجیر خشک و به همان مقدار بادام را به مدت دو تا 3 ساعت در آب بخیسانید. سپس بادامها را پوست بکنید. بادامها و انجیرها را با یکدیگر آسیاب کرده تا خمیر نرمی حاصل شود. سپس به آن یک قاشق چایخوری عسل اضافه نمایید. این مخلوط را به همراه آب گرم یا شیر داغ هر شب قبل از خواب بنوشید.

 • دمنوش مخلوط گل زوفا، بنفشه کاکوتی و آویشن

این مخلوط باعث تقویت تارهای صوتی شده و عفونت گلو از بین میبرد. استفاده از این مخلوط، یک روش قدیمی و سنتی برای درمان گرفتگی و دورگه‌ای شدن صدا در زمان عارضه سرماخوردگی است.

 • آب پیاز و عسل

یک قاشق چایخوری آب پیاز که با یک قاشق چایخوری عسل مخلوط شده باشد، برای درمان گرفتگی صدا بسیار مفید و موثر است.

 • دارچین و هل

از دیگر راههای باز شدن صدا، غرغره پودر دارچین به همراه هل است. به این منظور پودر دارچین را خیسانده و به میزان یک قاشق چایخوری از آن به همراه همان مقدار هل کوبیده شده را در یک لیوان آب مخلوط کنید و هر شب با این محلول غرغره کنید.

 • شیرین بیان و قند

مخلوط شیرین بیان و قند برای درمان گرفتگی حنجره مفید است و گلو را آرام میکند. مقادیر مساوی از شیرین بیان و قند را با هم آسیاب کرده و مخلوط آن را درشیشه بریزید. هر دفعه نصف قاشق چایخوری از این ترکیب را برداشته و در دهان نگه دارید. اجازه دهید تا با بزاق دهان مخلوط شود و در هر مرتبه مقدار کمی از آن را به اهستگی قورت دهید.

 • چهارتخمه

در طب سنتی، خوردن لعابی که پس از جوشاندن چهار تخم یا چهار دانه حاصل می شود، برای درمان گرفتگی صدا، نرم کردن سینه و تارهای صوتی مفید دانسته شده است. دانه «به» به تنهایی، بامیه، خوردن سیب همراه با جویدن دانه هایش نیز باعث نرمی صدا می شود.

در پایان لازم است بدانیم، چنانچه هرگونه تورم یا برامدگی بیرونی در ناحیه گلو و حنجره مشاهد نمودید، بایستی بیدرنگ به پزشک مراجعه نمایید. گرفتگی طولانی مدت صدا و عدم بهبود با درمانهای خانگی، هرگز نباید سرسری گرفته شود و یا از آن غفلت کرد.

منبع :ستاره

نوشته شده در تاریخ شنبه 23 تیر 1397    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

نوشیدنی که رگ‌های قلبتان را به سرعت باز می‌کند

طبق نتایج حاصل از تحقیقات جدید، مصرف چای سبز در جلوگیری از ذخیره چربی در کبد و همچنین کاهش وزن موثر است.
طبق مطالعه منتشر شده در مجله تغذیه و متابولیسم، چای، به ویژه نوع سبز و سیاه آن، می‌تواند از ذخیره‌سازی چربی در کبد و کاهش قند خون جلوگیری کند.

این مطالعه توسط گروهی از محققان دانشگاه تونس و پاریس انجام شد؛ تیم تحقیقاتی اثرات مصرف طولانی مدت چای سبز و چای سیاه را بر هضم چربی موش‌هایی که دارای رژیم غذایی با چربی بالا بودند، بررسی کردند.

به موش‌هایی که در این آزمایش مورد بررسی قرار گرفتند، به مدت ۱۰ هفته، چای سبز دم کرده، چای سیاه و دارونما داده شد و میزان چربی دفع شده در مدفوع، میزان چربی کبد، وزن بافت چربی شکم، میزان مصرف غذا و افزایش وزن بدن موش‌ها را اندازه‌گیری کردند.

نتایج نشان داد که مصرف ۱۰ هفته چای سبز و چای سیاه با افزایش دفع لیپید‌ها از راه مدفوع همچنین دفع تری گلیسیرید باعث کاهش هضم لیپید‌ها و بافت چربی می‌شود.

نقش چای در جلوگیری از ذخیره‌سازی چربی در کبد و کاهش قند خون

علاوه بر این، مصرف چای، کاهش وزن بدن موش‌های تغذیه شده با رژیم غذایی پرچربی را به دنبال داشت؛ در همین زمینه چای سیاه در مقایسه با چای سبز موثرتر عمل کرده است.

این تیم تحقیقاتی معتقد است که این نوشیدنی‌ها با داشتن مقادیر زیاد TPC و کافئین می‌توانند جایگزین طبیعی برای جلوگیری از چاقی باشند.»

چای سبز در مقابل چای سیاه

هر دو چای سبز و چای سیاه از گیاهی به نام کاملیا سیننسیس ساخته می‌شوند اما فرایند تبدیل شدن به این ماده به چای متفاوت است  و  فرایند پردازش برگ چای سبز کمتر است؛ این در حالی است که چای سیاه تحت فرایند اکسیداسیونی به نام تخمیر قرار می‌گیرد؛ هر ۲نوشیدنی خواص زیادی را دارند؛ گرچه ممکن است تفاوت‌هایی جزئی با هم داشته باشند.

نقش چای در جلوگیری از ذخیره‌سازی چربی در کبد و کاهش قند خون

هنگامی که پای خواص ضد سرطان در میان باشد، چای سبز بیش از چای سیاه حرف برای گفتن دارد؛ چای سبز نسبت به چای سیاه حاوی مقادیر بیشتری کاتچین‌ها، مانند EGCG است؛ EGCG فعالیت ژن را در سلول‌های سرطانی تنظیم می‌کند و می‌تواند با رشد سرطان مبارزه کند.

هر ۲ چای سیاه و سبز در تامین سلامت قلب و عروق نقش دارند؛ براساس یک مطالعه منتشر شده در مجله شیمی بیولوژیکی، فعل و انفعالات مقادیر فراوان EGCG در چای سبز در کنار سلول‌های تشکیل دهنده عروق خونی و سلول‌های اتوفاژی انجام و در نهایت موجب محافظت از سلول‌ها می‌شود.

این خاصیت چای سبز همچنین به تنظیم میزان کلسترول خون کمک می‌کند؛ به گفته موسسه لینوس پالینگ، چای سیاه باعث تقویت عملکرد رگ‌های خونی در افراد مبتلا به بیماری قلبی عروقی می‌شود.

نقش چای در جلوگیری از ذخیره‌سازی چربی در کبد و کاهش قند خون

سطح کافئین چای سبز و سیاه متفاوت است؛ چای سیاه حاوی کافئین بالاتری است و کافئین چای سیاه بین ۴۲ تا ۷۲ میلی گرم در هر فنجان است. این در حالی است که چای سبز حاوی ۹ تا ۵۰ میلی گرم کافئین در هر فنجان است.

کافئین  را به طور موقت افزایش می‌دهد، باعث افزایش بهره‌وری می‌شود و به کاهش وزن کمک می‌کند همچنین کافئین می‌تواند یک فرد را در طول شب بیدار نگه دارد به همین دلیل مصرف کافئین باید محدود شود.

منبع: science.news

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 20 تیر 1397    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

چگونه ناراحتی معده را درمان کنیم؟

محققان طب سنتی راهکاری ساده برای درمان ناراحتی معده بیان کرده‌اند؛ زمانی که معده درد دارید مصرف نمک دریا قبل و بعد از غذا، مصرف زیره، شیرین بیان، آویشن و بابونه، ترکیب یک لیوان عرق نعنا و یک قاشق مربا خوری تخم بارهنگ به همراه یک قاشق عسل یک ساعت بعد از صرف شام و بادکش گرم شکم از جمله مهم ترین موارد مصرف محسوب می شوند همچنین قرص امپرازول برای معده درد تاثیر مهم دارد.

///پوست میوه‌ای که معجزه می‌کند/راهکاری برای درمان کاهش موی صورت/ برای درمان افسررگی با این فرشته روی زمین صحبت کنید/چهره‌ای زیبا را بدون آرایش تجربه کنید

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 20 تیر 1397    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

درمان رشد موی صورت زنان

بسیاری از خانم‌ها از رشد موهای صورت  خود ناراحت هستند و برای از بین بردن آن راه‌های مختلفی را امتحان می‌کنند؛ خوب است بدانیم راهی ساده برای درمان این موها وجود دارد؛ برای کاهش موهای صورت خود هر شب یک قرص ویتامین  E میل کنید، پوست مرغ اصلا مصرف نکنید چرا که پوست آن هورمون زیادی دارد که باعث رشد بیش از حد موی صورت خواهد شد، اما عرق رازیانه و گزنه زیاد مصرف کنید که با این ترفندهای ساده و ابتدایی می‌توانید از پر پشتی موهای صورت خود خلاص شود.

///پوست میوه‌ای که معجزه می‌کند/راهکاری برای درمان کاهش موی صورت/ برای درمان افسررگی با این فرشته روی زمین صحبت کنید/چهره‌ای زیبا را بدون آرایش تجربه کنید

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 20 تیر 1397    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

خواص پوست موز چیست؟

جالب است بدانیم پوست موز ضد سرطان است و کلسترول را کاهش می‌دهد همچنین زمانی که خواب پریشانی دارید؛ پوست موز مصرف کنید چرا که به داشتن خوابی آرام کمک می‌کند، علاو ه بر آن  موز برای درمان معده درد مفید است و باعث نظم حرکات روده می شود.

از دیگر مزایای این میوه کم به رفع افسردگی است همچنین  اگر در هضم غذا مشکل دارید  این ماده در بهبود هضم و رفع چاقی بسیار موثر بوده و می‌تواند بسیاری از بیماری‌ها را درمان کند. 

///پوست میوه‌ای که معجزه می‌کند/راهکاری برای درمان کاهش موی صورت/ برای درمان افسررگی با این فرشته روی زمین صحبت کنید/چهره‌ای زیبا را بدون آرایش تجربه کنید

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 20 تیر 1397    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

نوشابه‌های گازدار، سمی خوشمزه/ مصرف روزانه چای غلیظ باعث پوکی استخوان می‌شود

قند فراوان و اسید فسفریک موجود در نوشابه مشکلات زیادی از جمله مشکل کبدی و دفع کل

سیم از طریق کلیه‌ها که در ادامه باعث پوکی استخوان هم می‌شود را برای فرد ایجاد می‌کند.

 مایعات و نوشیدنی‌های متنوعی برای رفع تشنگی در همه فصول سال وجود دارد که انسان به کمک آن‌ها علاوه بر رفع تشنگی خود، از نوشیدن آن‌ها لذت می‌برد و گاهی شروع کردن روز با مصرف برخی از آن‌ها یک روز لذت‌بخش و متفاوتی را برای او به ارمغان می‌آورد.

در میان نوشیدنی‌های متفاوت و رنگارنگی که پیرامون انسان امروزی وجود دارد، گروهی علاوه بر طعم دلچسب خود خواص زیادی برای او دارند و گروهی هم با وجود طعم وسوسه‌انگیز خود سودی برای او ندارند، بلکه ضرر و زیان‌های بسیاری را هم به او تحمیل می‌کنند.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی با بیان اینکه نوشیدنی‌های طبیعی و بدون قندی که در خانه تهیه می‌شود برای انسان مفید و نوشیدنی‌های صنعتی یا مواردی که بیرون از خانه با قند فراوان تهیه می‌شود مضر است، اظهار می‌کند: یکی از نوشیدنی‌هایی که اگر صحیح مصرف نشود می‌تواند بسیار مضر باشد، چای است، چای‌ها انواع مختلف دارند، اما نوعی که بیشتر در جامعه ایرانی استفاده می‌شود، چای سیاه است.

پروانه صانعی می‌افزاید: اگر به چای سیاه رنگدانه یا طعم‌دهنده اضافه شود، مطمئناً اثرات مفید خود را از دست می‌دهد و علاوه بر این اگر مقدار زیادی چای سیاه غلیظ به صورت روزانه مصرف شود، اگزالات موجود در آن می‌تواند برای فرد مضر باشد، به خصوص برای کسانی که مشکل سنگ کلیه دارند و مقادیر زیاد اگزالات می‌تواند مشکلات کلیه آن‌ها را تشدید کند.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی بیان می‌کند: به افرادی که مشکل رفلاکس معده دارند، توصیه نمی‌شود از چای سیاه استفاده کنند زیرا مشکل آن‌ها را تشدید می‌کند ولی در صورت تمایل به مصرف آن باید از چایی بسیار کم رنگ استفاده کنند.

* مصرف روزانه چای غلیظ باعث پوکی استخوان می‌شود

وی می‌گوید: افرادی هم که مشکل خاصی ندارند، بهتر است از چای سیاه کم رنگ استفاده کنند و مقدار مصرف آن از 3 تا 4 لیوان در روز بیشتر نشود، چون مصرف مقدار زیاد چای باعث دفع کلسیم از کلیه‌ها و در ادامه باعث پوکی استخوان می‌شود، فردی که سال‌ها چای غلیظ به مقدار زیاد مصرف کند دچار پوکی استخوان می‌شود پس باید هر چه زود‌تر این عادت غلط را اصلاح کند.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی معتقد است: چای سبز ضررهای چای سیاه را ندارد و می‌تواند فشار خون را کمی کاهش دهد، این نوشیدنی آنتی اکسیدان بسیار بالایی دارد، به شرط آنکه با حرارت زیاد آماده نشود، چراکه حرارت بالا باعث از دست رفتن آنتی اکسیدان‌های آن می‌شود.

صانعی متذکر می‌شود: انواع چایی‌های بسیار مفید دیگری که می‌تواند روزانه مصرف شود چای دارچین، چای به، چای زنجبیل و چای سیب است، البته به شرط آن‌که طعم‌دهنده و عطردهنده به آن‌ها اضافه نشده باشد، اما مصرف انواع چایی‌هایی که اسانس دارند و چایی‌های کیسه‌ای توصیه نمی‌شوند.

* چای سفید سرشار از آنتی اکسیدان

متخصص تغذیه و رژیم درمانی مطرح می‌کند: چای سفید گزینه مناسبی برای مصرف است و می‌تواند تأثیر خوبی در بدن داشته باشد، همچنین در چای سفید آنتی اکسیدان‌های خوب و فراوانی وجود دارد، تا به امروز مضراتی که برای چای سیاه ذکر شده، برای چای سفید مطرح نشده است، البته شاید به خاطر این است که مصرف آن به قدری زیاد نبوده که تحقیقات کاملی بر روی آن انجام شود.

وی با بیان اینکه یکی دیگر از نوشیدنی‌های پرمصرف ایرانیان آبمیوه‌های صنعتی است، در حالی که این محصولات فقط اسم آبمیوه را با خود یدک می‌کشند، اعلام کرد: اکثراً بر روی بسته‌بندی این محصولات نوشته شده است حاوی 10 یا حداکثر 20 درصد آبمیوه، ولی بر روی برچسب ترکیبات نوشته شده، عصاره پودر شده میوه‌ها، یعنی میوه‌ای که در کارخانه به صورت پودر درآمده و دوباره به این پودر آب اضافه شده و در این ترکیب استفاده شده است.

* آبمیوه‌های صنعتی باعث چاقی و دیابت می‌شوند

صانعی ادامه می‌دهد: این مقدار کم میوه با حرارت زیادی که برای پودر شدن متحمل شده ویتامین C، بسیاری از ویتامین‌های گروه B و اثرات مفید خود را از دست داده است، علاوه بر این 80 تا 90 درصد دیگر این ترکیب آب قند است، بنابراین توصیه به مصرف هیچ نوعی از آبمیوه‌های صنعتی از جمله رانی، ساندیس و یا هر نوع دیگر آن نمی‌شود؛ روی آن‌ها نوشته شده است طبیعی چون نظر تولیدکنندگان این است که 20 یا 10 درصد پوره میوه موجود در آن دلیل بر طبیعی بودن است.

وی تصریح می‌کند: این آبمیوه‌ها باید به صورت هرز‌گاه و حداقل ماهی یکبار مصرف شود، این موارد به دلیل دارا بودن قند بسیار زیاد، مشکل چاقی و دیابت را برای مصرف کنندگان خود در پی دارد، همچنین افرادی که دیابت یا بیماری قلبی دارند به هیچ عنوان نباید از این آبمیوه‌ها استفاده کنند زیرا بسیار زیان‌بار است.

* آبمیوه نمی‌تواند جایگزین میوه باشد

متخصص تغذیه و رژیم درمانی با توجه به اینکه آبمیوه‌های طبیعی که در خانه تهیه می‌شود مناسب‌تر از نوع صنعتی آن است و دارای قند طبیعی و خواص زیادی است، خاطرنشان می‌کند: آبمیوه طبیعی نمی‌تواند به اندازه خود میوه مفید باشد زیرا در آبمیوه بافت فیبری میوه که بسیاری از مواد مغذی میوه را در بردارد دور ریخته می‌شود.

وی عنوان می‌کند: میوه‌ها رنگدانه‌های بسیار خوبی دارند که می‌تواند برای بدن مفید باشد، علاوه بر این بافت فیبری میوه مقدار زیادی ترکیبات مفید برای بدن دارد که کمک می‌کند فرد دچار یبوست نشود ولی وقتی تبدیل به آبمیوه می‌شود، این موارد مفید را از دست می‌دهد؛ روزانه باید هر فردی حدود 3 تا 4 عدد میوه در برنامه خود داشته باشد، یک میوه به اندازه یک مشت بسته شده دست، به اندازه یک عدد سیب، پرتقال یا هلو درشت است.

* آبمیوه‌های طبیعی خانگی باید بلافاصله پس از تهیه شدن مصرف شوند

صانعی می‌افزاید: اگر آبمیوه طبیعی حتی ده دقیقه بماند، باعث می‌شود ویتامین C آن که دقیقاً در معرض هواست بسیار راحت از دست برود و مقدار آن کم شود، پس اگر نصف روز آبمیوه در یخچال بماند بسیاری از اثرات مفیدی که داشته است از بین می‌رود، مقدار مجاز آبمیوه برای هر فرد در طول روز، نصف یا یک لیوان است گرچه ترجیح داده می‌شود آبمیوه‌های طبیعی در طی هفته 1 یا 2 بار و هر بار به اندازه یک لیوان مصرف شود.

* شربت حاوی تخم شربتی و خاکشیر برای سیستم گوارش سودمند است

وی با اشاره به مفید بودن شربت‌های سنتی اذعان می‌دارد: شربتی که با تخم شربتی، خاکشیر یا کمی اسفرزه تهیه شده باشد، بسیار برای بدن مفید است، چراکه موادی که در این‌ها باعث حالت لعاب‌دار شدن می‌شود به شرط این‌که کم شیرینی باشد برای سیستم گوارشی بسیار سودمند است، یبوست را برطرف کرده و مقدار کمی از کلسیم مورد نیاز فرد را هم تأمین می‌کند.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی در ادامه بیان می‌کند: به این نوشیدنی‌ها می‌توان عرق بیدمشک، عرق کاسنی، عرق بهارنارنج، عرق نعنا و کمی گلاب هم اضافه کرد که علاوه بر خواص زیاد آن‌ها باعث خوش طعم‌‌تر شدن شربت هم می‌شوند ولی نباید از نبات یا شکر به مقدار زیاد برای شیرین کردن آن‌ها استفاده شود.

* شربت آلبالوی خانگی خواص آلبالو را از بین می‌برد

وی اظهار می‌کند: شربت سکنجبین هم یکی دیگر از مایعات مفیدی است که باید با شیرینی بسیار کم مصرف شود؛ شربت‌های خانگی دیگر مثل شربت آلبالویی که در منزل تهیه می‌کنند خواص زیادی ندارند و بهتر است کمتر از این موارد استفاده شود زیرا در طی زمانی که آلبالو حرارت زیادی می‌بیند تا عصاره آن جدا شود بسیاری از مواد مفید خود را از دست می‌دهد و همچنین مقدار بسیار زیادی شکر به آن اضافه می‌شود به همین دلیل این شربت یک نوشیدنی مفید نخواهد بود و فواید میوه به خاطر حرارت زیاد از دست رفته است.

* ماءالشعیر و دلستر حاوی مقدار کمی ویتامین هستند

صانعی تصریح می‌کند: ماءالشعیر حاوی مقداری عصاره مخمر آبجو است و چون الکلی ندارد از نظر اسلامی مشکلی برای مصرف آن نیست، مخمر آبجو مقداری از ویتامین‌های گروه B را در خود دارد و به همین خاطر می‌تواند تا حدودی برای بدن مفید باشد، ماءالشعیر شاید برای افراد خاصی توصیه شود از جمله افرادی که سنگ کلیه دارند، این نوشیدنی به دفع سنگ این افراد کمک می‌کند یا برای افرادی که کمبود وزن دارند و باید وزن‌شان را افزایش دهند، در این افراد از مقدار شکر موجود در ماءالشعیر یا دلستر می‌توان چشم‌پوشی کرد.

وی مطرح می‌کند: مخمر آبجوی موجود در دلستر کمتر از ماءالشعیر است، در نتیجه دلستر حاوی مقدار کمتری ویتامین‌های گروه B نسبت به ماءالشعیر است، ماءالشعیر یا دلستری که در ایران به صورت صنعتی تولید می‌شود حاوی مقدار زیادی قند است گرچه به اندازه قند موجود در نوشابه نیست، یک لیوان نوشابه 30 گرم شکر دارد در صورتی که یک لیوان ماءالشعیر یا دلستر حاوی 20 گرم شکر است ولی به هر حال قند آن‌ها زیاد است و استفاده روزانه از دلستر یا ماءالشعیر به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود.

* نوشابه‌های گازدار سمی خوشمزه

متخصص تغذیه و رژیم درمانی عنوان می‌کند: خیلی از افراد جامعه می‌دانند که قند برای آن‌ها مضر است و به همین دلیل در مصرف قند و شکر احتیاط می‌کنند ولی گاهی همین افراد در کنار غذای ظهر و شب یک تا دو لیوان نوشابه می‌نوشند و چون قند موجود در آن دیده نمی‌شود و به چشم نمی‌آید متوجه قند مصرفی خود نمی‌شوند، در صورتی‌ که قند موجود در هر لیوان نوشابه به اندازه 30 گرم شکر یا 12 حبه قند است، 12 حبه قند یعنی یک قندان کوچک قند که همراه با یک وعده‌غذایی مصرف شود و این بسیار زیان‌آور است.

وی اذعان می‌کند: نوشابه‌ها علاوه بر قند فراوان اغلب اسید فسفریک هم دارند که اسید فسفریک و رنگ‌های موجود در آن مشکلات زیادی از جمله مشکلات کبدی و دفع کلسیم از طریق کلیه‌ها که در ادامه باعث پوکی استخوان هم می‌شود را برای فرد ایجاد می‌کند، همچنین اگر زمان زیادی روی دندان‌ها باقی بماند و قبل از خواب دندان‌ها مسواک نشوند، باعث خرابی دندان هم می‌شود.

صانعی در پایان متذکر می‌شود: گاز‌دار بودن نوشابه یکی دیگر از مضرات آن است که مشکلات گوارشی را به همراه دارد و همچنین مصرف نوشابه‌های گازدار یکی از مهم‌ترین دلایل اضافه وزن است، نوشابه هیچ منفعتی  برای بدن انسان ندارد و تنها ارمغان آن برای انسان بیماری و مشکلات متعدد است.

بهتر است برای رفع تشنگی از نوشیدنی‌هایی که خود باعث تشدید تشنگی نمی‌شوند، استفاده شود، زمانی که آبمیوه‌های صنعتی یا شربت‌های شیرین خانگی برای رفع تشنگی انتخاب شود، به خاطر قند فراوان موجود در آن‌ها بلافاصله بعد از نوشیدن، احساس تشنگی دوباره به سراغ انسان می‌آید، بنابراین بهترین نوشیدنی برای رفع تشنگی آب است که مهم‌ترین نیاز بدن هر فردی است.

منبع: فارس

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 13 تیر 1397    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

خواص کاربردی این ترش خوشمزه شما را شگفت‌زده می‌کند

مرکبات تاثیر بسیاری در سلامت افراد دارند اما یکی از مرکبات علاوه بر تاثیر مستقیم بر سلامتی می‌تواند مشکلات روزانه شما را نیز حل کند.
شما حتی نمی‌توانید حدس بزنید که لیمو تا چه اندازه می‌توانید خاصیت داشته باشد.
خواص لیمو تنها محدود به تاثیرات مثبت آن بر سلامتی نیست، در واقع با استفاده از لیمو، می‌توانید مقادیر زیادی در هزینه پزشکی، دارویی، لوازم آرایشی و حتی اسپری‌های ‌تمیز کننده پر از مواد شیمیایی غیرطبیعی صرفه جویی کنید که در این گزارش به آن اشاره می‌کنیم.

لیمو دارویی برای کاهش فشار خون

امروزه افراد زیادی از فشار خون بالا رنج می‌برند و تنها با کمک دارو می‌توانند وضعیت سلامت خود را بهبود بخشند، یک عدد لیمو تازه را به یک فنجان گرم آب اضافه و ناشتا آن را میل کنید تا فشار خونتان کاهش یابد.

خداحافظی با بوی بد یخچال با لیمو

برای از بین بردن بوی بد یخچال، اول از همه باید غذاهایی که برای مدت طولانی در یخچال مانده‌اند را از آن خارج کنید، سپس چند قطره آب لیمو را روی یک تکه پنبه بریزید و آن را برای چند ساعت در یخچال قرار دهید.

سلامت روانی با مصرف لیمو

هر گاه احساس افسردگی و اضطراب کردید، لیمو بخورید یا آب لیمو را بنوشید؛ عطر لیمو دارای خواصی است که باعث افزایش شادابی می‌شود.

تمیز کردن تخته برش با لیمو

اصولا تمیز کردن و از بین بردن بوی بد تخته برش گوشت کمی دشوار است، این موضوع سخت‌تر خواهد شد اگر شما بر روی آن پیاز، ماهی یا سیر را خرد کرده باشید، برای از بین بردن بوی بد و باقیمانده مواد از روی تخته برش، یک نیمه لیمو را بر روی تخته برش بکشید و شاهد تمیز شدن آن باشید.

لیمو بخورید تا کلیه‌ سنگ ساز نداشته باشید

یکی دیگر از مزایای مصرف منظم آب لیمو با آب، جلوگیری از سنگ کلیه است، لیمو به افزایش تولید سیترات ادرار کمک می‌کند. سیترات ادرار ماده‌ای است که از تشکیل بلورها و سنگ جلوگیری می‌کند.

با لیمو، مورچه‌ها را از خانه فراری دهید

برای فراری دادن مورچه‌ها از خانه آب لیمو را بر روی طاقچه‌ها و آستانه درب‌ها اسپری کنید، با قرار دادن قطعات کوچک لیمو بر روی ترک و حفره آشپزخانه حشرات و مورچه‌ها را فراری دهید. 

لیمو، محو کننده لکه‌های صورت

شما می‌توانید کرم‌های گران قیمت زیادی را برای درمان لکه‌های پوستی خود پیدا کنیدف استفاده از این کرم‌ها را فراموش کنید. مقداری آب لیمو را به مدت 15 دقیقه روی قسمت دارای لک بدن خود بگذارید. این کار هیچ ضرری برای پوست شما ندارد.

پاکسازی صورت با لیمو

از لیمو برای از بین بردن جوش و آکنه استفاده کنید، پوست خود را با آب لیموی تازه بشویید؛ بعد از چند روز شاهد اثر شگرف آن خواهید بود.

موهایتان را با لیمو هایلایت کنید

آیا دوست دارید رنگ موهایتان بدون استفاده از رنگ و مواد شیمیایی روشن‌تر شود؟ فراموش نکنید همیشه برای هر خواسته‌ و مشکلی یک راه حل وجود دارد. ¼ فنجان آب لیمو را به ¾ فنجان آب اضافه کنید. موهایتان را با این محلول شستشو دهید و تا زمان خشک شدن آنها را در زیر نور خورشید قرار دهید.

پوست آرنج دستتان را با این ترکیب نرم کنید

برای داشتن پوست آرنج نرم‌تر، مقداری جوش شیرین را به آب لیموی طبیعی اضافه کنید و آن را هر روز به پوست آرنج خود بمالید.

مشکلات گوارشی را با لیمو دور بزنید

 مشکلات گوارشی بسیار شایع‌تر از آنچه هستند که شما فکر می‌کنید، نوشیدن آب لیموی تازه کلید بدن سالم است؛ آب لیموی تازه به بهبود گوارش کمک می‌کند. همچنین با از بین بردن سموم بدن، منجر به تصفیه خون و کاهش سستی بدن می‌شود.

آسانترین راه برای بهبود سر درد

چند قاشق آب لیمو با چای داغ، دوای درد شما در هنگام سردرد است. اگر از میگرن رنج می‌برید، لیموی تازه در عرض یک دقیقه شما را درمان می‌کند و شما برای بهبود سردرد خود مجبور به مصرف قرص‌های بیشتر نخواهید بود.

کاهش درجه تب با مصرف لیمو

سرماخوردگی و تب و لرز در شب‌های زمستانی مشکلی رایج است. سیستم ایمنی بدن شما اساسا در معرض بیماری قرار دارد، به همین دلیل مصرف ویتامین C بسیار حائز اهمیت است؛ با استفاده از لیمو شما می‌توانید درجه حرارت بدن خود را کاهش دهید.

راهی برای تازه ماندن میوه و سبزیجات در یخچال

سبزیجات و میوه پس از پوست کندن و برش به سرعت تیره می‌شوند، هنگام درست کردن سالاد میوه، کمی آب لیمو را بر روی آن بریزید و رنگ میوه‌های خود را حفظ کنید. با این کار دیگر سیب‌ها، موز، گل کلم و هر میوه دیگری که می‌خورید، تیره نخواهد شد.

بوی بد دهان را با لیمو از بین ببرید

نلیمو نه تنها بوی بد را از آشپزخانه بلکه از دهان شما نیز از بین می‌برد. علاوه بر این، لیمو خونریزی لثه را متوقف می‌کند و می تواند درد دندان‌ها را کاهش دهد. برای کاهش دندان درد، به آرامی لیمو را روی لثه‌های خود ماساژ دهید و آن را به سرعت بشویید.
منبع خبرنگاران جوان

نوشته شده در تاریخ جمعه 1 تیر 1397    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

همه دردهایتان را با ۱۵ ماده طبیعی فوق العاده درمان کنید

استفاده از آرام‌بخش‌های طبیعی بسیار رایج است، در این مطلب ۱۵ ماده طبیعی موثر در کاهش درد را معرفی کرده‌ایم.  

 طبیعی است که وقتی درد به سراغمان می‌آید بسیاری از ما ترجیح می‌دهیم از دارو استفاده نکنیم اما در عین حال تحمل درد دشوار است و ما می‌خواهیم از شر درد خلاص شویم.
 
در این زمان اولین چیزی که به ذهن ما می‌رسد استفاده از مسکن‌ها و آرام‌بخش‌های طبیعی است، شما حتی می‌توانید آنها را در آشپزخانه خود پیدا کنید، به یاد داشته باشید در صورتی که درد شما متوقف نشد حتما به پزشک مراجعه کنید.
 
چای و بابونه
بابونه به دلیل داشتن خواص ضد عفونی و آنتی بیوتیک، برای تسکین درد فوق‌العاده است، فرقی نمی‌کند که شما از سردرد، درد عضلات یا مفاصل رنج می‌برید، فقط کافی است از چای یا از روغن بابونه استفاده کنید. علاوه بر این، بابونه برای ریلکس کردن نیز مفید است.
 
 زردچوبه
مردم هند و آسیا نمی‌دانند  چقدر خوش شانس هستند که زردچوبه بخشی از ادویه روزانه مصرفی آنهاست، برای تسکین درد خود استفاده از این ادویه گیاهی شگفت‌انگیز را شروع کنید، زردچوبه جدای از عطر فوق‌العاده، دارای خواص آنتی سپتیک، آنتی بیوتیک و آنتی اکسیدان است و می‌تواند سه برابر بیشتر از یک آسپیرین موثر باشد.

گل میخک و روغن گل میخک

گل میخک درمان مناسب از بین بردن حالت تهوع، دندان درد و التهاب لثه است، برای از بین بردن درد فقط کافی است یک یا دو میخک را در دهان خود را برای چند دقیقه نگه دارید؛ میخک در عین حال با داشتن اژنوول در درمان عفونت‌های قارچی و بیماری‌های قلبی عروقی هم موثر است، اژنوول ماده فعال در روغن میخک، یک ماده طبیعی رقیق کننده خون محسوب می‌شود.
 
 پوست بید
خوب یا بد، پوست بید در اغلب آشپزخانه‌ها پیدا نمی‌شود اما برای درمان مواردی مانند سردرد، کمر درد و درد ناشی از آرتروز، بسیار مفید است. شما می‌توانید آن را هر طور که مایل بودید، مصرف کنید. می‌توانید پوست آن را در چای بجوشانید یا در قالب مکمل‌های مایع یا کپسول مصرف کنید.
 
 رزماری
رزماری را نیز در قالب پودر و به عنوان طعم دهنده چای موجود است. مزایای رزماری بی‌شمار است. از داشتن ویتامین B6، آهن و کلسیم گرفته تا منبع غنی آنتی اکسیدان و بهبود گوارش همگی از خواص رزماری هستند. لازم به ذکر است که استنشاق بوی رزماری در بهبود علائم میگرن نیز موثر است.
 
 بابونه گاوی
هیچ مشکلی نیست که این گیاه در درمان آن موثر نباشد و برای درمان مشکلاتی مانند آسم، آرتروز، سرگیجه یا حالت تهوع فوق‌العاده است. همچنین دردهایی مانند درد دندان، سردرد، میگرن و درد معده تقریبا بلافاصله پس از استفاده از این گیاه از بین می‌رود، البته استفاده از آن برای زنان باردار به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.
 
 اسانس اسطوخودوس
روغن به دست آمده از این گل زیبا به طور باور نکردنی قدرتمند است، این اسانس نه تنها ضد اسپاسم و ضد التهاب است بلکه درد را نیز کاهش می‌دهد؛ همچنین تاثیر مثبتی بر وضعیت ذهنی و عاطفی شما می‌گذارد، هر گاه احساس کردید به آرامش و دوری از استرس نیاز دارید، از عطر اسانس اسطوخودوس استفاده کنید.
 
ریحان مقدس
هنگامی که شما شروع به استفاده از این گیاه دارویی می‌کنید، به علت خواص ضد التهابی و عناصر آنتی اکسیدانی آن درد را فراموش خواهید کرد. ریحان برای کنترل هورمون‌های استرس مانند کورتیزول و آدرنالین نیز مفید است.
 
پنجه شیطان
بر خلاف نام این گیاه، پنجه شیطان از گیاهان بسیار مفید است. این گیاه قرن‌هاست که در آفریقای جنوبی برای کاهش درد ناشی از آرتروز، درد کمر و یا حتی یک سردرد ساده کاربرد دارد؛ در حال حاضر در ساخت برخی از مکمل‌های دارویی از پنجه شیطان استفاده می‌شود.
 
زنجبیل
بهترین چیز در مورد زنجبیل این است که شما می‌توانید از آن به روش‌های مختلف استفاده کنید، برخی دوست دارند از آن به عنوان ادویه غذا استفاده کنند در حالی که برخی افراد آن را به چای یا لیموناد اضافه می‌کنند. زنجبیل علاوه بر از بین بردن درد مفصلی و عضلانی برای کمک به حالت تهوع و خستگی صبحگاهی مفید است.
 
 گیلاس
در این میوه بسیار خوشمزه آنتوسیانین وجو دارد که از ریزمغذی‌های مسئول کاهش درد است؛ این ماده آنزیم‌های درد را مهار می‌کند، در عین حال از بدن در برابر سرطان محافظت می‌کند.
 
 کپسایسین
کپسایسین، یک ماده فعال در فلفل تند است. این ماده باعث بی‌حس شدن گیرنده‌های درد می‌شود، این ماده همچنین برای درمان زخم‌ها و جلوگیری از عفونت‌های باکتریایی نیز مناسب است.
 
آب آلبالو
آب آلبالو خواص مفید زیادی دارد. از آلبالو برای جلوگیری و درمان‌ عفونت‌های دستگاه ادراری استفاده می‌شود، آب آلبالو نیز برای کاهش سوزش ادرار به علت عفونت مفید استف همچنین آب آلبالو برای درمان دیابت نوع 2، خستگی مزمن، بیماری‌های قلبی و سندرم متابولیک کاربرد دارد.
 
 اسانس وینترگرین
اثر اسانس وینترگرین بسیار شبیه آسپرین و حتی بسیار سالم‌تر از آن است؛ وینترگرین به غیر از کاهش درد، هضم را بهبود می‌بخشد و به درمان سرماخوردگی یا آنفولانزا کمک می‌کند، مصرف وینترگرین به زنان برای تسکین علائم پیش قاعدگی توصیه می‌شود.
 
 برگ توس
برگ توس درمان درد بسیاری از مشکلات است، برگ توس به داشتن اثرات ضد اسپاسم، سم‌زدایی، رطوبت، دیورتیک و ضدقارچی معروف است؛ بهتر است آن را هنگام درد نیز امتحان کنید. آنزیم‌های برگ توس یکی از قوی ترین داروهای ضددرد هستند.

نوشته شده در تاریخ جمعه 1 تیر 1397    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات