ترفندهای محافظت از چشم‌ها در برابر مانیتور

با انجام روش‌های جالب عوارض استفاده از گوشی‌های هوشمند و رایانه را به حداقل برسانید.

 امروزه با پیشرفت تکنولوژی در جهان استفاده از تلفن‌های هوشمند و مانیتور‌ها وقت زیادی را از انسان می‌گیرند و به نوبه خود باعث خستگی چشم‌ها می‌شوند. باید بدانید که زل زدن طولانی مدت به صفحه  مانیتور می‌تواند اختلالات بینایی زیادی را برای شما به ارمغان بیاورد.

زل زدن به مانیتور

با توجه به مطالعات علمی گوناگون ۵۰ تا ۹۰ درصد افراد بعد از تماشای صفحه مانیتور دچار خستگی، خارش، قرمزی و درد در ناحیه چشم می‌شوند که این علائم می‌تواند با سردرد، درد‌های مغزی و کمر درد نیز همراه باشد.

راهکار محافظت از سلامتی در برابر مانیتور

استراحت چشم‌ها

با توجه به تماشای طولانی مدت و زل زدن به صفحه مانیتور ممکن است عوامل خطرسازی در این زمینه گریبانگیر شما شود که برای جلوگیری از اختلالات بینایی و تاری دید بهتر است هر نیم ساعت یک بار به مدت ۲ الی ۳ دقیقه نگاه خود را به اطراف متمرکز کنید.

حرکات یوگا

یکی از موثر‌ترین روش‌ها برای استراحت چشم‌ها انجام تمرینات یوگای چشم است. یوگای چشم شامل مجموعه‌ای از حرکات آرام کننده‌ است که هر زمان از روز انجام آن توصیه می‌شود. برای مثال خیره شدن بدون پلک زدن به یک شی به مدت ۲۰ ثانیه پس از یک ربع استفاده از مانیتور می‌تواند تاثیر فوق العاده‌ای در رفع خستگی چشم داشته باشد.

مرطوب کردن چشم‌ها

پس از مشاهده خستگی یا سوزش در چشم کافی است تنها برای مدت چند ثانیه با حرکات زیگزاگی به منظور افزایش رطوبت در کره چشمان خود، به اشیای اطرافتان نگاه کنید.

خستگی چشم

پلک زدن سریع

برای جلوگیری از خستگی چشم بعد از تماشای مانیتور پس از چند مرتبه پلک زدن، چشمان خود را به مدت ۲۰ ثانیه بسته نگه دارید و سپس با چشمان بسته به جهات بالا، پایین، چپ و راست نگاه کنید و در همین حالت روی هر جهت ۵ ثانیه مکث کرده و سپس جهت نگاه را در حالی که هنوز چشم هایتان بسته است تغییر دهید.

جلوگیری از خم شدن کمر در مقابل صفحه مانیتور

نشستن درست در مقابل صفحه نمایش مانیتور و قرار دادن آرنج روی میز باعث جلوگیری از کج شدن مهره‌های ستون فقرات می‌شود. برای این کار باید از صندلی و میز مناسب استفاده کنید تا دید شما از بالا به مانیتور باشد چرا که از پایین نگاه کردن به صفحه نمایش می‌تواند باعث بروز مشکلات فراوانی برای سلامتی‌تان شود.

منبع خبرنگاران جوان

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 26 اسفند 1398    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

كرونا بزرگ ترین معلم من !!

درس كرونا این بود كه اگر حتى یك نفر بیمار  باشه و درمان نشه ، می تونه كل جهان رو درگیر كنه  .

كرونا به مرزها توجه اى نداره.
نه رنگ پوست براش مهمه ، نه نژاد !!

كرونا یاد داد سلامتى و زنده ماندن ما و عزیزانمون در گِروِ سلامتى غریبه هاست !!!!  وادارمون كرد حواسمون به سلامتى دیگران باشه تا خودمون بیمار نشیم.

(چه تفكرِ قشنگى)

كاش همه چى واگیر داشت!

اون جورى حواسمون به همدیگه بود كه كسى غم نداشته باشه ، مبادا به ما هم سرایت كنه.
و همه تلاش می كردیم تا غم و ریشه كن كنیم.
حتماً كه راه هاى پیشگیرى از غم رو به هم یاد می دادیم.

اگر كسى فقیر بود همه تلاش می كردیم كه فقر و ریشه كن كنیم تا مبادا خودمون بگیریم ، دیگه پول هامون رو از هم پنهان نمی كردیم.

از ناآگاهى كسى سوءاستفاده نمی كردیم و از صبح تا شب ویدیو و پست آموزشى شیر می كردیم!

اگر كسى محتاج بود ، از ترسِ سرایت به خودمون بى نیازش می كردیم.

اگر كسى تنها بود ، ترسِ تنها شدنِ خودمون  وادارمون می كرد به دادش برسیم .

اگر كسى ....
اگر .....

حتماً واژه : مشكل خودته ، به من مربوط نیست ، براى همیشه از فرهنگ لغت حذف می شد.

كاش همه چى واگیر داشت!

شاید خوشبختى هم اپیدمى می شد !!
                                   حکمت و حكایت

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 20 اسفند 1398    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: اجتماعی،     |
نظرات() 

ویروس کرونا؛ توصیه‌های مراقبتی در برابر کرونا

به گفته کارشناسان با رعایت برخی نکات ساده می‌توان از ابتلا به کرونا پیشگیری کرد و تنها ۱۵ درصد از مبتلایان به این بیماری نیاز به بستری در بیمارستان دارند.

اطلاعات افراد در مورد فرد مبتلا به کرونا تنها در مواردی مانند بستری فرد بیمار در خانه یا بیمارستان و تحت نظر بودن او نزد پزشک، قرنطیه شدن در محیط خانه، رعایت اصول بهداشت فردی و یا تنها یک شخص به عنوان پرستاری یا مراقبت از بیمار در منزل خلاصه می‌شود.

باید بدانید که تنها ۱۵ درصد از افرادی که بیماری آن‌هاتایید شده نیاز به بستری در بیمارستان‌ها دارند. مهم‌ترین راه برای مقابله با هر بیمار‌ی ویروسی یا غیر ویروسی پیشگیری است. برای پیشگیری از ابتلا به کرونا باید از تردد‌های غیر ضروری پرهیز کرده و راه انتقال این ویروس را با شست و شوی مداوم دست و رعایت بهداشت فردی از بین ببریم.

کرونا این روز‌ها نه تنها موجب گسست ما نشده است بلکه ما را بیش از پیش با هم متحدد کرده است، اتحادی که کمک می‌کند بیشتر مراقب سلامت جمعی خود باشیم تا در نهایت این ویروس ناخوانده را از کشور بیرون کنیم.

مسعود مردانی عضو کمیته کشوری مقابله با آنفلوانزا درباره مواجه با بیمار مبتلا به کرونا، گفت: افراد سعی کنند از ترددهای غیر ضروری در سطح شهرها خودداری کرده و در منزل استراحت کنند. تمام اعضای خانواده باید حوله و وسایل شخصی را از یکدیگر جدا کرده و در صورت احساس تب از داروی استامینوفن و هنگام بروز سرفه از شربت سرفه استفاده کنند. اما اگر تب و سرفه افراد بیش از ۵ روز طول کشید حتما باید به پزشک مراجعه شود.

این عضو کمیته کشوری مقابله با آنفلوانزا تصریح کرد: ادامه پیدا کردن تب، همراهی سرفه با تنگی نفس هنگام قدم زدن و کاهش سطح اشباع اکسیژن خون از علائم ابتلا به ویروس کروناست.

توصیه‌های مراقبتی در برابر کرونا

مردانی ادامه داد: آداب تنفسی باید رعایت شوند؛ برای مثال هنگام عطسه یا سرفه باید از دستمال کاغذی یک بار مصرف استفاده کرده و پس از انجام این کار آن را در یک سطل زباله دربسته انداخته و سپس دستان خود را با آب و صابون شستشو دهید.

عضو کمیته کشوری مقابله با آنفلوانزا درباره راه‌های انتقال ویروس کرونا، گفت: عمده راه‌های انتقال ویروس کرونا از طریق تماس آلوده دست با چشم، بینی و دهان منتقل می‌شود که انجام چنین کاری جایز نیست.

مواد غذایی که برای پیشگیری از کرونا باید مصرف شوند

محمد تقی انوشه متخصص تغذیه و رژیم درمانی درباره رعایت الگوی غذایی برای جلوگیری از ابتلا به کرونا، گفت: مصرف پروتئین‌های موجود در مواد غذایی مانند: گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ، شیر و حبوبات برای تقویت سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از ابتلا به کرونا مفید است.

او افزود: استرس عامل مخربی برای تضعیف سیستم ایمنی بدن است و با قرار نگرفتن در این جو باید به صورت منطقی و درست با این قضیه برخورد کنیم.

                                                                                          منبع خبرنگاران جوان

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 20 اسفند 1398    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

چند دقیقه شوخی با پدرها/ چه کسی کولر را خاموش می‌کند؟

خودتان قضاوت كنید، چه شب و روزهای تابستانی را بیدار شده اید و دیدید معجزه‌ای رخ داده، شما از گرما بیدار شده اید و این یعنی سرما نخورده‌اید!

 امان از این روزگار كرونایی... امان... همین یك جفت جوراب و شاید هم یك عرقگیر مردانه سهمشان بود، به بهانه كرونا پیچاندید! خدا را خوش می‌آید؟ دلتان می‌آید اصلا؟ از كل سال همین یك روز را دارند آن هم.... اصلا این روزگار، دیگر روزگار بشو نیست... آخر چه كسی دلش می‌آید همین هدیه كم و ناقابل را از كسانی كه سر تا سر سال كار می‌كنند و زحمت می‌كشند، به امورات درونی خانه هم رسیدگی می‌كنند و حواسشان به همه چیز هست دریغ كند.
 
خودتان قضاوت كنید، چه شب و روزهای تابستانی را بیدار شده اید و دیدید معجزه‌ای رخ داده، شما از گرما بیدار شده اید و این یعنی سرما نخورده‌اید. چرا؟ چون پدر جان كولر را خاموش كرده. چرا؟ واقعا كه... نگران سلامتی تان بوده دیگر.
 
نمره چشم‌هایتان هم رفته بالاتر؟ عینكتان ته استكانی شده؟ هیچ اشكالی ندارد. هر وقت قبض برق پرداخت كردید حساب می‌آید دستتان كه پدر چه درك بالایی داشته و شما چه ناخلف بوده اید كه عین بچه تخس‌های چهار پنج ساله حواستان نبوده به بابابرقی درونتان كه هی می‌گفته هرگز نشه فراموش لامپ اضافی خاموش!
 
حالا اینها هیچ... اگر پدر به موقع نرسد خانه و تلویزیون را روشن نكند، عمرا شما از اخبار موثق باخبر شوید، سرتان را فرو می‌كنید توی توهمات خبری مجازی و از دنیا بی خبر می‌مانید! پدر یعنی تماشای اخبار سر وقت مشخص، حتی در زمان‌هایی كه شما نمی‌خواهید خبر ببینید. خب... این آگاهی از رویدادهای جهان خودش اتفاق بی‌اهمیتی است؟ نه. خودتان هم می‌دانید كه نیست. خودتان هم می‌دانید كه سالی یك جفت جوراب و احتمالا در صورت خوب بودن اوضاع مالی‌مان یك عرقگیر مردانه، در برابر این همه لطف چقدر كم و ناچیز است... حالا باز هم خودتان را بزنید به آن راه و بگذرید....
 
اینها را ما نگفتیم، شما گفتید، خودمان توی شوخی‌هایتان در فضای مجازی خواندیم و درباره شان نوشتیم. می‌دانستیم پدرها به این شیطنت‌های ما و شما كه حالا در سنین بالا شكل تازه‌ای هم به خود گرفته‌اند، همان طور می‌خندند كه به بازیگوشی‌هایمان در سال‌های دور خندیده اند؛ آن وقت‌هایی كه سنمان یك رقمی بوده و بعد هر چه بزرگ تر شده هم از دردسرهایمان برایشان كم نكرده است. اما همه مان خوب یادمان هست روزهایی را كه خسته به خانه می‌آمده و با دیدن ما آغوشش باز می‌شده، گرم ترین و امن‌ترین آغوش جهان كه تا همیشه برایمان جا داشته و دارد. یادمان هست عكس‌های كودكی‌مان را. سوار شانه‌اش شدن و جهان را از بالا، جایی كه قدمان نمی‌رسیده تماشا كردن را.... یادمان هست همه روزهایی را كه با ما بچه شده، بزرگ شده و حالا با لبخندی گرم به شوخی‌هایمان برای هدیه روز پدر، خاموش كردن كولر و خیلی چیزهای دیگر می‌خندد. حالا هم احتمالا با خواندن همین نوشته ما... راستش را بگویید حالا دلتان می‌آید همان یك جفت جوراب را هم به بهانه كرونای ملعون بپیچانید؟

این پدرها را می‌شناسید؟
حالا كه شما این همه با پدرها شوخی كردید، ما هم می‌خواهیم به شوخی تان ادامه دهید و معروف‌ترین پدرهای كارتونی را با هم مرور كنیم. می‌دانیم پدرها این بخش را هم می‌خوانند و می‌خندند. هر چند احتمالا هر كدام از پدرها هم ابعادی از این شخصیت‌ها را در خود داشتند.

پدر ژپتو
مظلوم ترین و مهربان ترین پدر كارتونی. آنقدر غصه خورد تا این پینوكیو آدم شود... امیدوارم پدرهای ما هم این روز طلایی را ببینند... خب بگذریم، هر چند كه احتمالا پدرها با این یك بخش قضیه كلی كیف كرده باشند!

پدر تاك
رابین هود بازها می‌دانند پدرتاك كه بود و چه كرد. حالا چقدر پدر بود‌و‌نبود را ولش كنید، ما به عنوان پدر می‌شناسیمش دیگر...

پدر پسر شجاع
می تواند به دعواهای پسرش نگاه كند، آن هم تا حدی خونسردانه كه وقتی نصیحت می‌كند هم پیپ از دهانش بیرون نیفتد. پسر شجاع از كله شیپورچی بالا برود و او همان طور خونسردانه بگوید آفرین پسرم بزن... بزن....

بابا لنگ دراز
تمام عشق و امید جودی آبوت بود دیگر... یادتان هست كه؟! بابالنگ دراز عزیز پدر واقعی جودی نبود اما زندگی اش را عوض كرد. كاری كه حتما خیلی‌ها در این دنیا یواشكی انجامش می‌دهند و ما بی‌خبر می‌مانیم.

دكتر ارنست
این یكی را ما دهه شصتی‌ها خوب تماشا كرده ایم. خانواده دكتر ارنست وقتی گیر افتادند وسط یك جزیره همین پدر عزیز بود كه خانه درختی ساخت و كلی فداكاری كرد تا نجاتشان بدهد و زنده بمانند.
 
منبع:روزنامه جام جم

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 18 اسفند 1398    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: اجتماعی،     |
نظرات() 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات