مواد غذایی که به رفع میگرن کمک می‌کنند

در ادامه به ۸ ماده‌ی غذایی می‌پردازیم که می‌توانید برای رفع میگرن و جلوگیری از آن، به طور روزانه آن‌ها را مصرف کنید.

میگرن مانند میهمان ناخوانده‌ای است که بی خبر سر و کله اش پیدا می‌شود و خلاص شدن از دست آن هم کار سختی است. اگر زیاد دچار سردرد می‌شوید، می‌دانید که این شرایط چقدر می‌تواند سخت و طاقت فرسا باشد. حتماً از قرص استفاده می‌کنید یا ورزش‌هایی برای تسکین دردهایتان انجام می‌دهید، اما همه‌ی این روش‌ها موقتی هستند، یعنی سردردتان همیشه دوباره می‌تواند برگردد.

در این مطلب، اما در مورد روش درمانی دیگری صحبت می‌کنیم که آن تغییر رژیم غذایی است. در حالی که برخی مواد غذایی باعث بروز میگرن می‌شوند، مواد غذایی‌ای هم وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند با سردرد‌های میگرنی خود مقابله کنید و بدون هیچ زحمتی جلوی بروز میگرن را بگیرید.

در ادامه به ۸ ماده‌ی غذایی می‌پردازیم که‌ی توانیدبرای رفع میگرن و جلوگیری از آن، به طور روزانه آن‌ها را مصرف کنید.

۱- انجیر

انجیر فواید زیادی برای بدن دارد، اما به ویژه برای رفع میگرن بسیار کارساز است. به گفته‌ی کارشناسان، این میوه حاوی پتاسیم است، ماده‌ای که به کاهش التهاب و رفع سردرد کمک می‌کند.

۲- ماست

طبق تحقیقات، ریبوفلاوین که نوعی ویتامین B است، مؤثرترین ماده برای مقابله با میگرن به شمار می‌رود و ماست سرشار از این ماده است. اگر زیاد دچار حمله‌های میگرنی می‌شوید با اضافه کردن ماست به رژیم غذایی روزانه‌ی خود می‌توانید شاهد تأثیرات شگفت انگیز آن باشید.

۳- آب لیمو ترش

مواد غذایی که به رفع میگرن کمک می‌کنند//گلی

آب لیمو ترش به دلیل برخورداری از مقادیر فراوانی ویتامین C، فواید زیادی برای سلامتی ما دارد که مقابله با میگرن یکی از آن‌ها است. هر زمان که یکی از آن سردرد‌های شدید میگرنی سراغ تان آمد، کافی است مقدار آب لیمو ترش را با یک لیوان آب مخلوط کنید، ۲ قاشق چایخوری نمک به این ترکیب اضافه کنید و این معجون را سر بکشید. این نوشیدنی التهاب را کاهش می‌دهد و به سرعت حال تان را بهتر می‌کند.

۴- هندوانه و هویج

مواد غذایی که به رفع میگرن کمک می‌کنند//گلی

مصرف مواد غذایی‌ای مثل هندوانه، هویج، خیار و کرفس نه تنها به تأمین آب مورد نیاز بدن تان کمک می‌کند، بلکه در صورت ابتلا به میگرن برای مشکل شما هم کارساز خواهد بود. کم آبی بدن یکی از دلایل اصلی بروز سردرد است؛ بنابراین همیشه سعی کنید آب بدن تان را حفظ کنید.

۵- کینوا و کلم کیل

مواد غذایی که به رفع میگرن کمک می‌کنند//گلی

کینوا و کلم کیل، علاوه بر تمامی خواص فوق العاده‌ای که برای سلامتی دارند، به جلوگیری از سردرد هم کمک می‌کنند. کینوا با برخورداری از ریبوفلاوین، منیزیم و آهن، از بروز میگرن پیشگیری می‌کند و کلم کیل هم حاوی امگا ۳ و فیبر است، موادی که مصرف آن‌ها بهترین راه مقابله با سردرد‌های میگرنی است.

۶- سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین نه تنها ماده‌ی غذایی لذیذی است، بلکه به مقابله با میگرن هم کمک می‌کند. سیب زمینی‌های شیرین حاوی ویتامین C، ویتامین B۱ و پتاسیم هستند، به همین دلیل هر زمان که دچار سردرد شدید، با مصرف این ماده‌ی غذایی می‌توانید به کاهش دردهایتان کمک کنید.

۷- آووکادو

آووکادو علاوه بر خواص فراوانش برای سلامتی، به مقابله با میگرن هم کمک می‌کند. این ماده‌ی غذایی سرشار از آنتی اکسیدان‌هایی مانند لوتئین و زئاگزانتین است و به همین دلیل نه تنها سردرد‌های شدید را تسکین می‌دهد بلکه می‌تواند از بروز آن‌ها جلوگیری هم کند.

۸- ماهی سالمون

مواد غذایی که به رفع میگرن کمک می‌کنند//گلی

ماهی سالمون مملوء از اسید‌های چرب امگا ۳ و ویتامین B۲ است. به همین دلیل مصرف آن از تجمع پلاکت‌های خون جلوگیری می‌کند، مسأله‌ای که باعث بروز سردرد‌های مکرر می‌شود. ماهی سالمون التهاب را هم کاهش می‌دهد و در مجموع به مقابله با میگرن کمک می‌کند.

خمیر دارچین

برخلاف موارد قبلی، در این روش از دارچین نه در رژیم غذایی بلکه به شکل دیگری استفاده می‌شود.

مقداری چوب دارچین را آسیاب کنید. سپس کمی آب به پودر به دست آمده اضافه کنید تا تبدیل به یک خمیر غلیظ شوید. هر زمان که دچار یک حمله‌ی میگرنی شدید، این خمیر را روی گیجگاه‌ها و پیشانی خود بمایلد. این دوای طبیعی با میگرن مقابله می‌کند و درد را تسکین می‌دهد. بعد از گذشت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه، خمیر را از روی پوست خود پاک کنید.

منبع : روز یاتو

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 30 مهر 1398    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

تاثیر معلم شوخ‌طبع بر فرسودگی تحصیلی دانش‌آموزان

سند تحول بنیادین آموزش و پرورش،‌ معلم را با نام اسوه، امین و بصیر توصیف کرده است. از جمله ویژگی‌های کلیدی مهم، برخورداری او از حسن خلق است.

تمام مکاتب و نظام‌های تربیتی، درباره جایگاه مربی به منزله یکی از دو رکن اصلی تعلیم و تربیت سخن گفته‌اند؛ معلم باید مظهر ارزش‌ها باشد، دانش‌آموزان را دوست بدارد، در خصوص شخصیت انسانی، متخصص و برای رفاقت دانش‌آموزان ارزش قائل باشد.

معلم

پژوهشی که در خصوص " آموزش شوخ‌طبعی به معلم و تاثیر آن بر فرسودگی تحصیلی در دانش‌آموزان"، توسط تیم پژوهشگران متشکل از سعا سادات(دانشجوی دکتری روانشناسی تربیتی، دانشکده علوم تربیتی و روامشناسی، دانشگاه تبریز)، رحیم بدری‌گرگری( استاد روانشناسی تربیتی، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، دانشگاه تبریز) با جامعه آماری 66 نفر از دانش‌آموزان پایه ششم ابتدایی منطقه یک تهران به روش نمونه‌گیری خوشه‌ای چند مرحله‌ای انجام شده، نشان می‌دهد:« یکی از وظایف معلم ایجاد یادگیری در دانش‌آموزان است. یادگیری در روانشناسی به معنی ایجاد تغییر به نسبت پایدار در رفتار یا توام رفتاری است که از تجربه ناشی‌ می‌شود و به حالت‌های موقتی بدن نسبت داده نمی‌شوند.»

با توجه به تعریف یادگیری، شوخی(نوعی بازی فکری)، در افزایش مهارت‌های شناختی و فکری در یادگیری انسان نقش مهمی دارد. شوخی می‌تواند وسیله‌ای برای بهینه سازی امر آموزش و پرورش باشد. شوخی مناسب و به خوبی برنامه‌ریزی شده در کسب اطلاعات به دانش‌آموزان کمک می‌کند و همچنین توجه دانش‌آموزان را از خارج کلاس به داخل معطوف می ‌دارد. یادگیری هنگامی که با شوخی همراه باشد،‌ لذت‌بخش تر و موثرتر است و همچنین ایجاد جو شوخی در کلاس باعث کاهش موارد انضباطی می‌شود.»

در ادامه این پژوهش در خصوص "تاثیر شوخی در کلاس" آمده است:« خنده و شوخی توجه کودک را متمرکز می‌کند و در حفظ اطلاعات یاد گرفته ‌شده به آن‌ها کمک می‌کند. شوخی باعث می‌شود یک روز مدرسه کوتاه‌تر و بهتر به نظر برسد و به دانش‌آموزان کمک می‌کند با بحران منطبق شوند و یکنواختی را از بین ببرد. شوخ‌طبعی را می‌توان تفاوت‌های عادتی افراد در رفتارها، تجارب، عواطف، نگرش‌ها و توانایی در ارتباط با سرگرمی، خندیدن، اهل شوخی بودن و نظایر اینها تعریف کرد. شوخ‌طبعی بر سلامت روان، خوش‌بینی، رشد شخصی و ارتقای رفتارهای انگیزشی معلمان و همچنین کفایت اجتماعی و معاشرت‌پذیری،‌ حفظ توجه و فراخوانی حافظه، یادگیری زبان‌های خارجی و ارتقای تفکر خلاق و نقاد دانش‌آموزان تاثیر دارد.»

در این پژوهش محققان می‌گویند:« معلم به عنوان ایجاد کننده شرایط و تسهیل کننده یادگیری دانش‌آموزان، می‌تواند با نوگرایی، انعطاف‌پذیری، اجبار نکردن دانش‌آموزان به حفظ و انباشت ذهنی، شوخ‌طبعی، پرهیز از راهبردها و روش‌های قالبی آموزش، زمینه‌سازی برای ابراز وجود دانش‌آموزان و افزایش اعتماد به نفس در آنان، تحریک حس کنجکاوی فراگیران و بالاخره توام ساختن آموزش با پژوهش به آموزش خلاق و پرورش خلاقیت در کودکان و نوجوانان بپردازد.»

یافته‌ها نشان می‌دهد:« فرسودگی تحصیلی در موقعیت‌های آموزشی با ویژگی‌هایی مانند خستگی ناشی از الزامات مربوط به مطالعه، رشد حس و نگرش بدبینانه و بدون حساسیت نسبت به مطالب درسی و نیز احساس پیشرفت شخصی ضعیف در امور درسی و تحصیلی مشخص می‌شود. دانش‌آموزانی که دچار فرسودگی تحصیلی اند، بیشتر فاقد توجه اند و از جریان عادی کلاس خسته شده اند.»

دراین پژوهش در ارتباط با تاثیر" آموزش شوخ‌طبعی به معلم بر کاهش فرسودگی دانش‌آموزان" آمده است:« آموزش شوخ طبعی به معلم بر کاهش خستگی هیجانی دانش‌آموزان تاثیر معنی‌داری دارد. آموزش شوخ طبعی به معلم بر کاهش فرسودگی تحصیلی داشن‌آموزان تاثیر معنی داری دارد. آموزش شوخ‌طبعی به معلم بر کاهش بدبینی دانش‌آموزان تاثیر معنی داری دارد. آموزش شوخ‌طبعی به معلم بر کاهش نبود کارآیی دانش‌آموزان تاثیر معنی داری دارد.»

در نتایج این پژوهش آمده است:« معلم با شوخ‌طبعی باعث افزایش اعتماد به نفس در دانش‌آموزان می‌شود و حس کنجکاوی آنان را تحریک می‌کند و در نتیجه، موجب کاهش فرسودگی تحصیلی می‌شود و کارآیی دانش‌آموزان را بالا می‌برد. شوخ‌طبعی معلم و استفاده از خنده،‌ شوخی، شوخی کلامی، شوخ‌طبعی در روابط اجتماعی و شرایط استرس‌آور می‌تواند ابزاری موثربرای افزایش شادی و کاهش اضطراب و استرس باشد.

از منظر دانش‌آموزان، صلاحیت‌های اخلاق و منش معلم شامل خوش‌اخلاقی و صداقت، شوخ‌طبعی، انصاف و تبعیض نگذاشتن میان دانش‌آموزان بر سایر مهارت‌های آنان ترجیح دارد و به معلمان شوخ‌طبع که در رفتار خود به دانش‌آموزان احترام می‌گذارند و له آوا و صدای آنان گوش فرا می‌دهند، توجه می‌کنند.»

این پژوهش در شماره‌چهارم پژوهش‌نامه روانشناسی مثبت منتشر شده است.

منبع: ایسنا

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 30 مهر 1398    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: آموزشی،     |
نظرات() 

معجزه جوانی را از این گیاه شگفت‌انگیز بخواهید

گوجه فرنگی از جمله سبزیجات پرطرفداری است که ویتامین‌های‌ ای و ث را در خود جای داده است.

گوجه فرنگی از معدود سبزیجاتی است که به صورت پخته، خام و حتی خشک شده می توان آن را  مصرف کرد، هر چند راحت ترین روش آن استفاده از رب گوجه فرنگی است که جزء اقلام مصرفی روزانه خانواده ها است.

گوجه فرنگی یک منبع غنی غذایی است که مقدار قابل توجهی ویتامین های پتاسیم، منگنز، منیزیم، مس و فسفر را  در خود جای داده است و از این رو  به عنوان ماسک مزایای بسیاری برای پوست دارد.

معجزه جوانی را از این گیاه شگفت انگیز بخواهید

خواص معجره آسای گوجه فرنگی در تهیه انواع ماسک ها پوست و مو

شاید برایتان جالب باشد اما اکسیر جوانی که شاید مدتها به دنبال آن بودید را هم اکنون می توانید با کمترین هزینه تهیه کنید. گوجه فرنگی حاوی یک ماده آنتی اکسیدان است که برای روشن کردن پوست و همچنین حفاظت از آن در برابر عوامل مخرب مانند رادیکال های آزاد و نور خورشید بسیار موثر عمل می کند. اگر میخواهید پوستتان دیرتر پیر شود و چین و چروک را در صورت خود نبینید و با لکه های بوجود آمده بعد از بارداری خداحافظی کنید از گوجه فرنگی غافل نشوید

ماسک گوجه فرنگی پاک کننده پوست

 برای تهیه این ماسک به یک قاشق غذاخوری شیر و یک قاشق غذاخوری آب گوجه فرنگی نیاز دارید. پس از مخلوط کردن این دو باهم به کمک پنبه پوست خود را پاک کرده و سپس با آب سرد بشویید. این ماسک کار شیر پاک کن و دستمال مرطوب را انجام می دهد با این تفاوت که هیچ ماده شیمیایی در تهیه این ماسک بکار نرفته است.

ماسک محوکننده کک و مک پوست

شاید در اطرفیانتان افرادی باشند که از وجود کک و مک در صورتشان ناراحت هستند و به دنبال راه هایی کم هزینه برای ازبین بردن آن می گردند. برای تهیه  ماسکی که این عوارض را به طور موثری از بین ببرد لازم است یک عدد گوجه فرنگی درشت را به صورت حلقه حلقه برش دهید و مستقیما بر روی پوست خود بگذاریدو و اجازه دهید سی دقیقه بماند و بعد از آن صورت خود را با آب سرد بشویید. این کار را روزی دو بار انجام دهید تا تاثیر شگفت انگیز آن در محو شدن کک ومک صورت را ببینید.

معجزه جوانی را از این گیاه شگفت انگیز بخواهید

ماسک گوجه فرنگی برای از بین بردن جوش صورت

تقریبا برای همه افراد پیش آمده است که به جوش صورت مبتلا شوند و وقت  زیادی را صرف از بین بردن آن کنند. در بسیاری از مواقع ترکاندن جوش تنها راهی است  که به نظر می رسد می توانید از شر جوش خلاص شوید. اما این یکی از بدترین راه ها برای خلاص شدن از این عارضه است زیرا با ترکاندن جوش تمام میکروب های موجود بیرون می آید و سطح پوستتان به آن آغشته می شود.

شما می توانید با صرف کمترین هزینه و وقت ماسکی تهیه کنید که در رفع جوش موثر عمل کند. برای تهیه این ماسک ابتدا یک خیار تازه را آب بگیرید و صورت خود را با آن بشویید و سپس با یک برش گوجه فرنگی تازه قسمت هایی که جوش در آن بروز کرده را به صورت دورانی ماساژ دهید و چند دقیقه مکث کنید تا خشک شود. سپس دوباره این عمل را تکرار کنید. این عمل را میتوانید در هر نوبت پنج بار تکرار کنید و هر ماساژ هم دو الی سه دقیقه ادامه داشته باشد.

ماسک گوجه فرنگی برای پوست های چرب

 افرادی که پوست چربی دارند باید مرتب آن را با مواد شوینده مخصوص شتستشو دهند زیرا اگر این کار را نکنند صورتشان جوش می زند و منافذ آن باز می شود. این افراد می توانند با تهیه ماسک خاصی با چربی صورتشان خداحافظی کنند. برای تهیه این ماسک دو عدد گوجه فرنگی را در آب جوش قرار دهند سپس پوست آنها را بگیرند و له کنند، بعد از این کار گوجه فرنگی را روی پوست خود قرار دهند و پس از خشک شدن، صورت را با آب ولرم بشویید.

منبع خبرنگاران جوان

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 23 مهر 1398    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

بهترین فرمول غذایی برای پاکسازی عروق خونی

گرفتگی عروق قلب به دلیل تغییر در شدت جریان خون و افزایش میزان کلسترول می باشد که همین امر با افزایش سن منجر به سکته قلبی می شود.
گرفتگی عروق قلب به دلیل تغییر در شدت جریان خون و افزایش میزان کلسترول می باشد، البته با بالا رفتن سن در تمام رگ‌های بدن رسوب ایجاد میشود که همین امر منجر به سکته قلبی می شود. از جمله علائم گرفتگی عروق می توان به موارد زیر اشاره کرد. 

بهترین فرمول غذایی برای پاکسازی عروق خونی

تنگی نفس از علائم گرفتگی رگ های خونی است

زمانی که به سختی نفس می کشید و احساس سنگینی در قفسه سینه خود داشتید و با فعالیت سنگین تشدید می شود ویا در حالت خوابیده نسبت به نشسته افزایش پیدا می کند. همچنین تنگی نفس ناگهانی ممكن است ناشی از علل خطرناك از قبیل آمبولی ریه باشد که با  احتمال گرفتگی عروق همراه است.

درد در قمست بالایی بدن

هنگامی که احساس درد در سمت چپ شانه  وکتف، دست، گردن و در ناحیه چپ قفسه سینه که با فعالیت شدیدتر می شود و با استراحت بهبود می یابد، نیاز به رسیدگی پزشکی فوری وجود دارد زیرا ممکن است نشانه ای از یک مشکل قلبی جدی باشد، به ویژه اگر درد عمیق است و دست تان نسبت به لمس حساس نیست، امکان گرفتگی عروق و رگ ها وجود دارد.

تعریق سرد

ممکن است در شرایط عادی و زمانی که دارید فعالیت روزمره خود را انجام می دهید ناگهان عرق کنید. 

بنابراین اگر این علائم را تجربه کرده اید احتمال اینکه به گرفتگی عروق و رگ ها مبتلا باشید زیاد است. سعی کنید با رعایت این چند نکته از این بیماری در امان بمانید؛ به صورت دوره ایی فشار خونتان را کنترل کنید، چربی را از غذاهای روزانه حذف کنید، روزی 30 دقیقه ورزش کنید، اضافه وزن نداشته باشید وسیگار نکشید.برای درمان و یا پیشگیری از این بیماری می توانید از برخی مواد غذایی کمک بگیرید به عنوان مثال آب اناربنوشید، فلفل قرمز را به غذاهایتان اضافه کنید، سیر مصرف کنید و لیمو ترش را در سبد غذایی تان بگنجانید. هر یک از این موادغذایی اثرات خاصی بر سیستم عروقی خواهند گذاشت.

آب انار

انار یکی از میوه هایی است که سرشار از آنتی اکسیدان است و به حفظ سلامت قلب از طریق الاستیسیته شریانی و کاهش التهاب رگ کمک می کند، همچنین کسانی که آب انار می نوشند، فشار خونشان پایین می آید و بنابراین خطر بروز حملات قلبی و سکته مغزی و بیماری کلیوی در این افراد نیز به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند.

بهترین فرمول غذایی برای پاکسازی عروق خونی


فلفل قرمز

این ماده غذایی کلسترول بد درسطح خون را کاهش می دهد. غذای تند می‌تواند به رفع انسداد عروق و بهبود گردش خون کمک کند. همچنین فلفل قرمز می‌تواند ریسک سکته مغزی و حمله قلبی را کاهش داده و گردش خون را بهبود ببخشد.

بهترین فرمول غذایی برای پاکسازی عروق خونی

سیر 

سیر یک داروی ضد سرطانی است که برای باز کردن عروق، لخته شدن خون و کاهش کلسترول مفید است.  سیرباعث بهبود عملکرد رگ ها می شود و خطر ابتلا به حملات قلبی یا سکته را کاهش می دهد.

 لیمو ترش

لیمو ترش خواص شگفت انگیزی برای بدن دارد. این میوه باعث تقویت دستگاه ایمنی بدن و دیواره رگ ها شده و ویتامین سی موجود در آن باعث رقیق شدن خون در رگ ها می شود.

منبع خبرنگاران جوان

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 17 مهر 1398    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

دلایل اصلی احساس سردی در پاها

سرد شدن پاها زمانی که فرد دچار استرس و اضطراب یا شوک عصبی می‌شود اتفاق می‌افتد. در این حالت نه تنها پا بلکه کل بدن هم سرد خواهد شد، اما دلایل بسیار زیادی به غیر از استرس هم وجود دارد.

سردی پا معمولا وضعیتی طبیعی است که در نتیجه سرمای هوا  روی می‌دهد. در سرما رگ‌های خونی پا و یا قسمت‌های دیگر بدن شما مثل بینی منقبض شده و در نتیجه جریان خون در این ناحیه کاهش می‌یابد. این کاهش جریان خون منجر به کاهش سطح اکسیژن در قسمت‌های خارجی بدن شده و باعث کبودی پوست خواهد شد که سیانوز نام دارد.

ساعت10/دلیل اصلی پاها سرما نیست/فواید دو میوه بر سلامت بدن که کمتر دربارش گفته شده است

سیانوز در هوای سرد مسئله ای جدی نیست و پس از گرم شدن سریعا به حالت اولیه خود باز می گردد. در وضعیت های استرس زا و نگران کننده سردی پا پیش می آید و برای کاهش حداقل خونریزی بر اثر آسیب احتمالی، جریان خون در قسمت های خارجی بدن کاهش می یابد. بسته شدن جریان خون سبب باریک شدن یا مسدود شدن عروق می شود که در نتیجه منجر به تجمع چربی و کلسترول در دیواره رگ ها شده و در این حالت جریان خون به حداقل می رسد.

سرد شدن کف پا به ندرت نشانه ای از یک بیماری جدی است. اگرافراد دچار درد سینه و یا احساس فشار در قفسه سینه، کاهش بینایی، فلج یا ناتوانی در حرکت ، گیجی، نداشتن نبض در پا و یا نفس نفس زدن شوند، سریعا  باید به پزشک و اورژانس مراجعه کنند.


نوشته شده در تاریخ جمعه 12 مهر 1398    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 

درمان گرفتگی صدا با طب سنتی

یک متخصص طب سنتی گفت: راهکار‌های مختلف برای درمان گرفتگی صدا ناشی از سرماخوردگی و آلرژی وجود دارد.

مامک هاشمی متخصص طب سنتی و استادیار دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا  درباره گرفتگی یا خشونت صدا اظهار کرد: این عارضه می‌تواند نشانه ابتلا به چندین بیماری مختلف باشد؛ به طور کلی اگر گرفتگی یا خشونت صدا بیشتر از ۲ هفته طول بکشد و به درمان‌های معمول جواب ندهد، مراجعه به متخصص گوش، حلق و بینی ضروری است.او بیان کرد: لارنژیت (التهاب حنجره) به گرفتگی‌ صدای ناشی از سرماخوردگی یا آلرژی گفته می‌شود؛ در طب رایج داروی شیمیایی خاص برای رفع گرفتگی صدا وجود ندارد، اما در طب سنتی مواد غذایی و گیاهان دارویی هستند که به رفع این مشکل کمک می‌کنند.

فعلا کار نشود/ درمان گرفتگی صدا با طب سنتی

هاشمی افزود: افرادی که بر اثر سرماخوردگی یا آلرژی به گرفتگی صدا دچار شده‌اند، باید از نوشیدن آب یخ و نوشیدنی‌های خیلی سرد و همچنین مصرف انواع ترشی‌ها پرهیز کنند؛ مواد غذایی رطوبت بخش که دارای لعاب و روغن باشند هم به رفع خشکی حنجره و گرفتگی صدا کمک می‌کنند؛ از مواد غذایی مفید برای رفع گرفتگی صدا می‌توان به باقلا، اسفناج، کلم، گشنیز و شنبلیله اشاره کرد، بنابراین مصرف غذا‌هایی که حاوی این مواد هستند به مبتلایان به گرفتگی صدا پیشنهاد می‌شود.

رهایی از گرفتگی صدا با ترکیبات بادام

این متخصص طب سنتی تأکید کرد: مصرف روغن بادام شیرین، شیره بادام و بادام‌جوش هم گرفتگی صدا را تسکین می‌دهد؛ بادام را می‌توان به شکل شیره بادام درآورد و آن را به سوپ یا آش اضافه یا با آن حریره درست کرد؛ برای تهیه شیره بادام افراد باید ۱۰ عدد بادام شیرین درختی را بشکنند سپس بادام‌ها را به مدت پنج دقیقه درون آب جوش بریزند و بلافاصله روی آنها آب سرد بریزند سپس آنها را پوست بکنند و بادام‌های پوست کنده شده را درون یک لیوان آب به مدت نصف روز خیس کنند، در انتها باید محتویات درون لیوان را درون مخلوط‌کن بریزند و این ترکیب را آنقدر هم بزنند تا همه بادام‌ها لِه شوند و آبی شیری رنگ از این ترکیب حاصل شود؛ بادام‌جوش هم ترکیبی است که از پودر بادام و آب جوش درست شده و در برخی شهر‌ها مصرف می‌شود.

فعلا کار نشود/ درمان گرفتگی صدا با طب سنتی

او تصریح کرد: از دیگر مواد غذایی مفید برای رفع گرفتگی صدا مصرف پاچه گوسفند پخته و لِه شده است؛ افرادی که تمایل ندارند پاچه گوسفند را به این شکل مصرف کنند می‌توانند آب کله پاچه را میل کنند، آب کله پاچه برای افرادی که به سرفه‌های خشک یا گرفتگی صدای ناشی از خشکی دچار هستند، بسیار مفید است.

هاشمی گفت: گیاه پنیرک هم به رفع گرفتگی صدا کمک می‌کند؛ برای این منظور افراد باید آن را به طور کامل آسیاب کنند، سپس گیاه پنیرک پودر شده را به همراه کمی شکر داخل آب جوش بریزند و ترکیب حاصل را پس از ولرم شدن در طول روز به تدریج مصرف کنند؛ قدومه شیرازی از دیگر دانه‌های لعاب دار است که از آن می‌توان برای رفع گرفتگی صدا استفاده کرد؛ تخم کتان هم دانه روغنی و لعاب دار ی است که مصرف آن به مبتلایان به گرفتگی صدا پیشنهاد می‌شود؛ برای این منظور افراد باید تخم کتان را درون ظرفی دربسته محتوی آب جوش بریزند و ۱۰ دقیقه صبر کنند تا مخلوط حاصل ولرم شود، پس از ولرم شدن ترکیب، لعاب آن را به همراه دانه‌های کتان میل کنند یا تخم کتان را در ظرفی فلزی محتوی آب بریزند و چند دقیقه آن را حرارت دهند پس از ولرم شدن آن را مصرف کنند. 

فعلا کار نشود/ درمان گرفتگی صدا با طب سنتی

این متخصص طب سنتی اظهار کرد: عناب تازه و خشک هم به رفع گرفتگی صدا کمک می‌کند، عناب باید شیره کشی شده و از آن شربت درست شود؛ برای این منظور باید میوه‌های عناب را از شب تا صبح درون آب خیس کنید سپس میوه‌های عناب خیس شده را درون ظرف فلزی بریزید و ظرف را روی حرارت مستقیم با شعله ملایم قرار دهید؛ هنگامی که میوه‌های عناب در حال جوشیدن هستند، باید به کمک چنگال آنها را فشار دهید تا اینکه پوست و گوشت میوه‌ها از هسته‌ها جدا شود، سپس ترکیب حاصل را به خوبی هم بزنید تا گوشت میوه‌ها درون آب حل شود. در انتها مخلوط حاصل را باید با فشار از یک پارچه توری عبور دهید؛ برای اینکه شربت عناب قوام مناسب پیدا کند می‌توان مقداری شکر هم به آن اضافه کرد؛ شیره عناب برای افرادی که پس از تب به گرفتگی صدا دچار شده‌اند، مفید است.

فعلا کار نشود/ درمان گرفتگی صدا با طب سنتی

او تصریح کرد: نشاسته هم نقشی موثر در رفع گرفتگی صدا دارد برای این منظور نشاسته باید در آب سرد حل شود سپس ظرف محتوی نشاسته حل شده را روی منبع حرارتی مانند سماور بگذارید تا نشاسته دَم بکشد و لعاب بیندازد، لعاب نشاسته برای مبتلایان به گرفتگی صدا به ویژه افرادی که خلط غلیظ و چسبنده دارند، بسیار مفید است؛ برای داشتن ترکیب قوی‌تر می‌توان نشاسته را به همراه شیره بادام، پنیرک یا لعاب تخم کتان میل کرد.

مهم‌ترین خواص شیره بادام

هاشمی درباره خواص شیره بادام بیان کرد: شیره بادام ماده‌ای رطوبت بخش با مزاج معتدل است که علاوه بر رفع گرفتگی صدا، در تقویت عمومی بدن و مغز هم مفید است؛ مصرف شیره بادام به افرادی که به سوء مزاج خشک مبتلا هستند، پیشنهاد می‌شود؛ شیره بادام را می‌توان به سوپ یا آش اضافه یا آن را به همراه پنیرک، لعاب نشاسته و شیره عناب میل کرد.

این متخصص طب سنتی ادامه داد: امروزه در بازار قرص‌های مکیدنی که حاوی شیرین بیان و پنیرک هستند، موجود است؛ مصرف این قرص‌ها به رفع گرفتگی صدا کمک می‌کند. پاکت یا ساشه‌هایی هم وجود دارد که درون آن‌ها با بِه‌دانه، صمغ عربی و مواد لعاب‌دار دیگر پُر شده است؛ اگر محتویات درون این پاکت‌ها داخل آب جوش ریخته شود لعابی حاصل می‌شود که این لعاب را باید در طول روز به تدریج مصرف کرد.

خوراکی‌های ممنوع برای مبتلایان به گرفتگی صدا

او بیان کرد: افرادی که به گرفتگی صدا ناشی از خشکی دچار هستند باید از مصرف مواد غذایی با مزاج گرم و خشک مانند دمنوش آویشن پرهیز کنند؛ اگر این دمنوش چند بار در طول روز میل شود، خشکی گلو و سینه شدت پیدا می‌کند.

هاشمی افزود: بِه‌دانه هم از دیگر دانه‌های لعاب دار مفید برای رفع گرفتگی صدا است؛ برای این منظور بِه‌دانه باید درون آب جوش ریخته شود تا لعابی از آن به دست آید؛ افراد برای بهبود گرفتگی صدا می‌توانند دانه‌های بِه را در طول روز داخل دهان خود بگذارند؛ دانه‌های بِه در ترکیب با بزاق دهان لعابی ایجاد می‌کند که این لعاب در رفع خشکی گلو و سینه موثر است؛ دانه‌های بِه سرفه‌های تحریکی ناشی از خشکی گلو را هم رفع می‌کند، بنابراین افرادی که موقع خواب به این سرفه‌ها دچار می‌شوند باید چند دانه بِه را درون دهان خود بگذارند و آن‌ها را بمکند.

فعلا کار نشود/ درمان گرفتگی صدا با طب سنتی

او یادآوری کرد: کودکان دچار گرفتگی صدا که تمایلی به مصرف دانه‌های لعاب دار مانند بِه‌دانه، تخم کتان و قدومه شیرازی ندارند و والدین این کودکان می‌توانند این دانه‌ها را درون یک لیوان آب جوش بریزند، سپس ترکیب حاصل را صاف کنند تا آب ژله‌ای مانند از آن باقی بماند؛ این آب را می‌توان در طول روز به تدریج به کودک داد تا گرفتگی صدای او بهبود پیدا کند.

منبع خبرنگاران جوان

نوشته شده در تاریخ جمعه 5 مهر 1398    | توسط: مظفر کریمی    | طبقه بندی: علمی،     |
نظرات() 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات